Imię i nazwisko:
Adres email:

Czy administracja dojrzała do zmian w edukacji?

Maciej Maciołek, 05 Czerwiec 12

Jaki jest obecnie stan administracji elektronicznej w Polsce? Jak przeprowadzić polską szkołę przez proces transformacji cyfrowej? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać polski rząd i samorządy, gdy gotowa będzie sieć szkieletowa szerokopasmowego dostępu do Internetu? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poszukają uczestnicy 16. Konferencji "Miasta w Internecie", która odbędzie się pod hasłem "Wyzwania Cyfrowej Polski – od wizji do realizacji".

Uczestnicy największego w Polsce forum prezentacji i dyskusji na temat innowacyjnego wykorzystania teleinformatyki w sektorze publicznym spotkają się w Gdańsku w dniach od 30 maja do 1 czerwca.


 
 
Na wiele sposobów i urzędów

Konferencja "Miasta w Internecie" to m.in. trzy sesje plenarne, kilkanaście debat, warsztatów i wiele dyskusji panelowych z udziałem czołowych ekspertów zajmujących się na co dzień tematyką ICT, uznanych naukowców, przedstawicieli rządu i urzędów centralnych, aktywnych samorządowców, prezesów dużych firm teleinformatycznych, a także polityków, dziennikarzy i lokalnych liderów.

Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli już m.in. wiceministrowie administracji i cyfryzacji Małgorzatą Olszewską i Igorem Ostrowskim, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj, minister edukacji Krystyna Szumilas, wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych Agnieszka Boboli, czy dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Służby Zdrowia Leszek Sikorski.


Pozycja? Na razie do góry nogami
 
Konferencja będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat wniosków raportu "Polska 2.0 nowy start dla e-administracji", który ujrzał światło dzienne 23 kwietnia. - To wszystko co jest związane z informatyzacją stoi na głowie i trzeba to z powrotem postawić na nogi – komentował konkluzje raportu dr Michał Boni – minister administracji i cyfryzacji. Ministerstwo zapowiada niezbędne korekty nawet, jeśli miałoby to wymagać zmian w prawie i odważnych, trudnych decyzji.

"To są zadania, których pełną realizację w oparciu np. o środki europejskie chcielibyśmy rozpocząć w następnym okresie programowania (2014-2020), przygotowując kompleksowy program operacyjny Polska Cyfrowa" – ta zapowiedź ministerstwa zbiega się w czasie z decyzją Komisji Europejskiej o zablokowaniu 3,7 mld euro dotacji na polską e-administrację. Co teraz z rozpoczętymi już projektami? Co kryje się za deklaracjami zawartymi w raporcie? Jak będzie wyglądać „Państwo 2.0” ministra Boniego? Gdańska konferencja będzie dobrą okazją do rozmowy na te tematy.


Do otwarcia zmian niezbędny jest nauczyciel

Ciekawie zapowiadają się również sesje poświęcone problemom polskiej szkoły. - Kluczowym elementem modernizacji polskiej szkoły jest nauczyciel. Chodzi nie tylko o to, żeby umiał posługiwać się nowymi technologiami. Musi wiedzieć, jak kreatywnie te nowe technologie wykorzystać w codziennej pracy z uczniami - mówi Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie". Podczas konferencji tym zagadnieniom będzie poświęcona sesja plenarna "Samorządowa Szkoła Cyfrowa. Wyobraźnia kontra organizacja?" oraz warsztaty: "Cyfrowa infrastruktura szkoły: model chaosu czy chaos w modelu?" i "Otwarte zasoby edukacyjne: ale o co chodzi?".


27 tysięcy linii światłowodów

Podczas Konferencji nie zabraknie także dyskusji na temat stanu realizacji wielkich, wielomiliardowych inwestycji, których efektem ma być powstanie w Polsce roku "kręgosłupa" wysokojakościowej sieci szerokopasmowego Internetu. - Jeśli mamy położyć do 2015 roku 27 tys. nowych linii światłowodowych, to trzeba pomyśleć o tej „ostatniej mili”. – mówił w wywiadzie Michał Boni. - Jaki w rezultacie tej inwestycji będzie dostęp gospodarstw domowych do sieci, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, i z jakich usług będą mogły korzystać.

- Kwestie „ostatniej mili” są w tej chwili kluczowe – czy budować ją za pieniądze publiczne, czy prywatne? Kto powinien za to odpowiadać? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w Gdańsku – mówi Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia ‘Miasta w Internecie’.

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej