Imię i nazwisko:
Adres email:

Szkoły i przedszkola zamiast tarczy antyrakietowej

Aleksandra Podsiadły, 21 Sierpień 12

W zeszłym tygodniu na oficjalnej stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawił się list do prezydenta Bronisława Komorowskiego podpisany przez Sławomira Broniarza, prezesa związku. List ów traktuje o gorliwej walce rządu o wycofanie Karty Nauczyciela oraz braku właściwego podejścia i zainteresowania rzeczywistą sytuacją polskiej oświaty.

Sławomir Broniarz pełni funcję prezesa od 1998 roku – nie jest on przypadkową osobą, ponieważ od wielu lat czynnie angażuje się w sprawę edukacji pełniąc funcję nauczyciela, wychowawcy, dyrektora i zarządcy Od lat uczestniczy w pracach Komisji Trójstronnej, jest także przewodniczącym Zespołu problemowego TK ds. usług publicznych, udziela się w międzynarodowym ruchu związkowym. Za jego sprawą ustanowiono m.in. nowelizację ustawy Karty Nauczyciela, pod którą ZNP zebrał 600 tys. podpisów. Pan Broniarz jest przykładem człowieka, który realizuje bądź czynnie dąży do realizacji tego, o czym mówi – można więc powiedzieć, że na arenie polskiej polityki zalicza się w poczet ewenementów, które należy chronić, gdyż grozi im wymarcie. 

Słowa skierowane do prezydenta unaoczniają inny do oficjalnie przedstawianego przez rząd obraz i rolę Karty Nauczyciela. Zdaniem prezesa ZNP w Polsce problemów się nie rozwiązuje, ale pogłębia. Karta oraz jej prawa należne nauczycielom zostały obarczone winą słabych osiągnięć sportowych, edukacyjnych w ogóle, nieproduktywnością nauczycieli i ogólnie rzecz ujmując wszystkim, co złe i nieidealne w bieżącym ustroju. W liście jasno wyjaśnił, że problemem jest brak odpowiedniego dialogu i fachowości, bo, jak pisze, "nie są prowadzone badania i analizy funkcjonowania obecnego systemu oświaty. Brakuje długofalowej polityki edukacyjnej”. 

Niestety, na chwilę obecną w edukacyjnej trawie piszczy, ale nie na temat; wiadomo o rozwleczonych terminach posiedzeń, słyszymy słowa pani Szumilas o myśleniu perspektywicznie i zaangażowaniu, ale efektów nie widać. Pozostaje mieć nadzieję, że jedyną odpowiedzią na list ZNP do prezydenta nie będzie jedynie odbicie grochu od ściany. 

 

"Szanowny Panie Prezydencie,

z wielką uwagą śledzimy toczącą się dyskusję o Karcie Nauczyciela, w której wziął udział także Pan Prezydent, mówiąc o konieczności modyfikacji tej ustawy i "ważnym głosie" samorządów proponujących w tym zakresie szereg daleko idących zmian.

W podobnym tonie wypowiada się wielu polityków i samorządowców, uzasadniając likwidację lub liberalizację Karty Nauczyciela wyłącznie względami oszczędnościowymi. Zewsząd słyszymy, że Kartę trzeba znieść, bo zagraża dalszemu funkcjonowaniu samorządów terytorialnych w Polsce, generując niezwykle groźne zadłużanie się gmin i powiatów.

Niestety, nie brakuje także bardziej kategorycznych opinii, wedle których Karta jest odpowiedzialna za skromne sukcesy naszych sportowców i piłkarzy, za brak powszechnego systemu opieki nad dziećmi do lat trzech, za niewystarczającą ilość nowych miejsc w przedszkolach, za planowane przez miasta podwyżki podatków od nieruchomości, czynszów, biletów komunikacji miejskiej, opłat za posiadanie psa... . A nawet więcej, ponoć właśnie ta ustawa ogranicza rozwój gospodarczy kraju i naraża Polskę na utratę statusu "zielonej wyspy". Wszyscy chcą więc, jak najszybciej się jej pozbyć, a autorzy tej wizji próbują pozyskać przychylność opinii publicznej, nazywając Kartę zbiorem nauczycielskich przywilejów rodem z minionej epoki. Słowem, zlikwidujmy Kartę, by wszystkim żyło się lepiej.

Zdumiewa nas pewność wygłaszanych opinii, niepopartych danymi, wnioskami z raportów i międzynarodowych badań. Musimy z przykrością przyznać, że w tej chwili nie toczy się żadna merytoryczna debata o edukacji. Nie są prowadzone badania i analizy funkcjonowania obecnego systemu oświaty. Brakuje długofalowej polityki edukacyjnej. Dlatego obawiamy się, że sprowadzenie reform oświaty do cięć, przekazywania samorządowych szkół innym podmiotom, zmniejszania - i tak niewysokich - pensji w oświacie, w szybkim tempie doprowadzi do obniżenia jakości nauczania i wykluczenia społeczno-ekonomicznego wielu regionów Polski.

Dzisiaj dyskusja o poprawie jakości kształcenia sprowadza się do nośnego medialnie hasła likwidacji Karty, które w oczach wielu stało się wręcz synonimem modernizacji Polski. Nikt nie zwraca uwagi na fakt, że propozycje strony samorządowej mają restrykcyjny charakter, a ich powodem jest zła sytuacja ekonomiczna wielu gmin i powiatów, której Karta Nauczyciela nie zawiniła. Naszym zdaniem, przyczyny tego stanu rzeczy tkwią m.in. w nieodpowiednim zarządzaniu, nietrafionych lub złych inwestycjach, niekompetencji bądź nadużywaniu władzy przez wiele samorządów, jak również w kosztach funkcjonowania władz samorządowych, co wszyscy skrzętnie pomijają.

Jak podkreślamy w "Pakcie dla edukacji" (ZNP, Warszawa 2012), publiczna edukacja, z mocy zapisów konstytucyjnych, pozostawać powinna w centrum zadań realizowanych przez organy publiczne. Stanowi ona obligatoryjną część odpowiedzialnej polityki edukacyjnej państwa i nie może być postrzegana w kategoriach fakultatywnego obowiązku, którego samorządy pozbywają się w każdej kłopotliwej dla siebie sytuacji.
 
Szanowny Panie Prezydencie,
zaproponował Pan uruchomienie programu budowy systemu skutecznej obrony polskiej przestrzeni powietrznej, bo "jesteśmy bezbronni w obliczu tego, co można zaobserwować dzisiaj na współczesnym polu walki".

Panie Prezydencie,
demontaż publicznej edukacji, gwarantem której jest ustawa Karta Nauczyciela sprawi, że jutro będziemy bezbronni we współczesnym świecie nastawionym na rozwój, kształcenie kluczowych kompetencji i ustawiczną edukację. Będziemy bezbronni wobec większości współczesnych wyzwań.


Z wyrazami szacunku,
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP"
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej