Imię i nazwisko:
Adres email:

Polskie oprogramowanie do webcastów

Piotr Maczuga, 06 Sierpień 10

Na rynku istnieje sporo zagranicznych rozwiazan, których zaleta jest dopracowanie: zarówno pod katem technicznym jak i biznesowym. Jednak wiele firm poszukuje platform, które sa w calosci w jezyku polskim. Dotyczy to nie tylko obslugi samego programu, ale i wsparcia technicznego i wdrozenia. Oto trzy polskie przyklady oprogramowania tego typu:

dVideo
Jednym z rozwiazan jest dVideo. Program, choc sprawia wrazenie bardzo prostego i pozbawionego wielu narzedzi trenerskich (np. brakuje w nim ankiet), wydaje sie byc efektem konsekwentnej polityki firmy WebHat. Nie bez powodu na stronie glównej widnieje napis „beta”. dVideo ma czasami klopoty z dzialaniem, ale producenci zamiast dodawac watpliwej jakosci funkcje, skupiaja sie na dopracowaniu tych, które sa. Do testowania zapraszaja klientów, co pozwala nie tylko zapoznac sie z programem, ale i samemu wyciagnac wnioski.

Warto dodac, ze WebHat to firma prowadzona w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiebiorczosci, wiec za wlascicielami nie stoi ogromny kapital, lecz pomysly, talent i zaangazowanie. To, co udalo sie osiagnac pozwala wierzyc, ze firma znajdzie powaznego inwestora typu venture capital czy private equity i produkt stanie sie naprawde znany. Na ten moment moge smialo polecic do testów, ale raczej nie dla tych, którzy maja wysokie wymagania.

Transmisje Online
Inna firma, która specjalizuje sie w komunikacji za pomoca webcastów jest Transmisje Online. Firma co prawda stawia na transmisje spotkan i eventów, ale na swojej stronie maja aplikacje równiez do spotkan, która mozna wykorzystac. Na moment, w którym powstaje ten tekst, na stronie nie mozna przetestowac aplikacji, ale zapewne po kontakcie firma udostepni taka mozliwosc. W koncu nikt nie kupi kota w worku. Trzeba sie wiec albo skontaktowac z obsluga, albo ocenic aplikacje dzieki opcji LIVE demo w której mamy mozliwosc… posiedziec w samotnosci w pustym webcascie. A do tego jestesmy w roli goscia, wiec nie mozemy wgrac prezentacji czy sprawdzic jak dziala transmisja.
Firma, która specjalizuje sa w transmisjach, czesto wykorzystuje wideo wysokiej jakosci, ma dopracowane aspekty technologiczne. Nie beda pomocni w sprawach merytorycznych dotyczacych webinariów (np. metodyka szkolen za pomoca tych narzedzi), ale za odpowiednia oplata wdroza sprawny i dzialajacy system. Element na który rzadko zwracamy uwage, czyli odpowiednio wydajny serwer, jest czesto pieta achillesowa mniej dopracowanych programów. Swojego czasu znany ekspert i blogger – Marek Hyla, prowadzil autorskie webinar na tym oprogramowaniu i mozna o tym przeczytac wiecej na jego blogu.

VidCom
Innym rozwiazaniem polskim, które moze sie sprawdzic jest VidCom. Firma posiada kilka programów, m.in. dla sprzedawców e-commerce, transmisji i szkolen. Nie mam zbyt wielu osobistych doswiadczen zwiazanych z tym oprogramowaniem, bowiem od strony administratora wymaga ona zainstalowania osobnego programu w srodowisku Windows, co w pierwszym kontakcie mnie zniechecilo. Model cenowy wydaje sie jednak atrakcyjny, przynajmniej na tyle, aby pozwolic sobie na bardziej dokladne testy. W odróznieniu od poprzedniej propozycji, ten program umozliwia nagrywanie i posiada narzedzia badania opinii (ankiety). Na ten moment nie przeprowadzilem szczególowych testów, wiec program wyda sie naprawde konkurencyjny w stosunku do swiatowej czolówki. O wszystkim zdecyduje jednak cos, co sprawdzic mozna jedynie empirycznie i to przy pewnym wysilku – jak program radzi sobie z obciazeniem? Czy serwer programu jest na tyle wydajny, zeby w plynny sposób prowadzic szkolenie dla 50 osób?

Obecnie trudno jest z czystym sumieniem polecic jakies polskie rozwiazanie. Wiele z nich to niewielkie projekty dofinansowane ze srodków unijnych, a do tego, aby stworzyc komercyjny produkt nie wystarcza zdolni programisci. Potrzebne sa spore naklady finansowe i czas, aby wyeliminowac bledy „wieku dzieciecego”. W przypadku, gdy kilku potentatów, jak Adobe czy Cisco, juz teraz oferuje dopracowane programy przy niskim miesiecznym koszcie abonamentu, malo kto ma ochote inwestowac na powaznie w podobne rozwiazania. Nikt nie potrafi przewidziec, czy lada moment inny gigant – Google – nie pochwali sie swoja wersja takiego oprogramowania, która bedzie… darmowa. Duzo bardziej oplaca sie wiec inwestowac w transmisje wideo, bo tutaj zysk jest bardziej pewny i liczy sie wspólpraca ze specjalista, a nie program jako taki.

--

Zdjęcie Jakob Montrasio

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej