Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Zagrożenia- godzina wychowawcza z wykorzystaniem pracy w grupie

Emilia Chomutowska, 23 Wrzesień 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Poniższy konspekt zajęć powstał w wyniku realizacji programu koła naukowego, który obejmował prowadzenie godzin wychowawczych w szkołach publicznych. Łączy coraz bardziej docenianą w dzisiejszych czasach pracę w grupach z tematem zagrożeń płynących z różnych środowisk w stronę młodych ludzi.

  1. Temat: O tym , co nam zagraża- używki i uzależnienia.

  2. Czas trwania: 45 minut

  3. Grupa: II klasa gimnazjum, 28 osób

  4. Przedmiot: godzina wychowawcza

  5. Cel główny: uświadomienie sobie zagrożeń płynących z używania substancji psychoaktywnych i tym podobnych

  6. Cele szczegółowe:


-  uczeń wymienia rodzaje uzależnień


-  uczeń jest świadomy skutków nałogów


-  uczeń zna sposoby radzenia sobie z niebezpieczeństwami


-  uczeń przejawia postawę asertywną w stosunku do środków powodujących uzależnienia



  1. Metody: burza mózgów, dyskusja, klasyczna metoda problemowa, metoda sytuacyjna

  2. Formy: praca zbiorowa, praca indywidualna, praca grupowa

  3. Środki: kartki, mazaki, historyjki, plakaty z kampanii społecznych o szkodliwości używek umieszczone w różnych miejscach sali

  4. Przebieg:


I.        Wprowadzenie.


II.       Część główna.



  • Burza mózgów. Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy za pomocą losowania kartek z numerami od 1 do 4( kartki są też w czterech różnych kolorach, co będzie niezbędne w drugim ćwiczeniu).Grupy wybierają sobie kapitana. Każda z grup zajmuje miejsce w innym rogu sali przy swoim miejscu pracy( krąg ze stolikiem).  Każda z nich otrzymuje kartkę A4 z hasłem: „Przyczyny sięgania po używki”, „Rodzaje używek”, „Rodzaje uzależnień” „Skutki sięgania po używki”. Za pomocą burzy mózgów zapisują swoje skojarzenia z danymi hasłami. Po zakończonej pracy uczniowie prezentują swoje przemyślenia na forum.

  • Historyjki. Uczniowie wymieniają się grupami, tym razem korzystając z kolorów poprzednio losowanych kartek. Każda grupa znów wybiera swojego kapitana, następnie dostaje zadanie: historyjkę na temat swojego rówieśnika, który wpadł w nałóg. Zadaniem grupy jest ustalenie prawdopodobnych przyczyn wpadnięcia w nałóg, prawdopodobnych skutków oraz zaprojektowanie działań, które pomogą osobie uzależnionej w wyjściu z nałogu lub uzyskaniu pomocy. W tym celu każda grupa dzieli się na trzy pary, których pracę koordynuje kapitan. Na zakończenie kapitanowie przedstawiają wyniki pracy swoich grup.

  • Decyzja należy do Ciebie. Uczniowie dzielą się na dwa zespoły poprzez połączenie grupy 1 z 2 i 3 z 4. Jeden zespół ma przyjąć stanowisko za szkodliwością używek, drugi, jest za dopuszczeniem używek i ich pozytywnym wpływem. Jeden zespół podaje argument, który druga grupa musi odeprzeć solidnymi argumentami. Grupa, której udaje się podważyć racje przeciwników, dostaje punkt w dyskusji. Nad przebiegiem teleturnieju czuwa grono ekspertów: po dwóch najlepszych uczniów z obu grup. Uczniowie usadzeni są w podkowę bez stołów: jedna noga-za, druga- przeciw, środek- eksperci. Wygrywa grupa, która zbierze największą liczbę punktów, posiadając jak najsilniejsze argumenty za lub przeciw.


                 III. Podsumowanie. Wyróżnienie osób szczególnie aktywnych.


 

Aktualna ocena

23

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej