Imię i nazwisko:
Adres email:

Spacerkiem do kina – wychowywanie filmem

Ewelina Adamczyk, 30 Sierpień 10

Kino to niesamowite miejsce. Rozparci w wygodnych fotelach, pogrążeni w ciemności, możemy śledzić losy innych, razem z bohaterami przeżywać ich rozterki, radości i smutki. Często lubimy w postaci głównych bohaterów widzieć siebie, zwłaszcza, jeżeli film ma dobre zakończenie a bohaterowi się wszystko udaje. I nawet, gdy po pasjonującej komedii romantycznej, naszej nocy nie spędzimy z piękną Jennifer Aniston czy Johnnym Deppem, to i tak mamy w głowie gotowy scenariusz na nasz idealny związek.


Kino  to niesamowite miejsce. Rozparci w wygodnych fotelach, pogrążeni w ciemności, możemy śledzić losy innych, razem z bohaterami przeżywać ich rozterki, radości i smutki. Często lubimy w postaci głównych bohaterów widzieć siebie, zwłaszcza, jeżeli film ma dobre zakończenie a bohaterowi się wszystko udaje. I nawet, gdy po pasjonującej komedii romantycznej, naszej nocy nie spędzimy z piękną Jennifer Aniston czy Johnnym Deppem, to i tak mamy w głowie gotowy scenariusz na nasz idealny związek.


I w tym tkwi właśnie magia kina. Często filmy potrafią zapewnić nam coś więcej niż tylko dobrą rozrywkę. Zwracają uwagę na ważne aspekty życia, zatrzymują się nad naszymi problemami, których, na co dzień nie potrafimy dostrzec bądź rozwiązać.

Od dawna myślałam o tym, jak potężnym nośnikiem emocji jest kino i jak wielki potencjał tkwi w przekazywaniu ich młodzieży. Osobiście jestem bardzo emocjonalnym widzem, łatwo się wczuwam w fabułę, rozważam i analizuję zachowania bohaterów. Film poprzez swoją atrakcyjną formę przekazu i oddziaływania za pomocą różnych zmysłów, wzroku, słuchu, ba nawet węchu, szybko angażuje widza.

Co ciekawe, okazało się, że wcale nie jestem osamotniona w mych przekonaniach. Na tegorocznym majowym warsztacie dla nauczycieli, psycholog, autor książki „Jak oglądać filmy z młodzieżą” Dawid Bałutowski, sam przekonywał jak ważną rolę odgrywa edukacja filmowa dzieci, jak ciekawie dobrany repertuar może stać się inspiracją do poznawania siebie i świata, rozwoju samoświadomości, co jest dla nas dobre i ważne a czym nie musimy się aż tak przejmować. Bałutowski mówił wręcz o kinoterapii. Polecam jego artykuł na http://www.kinoterapia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=186:jak-wychowywac-zmierzchem&catid=34:wywiady&Itemid=58

Projekt „Kinoterapia. Spotkania między kadrami” wystartował w lutym 2009 roku. Co trzy tygodnie w warszawskim Kino.Lab odbywają się pokazy starannie wyselekcjonowanych filmów, wzbogacone dyskusjami z psychologami i terapeutami, wykładowcami, ludźmi filmu.

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej