Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Recenzja: Moodle 1.9 Theme Design

Piotr Peszko, 21 Wrzesień 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Moodle 1.9 Theme Design oznaczona jest dopiskiem "Dla początkujących", no ale nie do końca tak jest. Moim zdaniem książka ta nadaje się dla osób mających pojęcie o moodle, więc jeśli jesteś administratorem z zacięciem graficznym, zajmujesz się moodle, albo ktoś zlecił Ci zadanie dostosowania wyglądu moodle to np. brandingu firmy, czy wyglądu strony www ta książka i dalsza część tego wpisu są dla Ciebie. Jeśli nie, poczytaj coś innego, chyba że się upierasz, to proszę bardzo.

 

Moodle 1.9 Theme Design oznaczona jest dopiskiem "Dla początkujących", no ale nie do końca tak jest. Moim zdaniem książka ta nadaje się dla osób mających pojęcie o moodle, więc jeśli jesteś administratorem z zacięciem graficznym, zajmujesz się moodle, albo ktoś zlecił Ci zadanie dostosowania wyglądu moodle to np. brandingu firmy, czy wyglądu strony www ta książka i dalsza część tego wpisu są dla Ciebie. Jeśli nie, poczytaj coś innego, chyba że się upierasz, to proszę bardzo.

Książka napisana przez Paula Jamesa Gadsdona pracownika University of Wales, który kilkanaście lat spędził jako fron-end developer i developer jest w 60% przeznaczona właśnie do jemu podobnych. Zanim więc zaczniesz czytać tę książkę musisz mieć trochę doświadczenia z moodle, chociażby po to, żeby wiedzieć co czytasz i na co wpływa opisywana zmiana. Oprócz tego niezbędna jest znajomość HTML-a i CSS-a. Jeśli spełniasz te wymagania to w książce znajdziesz:

  1. Informacje jak stworzyć swój własny temat moodle rozpoczynając od projektowania, a kończąc na końcowym wdrożeniu. 
  2. Przykłady jak zrobić skórkę właściwie i nie zakopać się w pewnych niuansach.
  3. Porady jak zaplanować trworzenie i modyfikacje tematu, a także jak korzystając z dostępnych tematów zrobić swój.


Książka rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem do moodle, definiuje VLE i opisuje narzędzia jakie mogą być nam potrzebne. Troszkę rozwleczony wstęp jak na książkę dla kogoś, kto ma zmieniać wygląd LMS-a. Oprócz tego rozpoczynanie opisu narzędzi potrzebnych do zmian wyglądu projektu, który jest open source od Adobr Photoshop to trochę faux pax.

Następnie opisane są podstawy zarządzania tematami. Jak się do nich dostać jak włączać i wyłączać oraz co wchodzi w skład tematu (tutaj zaczyna się już zaglądanie w kod, a jestem na stronie 30 z 308). Dalej, kolejne informacje dla początkujących:

  • gdzie znaleźć skórki,
  • jak je zainstalować (pobrać, rozpakować, wgrać na serwer),
  • jak skonfigurować

W kolejnym rozdziale znajdziemy informacje jak zmienić nagłówek i stopkę w moodle. Takie podejście uważam za bardzo fajne, gdyż w większości przypadków takie rozwiązanie wystarczy. Rozdział pokazuje jak w gotowym temacie zmienić logo, albo dodać jakieś informacje, np. copyright :).

Następnie przeczytamy o tym jak zmieniać kolory i czcionki. Rozdział rozpoczyna się od przygotowania środowiska, a więc zainstalowania Firefoxa i rozszerzenia FireBug, uważam jednak, że nie jest to najtrafniejsze podejście. FireBug dla początkującego użytkownika może być dość skomplikowany i zamieniłbym go na WebDeveloper Toolbar. Dalsza część rozdziału to zabawa arkuszami stylów i przykłady tego co można uzyskać.

Prawdziwa zabawa rozpoczyna się w rozdziale 5: Changing the Layout. Jeśli ktoś kiedyś próbował, to wie dlaczego. Rozpoczyna się niewinnie od zmian w css-ie, potem przechodzimy przez różne typy layoutów, żeby skończyć w kodzie php (podstawowe rozumienie go przyda się od tego momentu, czyli mniej więcej od połowy książki). W tym miejscu kończy się podejście bazujące na wykorzystaniu gotowców i rozpoczyna się druga część książki.

Część tę nazwałbym projektowanie tematów moodle, bo rozpoczyna się od planowania wyglądu, definiowania odbiorców, różnic pomiędzy grupami użytkowników i tym co powinniśmy im zaoferować. Następnie - za co autorom należą się oklaski - przedstawiony jest etap projektowania na papierze (paper prototyping), tworzenie makiet z wykorzystaniem balsamiq (więcej na ten temat w poście: Projektowanie elearningu - wireframing) i bardzo dokładnie opisane przenoszenie ich do Photoshopa (może powinien być tu GIMP, ale mnie osobiście PS pasuje).

Rozdział 7 to przygotowanie środowiska - bazując na standardowej skórce, a kolejny to kontynuacja prac nad naszym projektem graficznym, czyli cięcie i gięcie grafiki na potrzeby moodle kontynuowane w rozdziale 9. Stylowanie nawigacji, ekranu logowania i bloków oraz  10. Stylowanie głównych funkcjonalności i modułów. Na koniec 3 dodatki o raczej znikomym znaczeniu i jakby koniec w połowie zdania.

Podsumowując, z racji tego, że sam nauczyłem się robić skórki do moodle, a kilka postów o tym wrzuciłem tutaj nie mogę być do końca obiektywny. Trochę szczegółów mi tutaj brakuje, ale przejdźmy do oceny:

 

+ dokładnie opisane "krok po kroku" zadania związanie z zarządzaniem tematami oraz prostymi zmianami

+ sugestia sprawdzonych narzędzi do edycji kodu

+ kolorowe grafiki

+ łatwy język

 

- przydługi wstęp

- brak alternatywy dla Photoshopa

- skończona w pół zdania

 

 

Książkę najlepiej zakupić bezpośrednio u wydawcy, zwłaszcza, że oferuje ją w formacie PDF i EPUB, co pozwala na bezpośrednie przerzucenie jej do czytnika ebooków.

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej