Imię i nazwisko:
Adres email:

Wielkie Pierniczenie w piątą rocznicę powołania do życia Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego

Szymon Konkol, 16 Grudzień 14

Tradycją Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego są odbywające się w okresie poprzedzającym święta cykle szkoleń dla uczniów, których tematyką jest „pierniczenie” (dosłownie: robienie piernika). Tegoroczne warsztaty przeprowadzone zostały przy współpracy z firmą SAVPOL i poprowadził je duet instruktorski: Renata Martyna Białdyga i Krzysztof Wysłucha. To już piata edycja corocznych warsztatów piernikarskich, będących cyklem szkoleń poświęconych technikom produkcji wyrobów z ciast piernikowych.

Grudzień w kalendarzu Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego, tradycyjnie poświęcony jest organizacji warsztatów pt. "Wielkie Pierniczenie". W zajęciach z zakresu technologii produkcji wyrobów piernikowych uczestniczyli zarówno uczniowie szkół zawodowych jak i gimnazjaliści zainteresowani poznaniem tajników zawodu cukiernika. Warsztaty cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, ze aby umożliwić udział wszystkim zainteresowanym postanowiono przeprowadzić je dwukrotnie. Ogółem w tegorocznym "Wielkim Pierniczeniu" wzięło udział ponad 50 młodych adeptów sztuki cukierniczej. Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież miała okazję zmierzyć się z zadaniem zawodowym polegającym na wytworzeniu z ciasta kompozycji 3D w formie piernikowych domków. Zarówno obecne warsztaty jak i inne szkolenia prowadzone przez MAMZ nie mogłyby się odbyć bez wsparcia firmy SAVPOL, której prezes Bartosz Cisek od kilku lat jest opiekunem Akademii. MAMZ kozysta obecnie z nowoczesnej pracowni – studia cukierniczo-piekarskiego mieszczącego się w siedzibie firmy SAVPOL w Gliwicach. Firma ta dostarcza nieodpłatnie wszystkich surowców koniecznych do prowadzenia szkoleń dla młodych cukierników, piekarzy i kucharzy zjeżdżających się na warsztaty z całej poleski. Działalność MAMZ nie byłaby również możliwa bez opieki merytorycznej mistrzów cukiernictwa i piekarstwa, których liczba jest tak długa, że nie sposób wszystkich ich wymienić. Osoby pełniące funkcję instruktorów szkoleń to czołówka najzdolniejszych technologów. Jednym z najbardziej zaangażowanych w edukację młodych kadr  jest obecny na niemal wszystkich szkoleniach Krzysztof Wysłucha, który jest współzałożycielem Akademii.
 

Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego
 

Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego
 

Tegoroczne warsztaty piernikarskie były uwieńczeniem piątego roku działalności tej inicjatywy edukacji pozaszkolnej. Warto w tym miejscu przypomnieć czym jest MAMZ i jakie idee przyświecają działalności Akademii. 

MAMZ działa dzięki zaangażowaniu grupy pasjonatów, których połączyła wspólna pasja do sztuki cukierniczej i piekarskiej oraz wrażliwość na trudności, z jakimi borykają się młodzi ludzie stawiający pierwsze kroki na drodze swojej kariery zawodowej w zawodach cukiernik i piekarz. Osoby zaangażowane w rozwój tej inicjatywy widzą w niej szansę na poprawę jakości kształcenia zawodowego poprzez tworzenie swoistego "inkubatora mistrzów zawodu". Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego nie korzysta z żadnych instytucjonalnych form finansowania. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane są dzięki wsparciu osób prywatnych, firm, zakładów rzemieślniczych i instytucji, którym bliska jest idea wolnej edukacji ukierunkowanej na wszechstronny rozwój młodych kadr. Dewizą MAMZ jest otwartość i swobodny dostęp do edukacji zawodowej w zakresie branży cukierniczej i piekarskiej. Akademia jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, każdy może wziąć udział w warsztatach i szkoleniach, które są bezpłatne dla uczestników. Rocznie Małą Akademię Mistrzostwa Zawodowego odwiedza około 500 uczniów biorących udział w kilkudziesięciu cyklach szkoleniowych. Podczas szkoleń młodzież poznaje techniki i technologie niedostępne podczas nauki w warunkach szkolnych czy praktyk zawodowych. Ponadto MAMZ jest organizatorem licznych konkursów w tym również o charakterze ogólnopolskim.
 

Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego
 

Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego


Działalność Akademii opiera się na kilku korelujących ze sobą projektach:
 

Warsztaty doskonalące - kilkudniowe zajęcia poświęcone technikom i technologiom wybranego asortymentu produktów cukierniczych, piekarskich lub gastronomicznych. Warsztaty składają się z trzech etapów zajęć: etap szkoleniowy, zajęcia praktyczne na terenie zakładów praktyk, oraz etap egzaminacyjny mający formę konkursu.
 
Lekcje z Mistrzem - jednodniowe zajęcia prowadzone są przez mistrzów zawodu. Celem "lekcji" jest rozbudzanie aktywności zawodowej uczniów poprzez osobisty kontakt z osobami wyróżniającymi się osobowością, talentem i będącymi uznanymi autorytetami w branży. Tematyka lekcji obejmuje jedno z wybranych zadań zawodowych.
 
Seminaria technologiczne - cykl szkoleń technologicznych prowadzonych przez MAMZ i wybrane firmy produkcyjno-handlowe branży cukierniczej, piekarskiej oraz gastronomicznej. Seminaria mają charakter wizyt studyjnych lub kilkudniowych staży, podczas których uczestnicy zostają zapoznani z działalnością firmy i metodami produkcji wybranego asortymentu.

Konkursy i turnieje - MAMZ jest organizatorem konkursów, których beneficjentami są uczniowie w zawodach cukiernik, piekarz i kucharz. Konkursy te odbywają się cyklicznie i są metodą ewaluacji i sprawdzenia skuteczności warsztatów technologicznych. Ponadto raz w roku organizowany jest międzyszkolny turniej cukierniczy i piekarski o puchar MAMZ.

Wystawy i prezentacje - cykliczne prezentacje prac uczniów pod nazwą "Wystawa na Słodko". Jest to impreza towarzysząca Konkursowi Cukierniczo-Piekarskiemu Szkół Subregionu Rybnickiego oraz Konkursowi Cukierniczemu i Piekarskiemu o Puchar MAMZ.

Życie branży - celem tego projektu jest aktywizacja uczniów poprzez aktywne uczestnictwo w znaczących imprezach i uroczystościach branżowych. Młodzież ma sposobność wizytacji targów cukierniczych, piekarskich, lodziarskich i gastronomicznych oraz pokazów i prezentacji maszyn i nowych technik produkcji wyrobów. Adepci akademii uczestniczą również w uroczystościach organizowanych przez cechy, izby i stowarzyszenia rzemieślnicze.

Okruchy tradycji - cykl zajęć poświęconych tradycji w rzemiośle. W ramach tego projektu młodzież zostaje zapoznana z tradycjami techniki i technologii cukierniczej i piekarskiej oraz zabytkami techniki i kultury zawodu.

Almanach Cukierniczo-Piekarski - to projekt, którego celem jest stworzenie ogólnie dostępnego, otwartego kompendium wiedzy z zakresu technologii żywności oraz specjalizacji produkcja piekarsko-ciastkarska. Zasoby edukacyjne Almanachu uzupełniają umiejętności nabywane podczas szkoleń MAMZ o treści teoretyczne. Almanach opracowany jest w formie serwisu internetowego www.mamz.pl/almanach, platformy elearningowej,  epodręcznika oraz w postaci drukowanej.



 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej