Imię i nazwisko:
Adres email:

Stanowisko Fundacji "Rodzice Szkole" w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Wojciech Starzyński, 13 Luty 15

Przyjęcie przez Sejm RP ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wywołało burzliwą dyskusję na sali sejmowej, w mediach i w szerokich kręgach społeczeństwa. Wielka szkoda, że debata toczy się po, a nie przed głosowaniem nad ustawą, co kolejny raz wskazuje na lekceważenie opinii publicznej przez znaczną część parlamentarzystów, mediów i obóz rządowy.
 

Fundację "Rodzice Szkole" niepokoi brak w debacie głosu resortu edukacji narodowej i niezaproszenie do niej środowisk rodzicielskich, traktujących system wartości, w oparciu o który będą tworzone w szkołach programy wychowawcze, jako najważniejszy element kształtowania postaw młodego pokolenia.
 
Uważamy, że ze względu na nieprecyzyjne prawnie pojęcia takie jak "stereotypy" czy "płeć społeczno-kulturowa" istnieje realne niebezpieczeństwo wprowadzenia do szkół ideologii gender, co nie ma nic wspólnego z zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec kobiet.
 
Zgadzamy się z opinią prof. Andrzeja Zolla, członka Komisji Kodyfikacyjnej prawa karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich, że nieprecyzyjność zapisów Konwencji rodzi podejrzenie iż jest ona ukrytym zamachem na podstawy naszej cywilizacji i może stać się pretekstem do ograniczania praw rodziców w wychowaniu dzieci zgodnie z ich przekonaniami. 
 
W tej sytuacji, nie licząc na zmianę decyzji Sejmu przez Senat RP i słysząc deklarację Prezydenta Bronisława Komorowskiego, że ww. ustawę podpisze, zwracamy się do wszystkich, dla których system wychowania oparty na etyce chrześcijańskiej i tysiącletniej tradycji naszego społeczeństwa był zawsze wielką wartością polskiej szkoły, a szczególnie do rodziców i ich reprezentantów na terenie szkół – rad rodziców o konsekwentne i zdecydowane korzystanie z regulacji art. 54 i art. 56 ustawy o systemie oświaty, w których zapisano:
 

art. 54 ust. 2 pkt 1 lit. a): Do kompetencji rady rodziców(...) należy uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną: programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli
 

art. 56 ust. 2: Podjęcie działalności w szkole lub w placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

Przytoczone rozwiązania gwarantują rodzicom możliwość wpływania na program wychowawczy szkoły i uniemożliwiają wprowadzanie, przez różne organizacje zewnętrzne, na teren szkoły treści sprzecznych z przekonaniami rodziców.

Zachęcamy rodziców do korzystania z należnych praw i deklarujemy, że będziemy starannie monitorować jak Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wpłynie na polską szkołę.

 
Barbara Robakiewicz
Przewodnicząca Rady
Fundacji "Rodzice Szkole"

Wojciech Starzyński
Prezes Zarządu
Fundacji "Rodzice Szkole"
 
Warszawa 2015-02-08
 
 

 
* * *

 

 O autorze:
Wojciech Starzyński  

Wojciech Starzyński

Prezes Zarządu Fundacji "Rodzice Szkole". Pomysłodawca  założyciel i wieloletni Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Współtwórca oświaty niepublicznej w Polsce, animator szeregu inicjatyw obywatelskich na rzecz uspołecznienia polskiej oświaty i zagwarantowania rodzicom realnego wpływu na szkołę ich dzieci. Współzałożyciel i członek Senatu Wszechnicy Mazurskiej w Olecku. W latach 1997-2001 doradca Prezesa Rady Ministrów, członek Obywatelskiego Komitetu Edukacji Narodowej, koordynator Komitetu Założycielskiego Ogólnopolskiego Forum Rodziców. W latach 2002-2010 radny m. st. Warszawy,  przewodniczący Komisji Edukacji i Rodziny. W latach 2006-2010 przewodniczący Rady Fundacji „Rodzice Szkole”. Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji dotyczących spraw edukacji narodowej.

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej