Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej
Opracowała i przeprowadziła : Katarzyna Rozmanowska
ZAJĘCIA REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ - uczniowie klasy III szkoły podstawowej specjalnej
CZAS TRWANIA - 45 minut
TEMAT : Ćwiczenia utrwalające i ćwiczące koordynację słuchowo-wzrokowo -ruchową.
CELE :
? ćwiczenia w analizie i syntezie wzrokowo-słuchowej,
? rozwijanie percepcji wzrokowej na materiale literowym i bezliterowym,
? kształcenie umiejętności układania zdań z wyrazów,
? rozwijanie sprawności manualnej i samodzielności w działaniu,
? rozwijanie sprawności psychomotorycznej,
Pomoce dydaktyczne:
1. karty pracy,
2. wycinanki,
3. rozsypanki wyrazowe,
4. piosenka nagrana na kasetę magnetofonową
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Ćwiczenia usprawniające ruchy artykulacyjne - ćwiczenia języka i warg:
-wysuwanie języka do przodu, a następnie chowanie go w jamie ustnej (usta szeroko otwarte).
-wysuwanie języka - język wąski i szeroki, kierowanie języka w kąciki ust: w prawo i w lewo.
-mlaskanie czubkiem języka (język oparty o podniebienie miękkie).
-dolną wargą zasłonić dolne zęby, górną górne.
-wargi wysunąć do przodu (jak do gwizdania) , ścisnąć je i przesuwać w kąciki ust: w prawo i w lewo, a następnie wykonać ruch okrężny.
Kreślenie kształtów graficznych powietrzu:
-Nauczyciel kreśli w powietrzu palcem proste figury geometryczne, a dziecko naśladuje te ruchy w powietrzu, na ławce, plecach. kolegi.
-Nauczyciel kreśli kształty liter w powietrzu, a dzieci naśladują
(jak poprzednio).
Pisanie po świeżych śladach pamięciowych.
Każdy uczeń otrzymuje obrazek z poleceniem ułożenia do niego podpisu (rozsypanka wyrazowa),
-Młyn miele ziarno.
-To jest stare auto.
-Miś trzyma garnek z miodem.
-Janek daje Zosi kwiatki.
Zadaniem dzieci jest ułożenie podpisu do obrazka, a następnie jego głośne odczytanie, podzielenie na sylaby, głoski litery i policzenie.
Z ilu sylab, głosek i liter się składa wg tabeli (dziecko liczy na głos").
Wyraz | Liczba sylab | Liczba głosek | Liczba liter | Wyraz |
|
|
|
|
|
Kiedy uczniowie wykonają ćwiczenia głośno odczytują swoje zdania, zapamiętują i piszą je z pamięci. Potem następuje korekta prac. PRZERWA ZAJĘCIACH - śpiewanie piosenki "Nie chcę cię znać" połączona z zabawą ruchową, klaskaniem, tupaniem, gwizdaniem "na niby". Słuchanie muzyki, w trakcie której uczniowie udają, że grają na różnych instrumentach muzycznych.
5. Układanie podpisów do obrazków historyjki obrazkowej.
Dzieci otrzymują 3 ilustracje do historyjki obrazkowej i tyle samo podpisów. Ich zadaniem jest dopasować podpisy do rysunków. Gdy to wykonają głośno odczytują zdania i liczą z ilu wyrazów ono się składa.
Kolorowanie obrazka wg instrukcji.
Dzieci otrzymują rysunki i maję je pokolorować według instrukcji:
- trójkąty pomaluj na czerwono,
- prostokąty pomaluj na zielono,
- kwadraty pomaluj na niebiesko,
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
5
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14