Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Scenariusz lekcji z edukacji filozoficznej dla klasy I szkoły podstawowej.

Małgorzata Kowalska, 28 Wrzesień 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Zaletą prezentowanego scenariusza jest to, że wykorzystuje on tekst, który mówi o uczuciach w sposób bardzo obrazowy i bliski dla uczniów. Przy omawianiu problemów filozoficznych uczniowie bazują na swoim codziennym doświadczeniu. Gdy oswoją się oni z metodą filozoficznego dialogu wskazane jest zachęcanie do samodzielnego stawiania pytań do tekstu (tu pytania zadaje nauczyciel). Wzmocni to zaangażowanie uczestników, dialog stanie się bardziej pożyteczny i dojrzały. Tematykę można czerpać z literatury dziecięcej, codziennych, spontanicznych wydarzeń w klasie, zainteresowań i propozycji uczniów. Powodzenia!

Temat: Co to są zasady i dlaczego ich przestrzegamy?


 


Czas trwania zajęć: 45 min.


 


1. Cele:


Uczniowie:


- poddają refleksji istniejące zasady postępowania,


- potrafią odnajdywać źródła i przyczyny zakazów,


- potrafią je wymienić i uzasadnić,


- rozumieją czytany tekst,


- słuchają siebie nawzajem,


- potrafią porządkować swoje wypowiedzi,


- potrafią się skoncentrować,


- wiedzą jak wyjaśniać i argumentować,


- podają przykłady i kontrprzykłady,


- odczuwają radość ze wspólnej dyskusji,


- rozwijają myślenie krytyczne i praktyczne,


- potrafią wypowiadać się plastycznie,


 


2. Metody:


- słowne: pogadanka, dyskusja, czytanie opowiadania,


- oglądowe: pokaz z demonstracją,


- praktyczne: praca plastyczna,


 


3. Formy pracy:


- indywidualna


- zespołowa


 


4. Środki dydaktyczne:


- obrazki łakoci, opowiadanie filozoficzne pt. Walka dwu rąk (załącznik),


białe lub kolorowe kartki A4, pastele olejne lub suche.


 


 


5. Literatura:


- praca zbiorowa, Filozoficzne dociekania z dziećmi i młodzieżą, Warszawa 1999.


- Hessen B., Mali lecz dzielni, Warszawa 2000.


- Diduszko H., Piłat R., Myśli na podium, Warszawa 2004.


 


 






























Etapy zajęć



Przebieg zajęć



  1. Pogadanka na temat zasad.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


a) Nauczyciel rysuje tabelę na


tablicy i wypisuje odpowiedzi


uczniów.


 


 


 


 


 


 


b) Wyjaśnianie i uzasadnianie.


 


 


 


 


 


 


c) Aspekt moralny zasad.


 


 



Uczniowie siedzą w kręgu.


- Nauczyciel pyta:


 


- czy myślicie, że możecie robić


wszystko, na co macie ochotę, czy


czegoś wam nie wolno?


 


 


 


 


- czego wam nie wolno, a co wolno?


 


 


 


 


 


 


 


 


- uczniowie wyjaśniają swoje przykłady,


podają argumenty.


- dlaczego właśnie tego nie należy robić?


- kto wam tego zabrania?


- dlaczego?


 


 


- czy myślicie, że zakazy są pożyteczne?


- kiedy takie są, a kiedy nie?



2. Czytanie przez nauczyciela


opowiadania pt. „Walka dwu


rąk”.



- Nauczyciel czytając tekst prezentuje


obrazki przedstawiające ciastka i inne


łakocie.


- Pokazuje to, co dzieje się


w opowiadaniu (walkę rąk).


 



3. Pytania do tekstu (sprawdzenie rozumienia tekstu).



- co chce zrobić prawa ręka Marysi?


- co chce zrobić jej lewa ręka?


- dlaczego kłóciły się ręce Marysi?


- która ręka Marysi jest grzeczna


i dlaczego?


- która ręka Marysi przestrzega zasad?


- czy wasze ręce też się kiedyś kłóciły?


Kiedy i dlaczego?


- czy zawsze wygrywa ta sama ręka?


- czy to jest dosłownie walka rąk? Czyja


to jest walka? Jak to rozumiecie?


 



4. Praca plastyczna.


 



- Malowanie walki prawej i lewej ręki


pastelami.



5. Zakończenie.



- Omówienie powstałych prac.



 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Załącznik.


 


„Walka dwu rąk” (B. Hessen).


 


Nadziewane ciastka! Pyszne nadziewane ciastka!


Marysia właśnie zjadła duże nadziewane ciastko. Mniam mniam…


Na talerzu zostało jeszcze jedno takie ciastko. Ostatnie.


Marysia jest sama w pokoju. Inni wyszli do ogrodu.


Oczy Marysi pożądliwie spoglądają na ciastko.


Jej lewa ręka powoli posuwa się na przód.


Mogłoby się wydawać, że Marysia nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej ręka posuwa


się na przód.


Nagle coś się dzieje. Właśnie wtedy gdy lewa ręka chce chwycić ciastko.


Bach!


Prawa ręka Marysi pędem rzuca się na przód.


Tak jakby próbowała powiedzieć: „Marysiu, nie rób tego”.


Czy prawa ręka może powiedzieć coś lewej ręce?


Przecież to niemożliwe, prawda?


A jednak tak właśnie się dzieje.


Lewa ręka Marysi chce wziąć nadziewane ciastko.


Prawa ręka nie chce pozwolić na wzięcie ciastka. I udaje jej się.


Prawa ręka rzuca się naprzód, aby powstrzymać lewą rękę.


Tego właśnie Marysia nie może zrozumieć.


Obie ręce, i prawa, i lewa są rekami Marysi.


Jak mogą tak się ze sobą kłócić?

Aktualna ocena

67

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej