Zajęcia z uczniem z upośledzeniem umiarkowanym (komunikacja alternatywna)
Ludzie mają konieczność porozumiewania się. Żyją wtedy pełniej i są szczęśliwi. Dzięki pomysłowi na sposób, dotyczący komunikowania się pozawerbalnego ludzie niemający kontroli, lub mający małę kontrolę nad ciałem, niemówiący - nie są już tak bezgranicznie zależni. Wymieniają się myślami ubogacając siebie a także dopełniając innych sobą.
Dotyczy to osób w normie intelektualnej jak i upośledzonych umysłowo.
Spróbujmy rozmawiać choćby dzień bez użycia mowy werbalnej, dodajmy do tego niemożność poruszania sie...
Konspekt
zajęć z terapii logopedycznej
Temat: ,,Jesienna pogoda”.
Cele: - ćwiczenie potrzeby komunikowania się
- wprowadzanie piktogramów: ,,zimno”, ,,gorąco”
- ćwiczenie artykulatorów
-ćwiczenia oddechowe - wdech przy zamkniętych ustach
Metody:
- słowna
-pokaz-instrukcja
-praktyczne-zabawa
Pomoce:
zapachy (krem, ocet), krem, książka komunikacyjna, kartka, kredki, magnetofon, płyta z muzyką, komputer (gra ,,Mówiące obrazki”).
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się
[n-el wskazuje na obrazek w książce komunikacyjnej piktogram ,,dzień dobry” i mówi ,,dzień dobry” , następnie kieruje rękę dziecka na obrazek ,,dzień dobry” i mówi z dzieckiem to co ono potrafi: ,,hej”, ,,cześć”…]
2. Ćwiczenie orientacji przestrzennej i słownika ,, części ciała” oraz masaż logopedyczny
[ n-el pokazuje obrazek np. ,,usta” i część ciała- usta, następnie dziecko pokazuje ten sam obrazek i usta-teraz n-el masuje dziecku kremem usta potem czoło, ucho itd ].
3. Rozpoznawanie i nazywanie poprzez piktogramy uczucia zimno i ciepło [n-el pomaga uczniowi rozpoznać: zimno -przez dotknięcie lodu lub szyby z okna potem pokazuje piktogram zimno, następnie piktogram pokazuje uczeń ; ciepła- wskazuje przez dotknięcie np. kaloryferu a potem wskazuje na piktogram ciepło po nim robi to uczeń].
4. Wyjście do WC. [N –el mówi do dziecka: chcesz siku? I pokazuje obrazek ,,sedes” . Dziecko pokazuje obrazek i n-el z dzieckiem idą do WC].
5. Użycie komputera z programem ,,Mówiące obrazki” [ćw. dźwiękonaśladowcze, oddechowe]
6. Pożegnanie się z dzieckiem przy użyciu obrazka ,,do widzenia” [n-el pokazuje obrazek i mówi ,,pa”, a następnie dziecko to powtarza]. Koniec zajęć.
1
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14