Imię i nazwisko:
Adres email:

Publikacje

Ocena

0

Beata Papuda, 19 Lipiec 10, komentarze (0)

Wartości moralne szczególnie ważne w zawodzie nauczyciela

We współczesnym, zmniejszającym się świecie określanym mianem „globalnej wioski” informacje, a wraz z nimi poglądy i trendy rozprzestrzeniają się w zaskakująco szybkim tempie. To, co wczoraj było ważne dzisiaj jest pomijane i zwyczajnie ulega dezaktualizacji. W takiej rzeczywistości trudno o trwałe, żelazne zasady, o jednolitość w interpretowaniu wartości.
W wyniku tej aksjologicznej fuzji człowiek jako jeden z jej elementów ulega swego rodzaju dezorientacji moralnej. Nie wie bowiem jakie ma wyznaczać sobie cele, jakich wartości się trzymać, według jakich reguł żyć. To ogólne zamieszanie stopniowo wkrada się w konkretne dziedziny ludzkiej działalności czyniąc niejasnymi i mniej wyraźnymi wartości zamknięte w poszczególnych kodeksach etyk zawodowych. Praca nauczyciela nie jest prowadzona w odizolowanym świecie, w hermetycznie zamkniętej przestrzeni, do której nie docierają echa głośnych przecież procesów cywilizacyjnych. Nie można zatem rozpatrywać problemów wychowania i nauczania w oderwaniu od cywilizacyjnego kontekstu. Rodzi się zatem pytanie czy wartości moralne wpisywane w historię etyki nauczycielskiej utraciły już „datę ważności”? Czy gradacja wartości w uznawanej dawniej ich hierarchii uległa reorganizacji?
Najogólniej ujmując pojęcie „wartości” można stwierdzić, że są to cele, do których dążymy, godne realizacji i apelujące do nas o ich urzeczywistnienie. Wartości ważne dla zawodu nauczycielskiego zamykają się w etyce zawodowej nauczyciela. Ta z kolei nie powinna być w żaden sposób sprzeczna z etyką ogólną – rodziłoby to  niepotrzebne konflikty i dylematy moralne.  Etyka jest dziedziną zajmującą się definiowaniem pojęć dobra i zła oraz ustalaniem zasad właściwego życia i zasad, którymi należy się kierować, ażeby osiągnąć ideał właściwego życia. Etyka zawodowa z kolei jest przystosowaniem etyki ogólnej danej kultury do wzoru zachowania przedstawicieli danego zawodu. W tym miejscu znów zatem ujawnia się współzależność i mieszanie się wartości kultury z wartościami zawodu. Nauczyciel i jego etyka są niejako wtopieni w aktualny układ moralny. To, jakie wartości powinny wyznaczać postępowanie nauczyciela opisują liczne formalne dokumenty takie jak: Karta Nauczyciela, opracowana przez Międzynarodówkę Edukacyjną i zatwierdzona przez Związek Nauczycielstwa Polskiego  „Deklaracja w sprawie etyki zawodu nauczyciela”, Zalecenia dotyczące Sytuacji Personelu Nauczającego przyjęte przez UNESCO i wiele innych o węższym zasięgu. W dokumentach tych pojawiają się takie wartości jak: patriotyzm, obowiązkowość, szacunek dla człowieka, tolerancja. Czym są i co znaczą w świetle współczesności? Być może są to tylko dumne słowa, frazesy nic już nie znaczące, a może pod tymi nazwami kryją się postępowania wymagające dookreślenia, przedefiniowania, dostosowania do „dzisiaj” i „teraz”.
Za szczególnie ważne wartości dla zawodu nauczyciela uważam miłość, sprawiedliwość, profesjonalizm, odpowiedzialność, prawdomówność, patriotyzm.  Bieg czasu nie umniejsza znaczenia tym wartościom dla pracy nauczycielskiej jednak sprawia, że dzisiaj nie brzmią one tak jak dawniej.

Ocena

5

Katarzyna Rozmanowska, 28 Lipiec 09, komentarze (2)

Scenariusz przedstawienia pt. ?Ktoś mnie ocalił".

Przedstawienie o tematyce profilaktycznej powstało na potrzeby organizowanego w szkole programu "Trzy razy nie".

Scenografia:
Scena podzielona na dwie części: pokój, podwórko Pokój:, biurko, plakaty na ścianach
Podwórko: mur z cegieł na nim napisy grafity, krzewy, drzewa itp.
Hasła na murze na podwórku

NIKOTYNA ZDROWIU SZKODZI,
A DO TEGO BARDZO SMRODZI.

DLA NIEPALĄCEGO CHŁOPAKA
KAŻDA DZIEWCZYNA ODDA BUZIAKA.

BIAŁY UŚMIECH JUŻ Z ODDALI
MA TEN CHŁOPIEC, CO NIE PALI.

3 transparenty: NIE PIJ, NIE PAL, NIE ZAŻYWAJ
Stroje:
Anioł, diabeł, 3 duchy(palaczka, pijaczka, narkoman)
Plecak ( 3 puszki, biały proszek w torebce)

Ocena

14

Agnieszka Filipiak , Jacek Pietrzyk , 23 Sierpień 09, komentarze (2)

Autorytet nauczyciela a wychowanie w szkole

"Kto chce przewodzić ludziom nie powinien gnać ich przed sobą, lecz sprawić by podążali za nim"
Charles Louis Montesquieu


Czy współczesny nauczyciel jest autorytetem, za którego śladem idą tłumy? O autorytecie nauczyciela w ujęciu historycznym i teraźniejszym kilka słów w poniższym artykule.

Ocena

0

EFka , 06 Grudzień 11, komentarze (0)

W poszukiwaniu idealnej szkoly języka angielskiego

W poszukiwaniu idealnej szkoly jezyka angielskiego

Ocena

6

Wiesław Mariański, 28 Lipiec 09, komentarze (0)

SZKOŁA DLA WSZYSTKICH CZY DLA KAŻDEGO ?

Czy obecny system edukacji spełnia potrzeby i wymagania współczesnego państwa i społeczeństwa ? Nie podoba mi się to pytanie. Może najpierw zapytajmy: czy obecny system edukacji spełnia potrzeby i wymagania współczesnego ucznia ?
Niestety, polska szkoła nie nadąża za rzeczywistością. Ciągle jeszcze pracuje według zasad XIX wiecznych.
Trzeba odejść od założenia, że wszyscy uczniowie muszą uczyć się tego samego w jednakowym tempie. Należy dostosować system edukacji do krzywej Gaussa.

Ocena

73

Weronika Forysiak, 29 Październik 09, komentarze (0)

Bajka terapeutyczna- pokonywanie lęku przed nowymi sytuacjami.


Bajka terapeutyczna jest jednym z środków wspomagających proces przezwyciężania lęków dziecięcych. Atrakcyjna forma i wyraźny związek między sytuacją bohatera, a sytuacją dziecka, ucznia pozwalają na uznanie b.t. za wyjątkowy środek oddziaływania na podopiecznych.


"Pan Płatek Filipek i jego pierwsza podróż na Ziemię" to bajka adresowana głównie do ucznia klasy IV, który staje przed nowymi zadaniami i zostaje wtłoczony w nowy system działania (wielu nauczycieli, nowe wymagania itd.). Z powodzeniem można jednak stosować ją w pracy z uczniami klas starszych i młodszych. Głównym celem bajki jest zredukowanie lęku przed nowymi sytuacjami, nowym otoczeniem. Bajka może stać się podstawą do stworzenia scenariusza lekcji wychowawczej, lekcji języka polskiego czy zajęć w świetlicy szkolnej.

Ocena

10

Renata Łęczyńska, 26 Listopad 09, komentarze (0)

Arka Noego

  Ciekawa propozycja scenariusza biblijnego, na podstawie historii z Księgi Rodzaju -Arka Noego, wraz z autorskimi piosenkami Renaty  Łęczyńskiej. Sztuka jest do pobrania tylko do końca listopada na stronie poświęconej teatralnym  scenariuszom szkolnym .
http://scenariusze.szkola.pl

Ocena

8

Irena Komorowska, 09 Lipiec 09, komentarze (5)

Rady dla nauczyciela budujacego swój autorytet

Czerpiąc wiedzę z rożnych źródeł i opierając się na mym doświadczeniu zawodowym ośmielam się zaprezentować na tym forum zebrane przeze mnie rady, dotyczące budowania swego autorytetu w szkole.Niby wszyscy o tym wiemy,ale młody nauczyciel może skorzysta z nich,bo na uczelniach nie o wszystkich sprawach się mówi.Wiem to ,bo mam do czynienia ze studentami podczas szkolnych praktyk nauczycielskich.Chętnie mnie słuchają i są wdzięczni za wszystko co pomaga im zrozumieć mechanizmy rządzące w szkole.

Strona 1 z 4

1 2 3 4 Następna >>
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej