Imię i nazwisko:
Adres email:

Czy przedszkola niepubliczne poniosą straty finansowe?

Karolina Krzysik, 16 Październik 12

Ministerstwo Edukacji Narodowej niedawno przedstawiło projekt, w którym wyszczególniło założenia nowelizacji ustawy o systemie oświaty. W myśl tych założeń państwo miałoby czynnie uczestniczyć w opiece przedszkolnej. Jednak zmiany, które miały poprawić funkcjonowanie systemu przedszkolnego w Polsce, wzbudzają sporo wątpliwości. Reprezentanci przedszkoli niepublicznych obawiają się, że sporo stracą na tych zmianach... 


Co planuje MEN?

Przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej planują, że poprzez wprowadzenie nowych regulacji prawnych uda się od września 2013 roku wprowadzić niską opłatę za szóstą i siódmą godzinę pobytu dziecka w publicznym przedszkolu (ma ona docelowo wynosi złotówkę, a w kolejnych latach jej wysokość ma ulegać waloryzacji). Państwo ma partycypować w kosztach opieki przedszkolnej, dzięki czemu gminy mają dostawać dotację z budżetu, przeznaczoną na każde dziecko w wieku 2 - 5 lat, które korzysta z opieki przedszkolnej, co jest dużą ulgą dla gmin, które dotychczas nie otrzymywały dofinansowania od państwa.

Zmiany zakładają również, że te z przedszkoli niepublicznych, które z własnej woli zdecydują się na wprowadzenie tych samych zasad płatności, jakie obowiązują w publicznych placówkach, będą dostawać wyższe dofinansowanie od gmin (ma to być 100% wysokości kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym, do tej pory przedszkola te otrzymywały 75% tej sumy). Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest jednak zagwarantowanie dzieciom nieodpłatnej opieki przez pięć godzin.

Kolejne zmiany obejmą wytyczne rekrutacji dzieci do przedszkoli. Póki co, to gminy samodzielnie określają, komu w pierwszej kolejności przysługuje opieka przedszkolna. Prawdopodobnie w wyniku zmian pierwszeństwo będą miały dzieci z rodzin o niższym dochodzie.


Co budzi niepokój u przedstawicieli przedszkoli niepublicznych?

Środowiska związane z przedszkolami niepublicznymi niepokoją się tym, że wprowadzenie w życie propozycji resortu edukacji wpłynie negatywnie na jakość świadczonej opieki, bowiem spowoduje obniżenie standardów w placówkach niepublicznych. Możliwe jest też, że wskutek zmian rodzice dzieci będą zmuszeni do uiszczania wyższych opłat za opiekę przedszkolną.


Nie każdemu po równo?

Eksperci zajmujący się edukacją przedszkolną negatywnie oceniają plany nowelizacji ustawy . Ich zdaniem nie traktuje się w niej równo przedszkoli publicznych i niepublicznych.
Zdaniem ekspertów ustawa nierówno traktuje placówki publiczne i niepubliczne. Wprowadzane zmiany mogą się niekorzystnie odbić na działalności placówek niepublicznych. 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej