Imię i nazwisko:
Adres email:

Pozytywny nowotwór

Wojciech Wanat, 08 Maj 16

Czytam często o „pozytywnym uzależnieniu”. Jest to zbitka słowna pokazująca jak mało, ktoś, kto jej używa, rozumie to czym rzeczywiście jest uzależnienie. To ważne szczególnie u osób, które praktycznie lub teoretycznie zajmują się wychowaniem lub edukacją.
 

Zacznę od oczywistego wydaje się stwierdzenia – uzależnienie jest chorobą. Tak jak grypa, zapalenie płuc, syfilis czy nowotwory. Choroba to stan, w którym pojawiają się negatywne objawy. Stan, w którym pogorszeniu, nierzadko znaczącemu ulega, jakość życia. Można podać objawy uzależnienia nie mając kompletnie pojęcia o tym, czym ono w rzeczywistości jest.

Czym w rzeczywistości jest życie w uzależnieniu? To szereg pustych, smutnych dni. Dni pełnych cierpienia, z którego człowiek nie zdaje sobie często sprawy, które wypiera, odsuwa, któremu zaprzecza. Pozornie wygląda to niegroźnie, człowiek przyjmuje jakieś substancje, na twarzy pojawia się ulga, czasem wręcz uśmiech i nie bardzo jest, o co robić raban. W rzeczywistości cała aktywność jest ukierunkowana na zdobywanie substancji, ale także na ukrywanie przed innymi, ale i przed sobą faktu własnych problemów. To jeden z poważnych powodów cierpienia, głęboki wewnętrzny konflikt czy też zakłamanie.

Uzależnienie wiąże się także z narastającą samotnością poczuciem coraz większej izolacji. Z jednej strony kontakty z innymi ludźmi stają się coraz bardziej powierzchowne. Trudno o rzeczywiste kontakty, jeśli zaburzony jest całościowy kontakt z rzeczywistością, co ma miejsce w przypadku bycia pod wpływem substancji chemicznych o znaczeniu rozrywkowym. Ale także w momentach, kiedy człowiek nie jest pod ich wpływem sposób myślenia, patrzenia na świat ulegają zdecydowanej erozji. To sprawia, że zrywają się kontakty ze zdrowymi ludźmi a pozostają te, które sprowadzają się do rozmów o tym, kto gdzie, co i za ile kupił.

Ważne jest, żeby uświadomili to sobie ludzie pracujący z młodzieżą. Bardzo często przekazujemy swoje przekonania na jakiś temat zupełnie nieświadomie piszą czy mówiąc na zupełnie odmienne tematy. Tak jak lata temu w Polityce przy opisie Dworca Centralnego jednym tchem wymieniono narkomana, złodzieja, prostytutkę, traktując ich pojawienie się na dworcu, jako objaw jego upadku. Takie częste zestawianie osoby uzależnionej a więc chorej ze złodziejem a więc przestępcą niezwykle mocno wdrukowuje negatywny przekaz na temat narkomanii. Tak jak zestawianie uzależnienia z czymś pozytywnym relatywizuje problem uzależnienia, pomaga młodym ludziom na kwestionowanie wagi zagrożenia. Swoją drogą ciekawe, że o ile względnie często pojawia się „pozytywne uzależnienie” to pozytywna narkomania już nie. Natomiast narkotyk znowu tak i to jest najzupełniej uprawnione.


Od lat o uzależnieniu mówi się, że to nowotwór duszy lub osobowości. Jeśli masz zamiar porównać coś pozytywnego, przyjemnego z uzależnieniem, zastanów się czy ma to wiele wspólnego z nowotworem, cierpieniem, samotnością, śmiercią.

 



* * *
 

 

 O autorze:
Wojciech Wanat  

Wojciech Wanat

terapeuta uzależnień, z wykształcenia także chemik, autor i realizator programów profilaktycznych. W przeszłości zaangażowany konsument substancji psychoaktywnych, nauczyciel chemii w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii nr 1 SOS oraz LOS nr 17 w Warszawie. Autor wydanych nakładem wydawnictwa Iskry książek Odlot donikąd. Narkotyki narkomania i Rok w MONARze, współautor W pogoni w ucieczce. Aktualnie szczęśliwy człowiek, realizujący się jako ojciec Wisławy i Wita, pedagog ulicy i biegacz. Swoim życiem pokazuje, że ktoś, kto jest szczęśliwy nie potrzebuje używek.

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej