Imię i nazwisko:
Adres email:

"Pomyśl, zanim wrzucisz", czyli czym może grozić zamieszczanie zdjęć dzieci w internecie

Karolina Krzysik, 19 Lipiec 13

W ciągu ostatniej dekady Internet stał się nieodzownym elementem naszego życia. Wiele osób nie wyobraża już sobie dnia bez sprawdzenia poczty elektronicznej, bez przejrzenia nowych informacji z kraju i ze świata w serwisach informacyjnych czy też bez zalogowania się na swoje konta w portalach społecznościowych. Obok życia realnego, niemal każdy z nas toczy równoległe życie w cyberprzestrzeni. Co więcej, te dwa życia są ze sobą integralnie związane, co wyraża się w potrzebie zamieszczania na bieżąco w sieci wszelkich informacji na temat zmian w życiu realnym, przemyśleń, wydarzeń. I tak codziennie możemy prześledzić, kto z naszych znajomych zdał egzamin, skończył etap edukacji, wyje0chał na wakacje, zaręczył się, wziął ślub, został rodzicem.

Niestety, w tej rozgorączkowanej chęci natychmiastowego podzielenia się ze światem swoją radością, ludzie często zapominają o zachowaniu prywatności.


Plaga zdjęć USG i niemowlaków na portalach społecznościowych.

Bardzo często zdarza się, że szczęśliwi rodzice zamieszczają w Internecie zdjęcia czy filmy z badań USG i później stopniowo relacjonują znajomym (i nie tylko im) kolejne etapy rozwoju potomka. Potem pojawiają się zdjęcia noworodków, niemowląt i kilkulatków w najrozmaitszych sytuacjach życiowych. Ponieważ potrzeba podzielenia się radością z posiadania dziecka jest naturalna, więc  rodzice masowo wykorzystują do tego możliwości jakie stwarza Internet i z dumą prezentują swoje pociechy.


Niebezpieczne zdjęcia?

Mało który rodzic, zanim zdecyduje się na publikację zdjęcia swojego dziecka, zastanawia się nad dalszymi losami fotografii. Większość ludzi wydaje się nie uświadamiać sobie tego, iż zdjęcie raz zamieszczone w sieci, wiedzie w niej swój własny, niekontrolowany żywot – jest dostępne dla każdego, każdy może je pobrać, opublikować w dowolnym, nie zawsze korzystnym kontekście czy też  zmodyfikować i  ponownie opublikować.

Dlatego dobrze jest się zastanowić nad tym, czy publikacja nie zaszkodzi dziecku, zanim się zamieści zdjęcie w sieci. Inaczej fotografia może stać się dla dziecka źródłem zakłopotania i wstydu, może stać się jednym z popularnych memów, a nawet obiektem zainteresowania dla osób o skłonnościach pedofilskich.


Kampania "Pomyśl, zanim wrzucisz"

Problem niekontrolowanego rozpowszechniania zdjęć dzieci w sieci zainspirował Fundację Dzieci Niczyje do stworzenia kampanii społecznej „Pomyśl, zanim wrzucisz”. Jej celem jest  zwrócenie uwagi rodziców na problem prywatności dzieci w Internecie oraz bezrefleksyjnego publikowania ich zdjęć w sieci. 

Duża łatwość obsługi serwisów społecznościowych, ich rosnąca popularność sprawiają, że każdego dnia do sieci trafiają ogromne ilości zdjęć dzieci. Rodzice zamieszczają je, gdyż kochają swoje dzieci, są z nich dumni, pragną się nimi pochwalić, chcą podzielić się z innymi tymi wspaniałymi chwilami. Jednak czynią to bezrefleksyjnie, nie zwracają też uwagi na to, że zdjęcia nie trafią wyłącznie do ich rodziny i znajomych, ale też stają się dostępne dla obcych osób. W ramach kampanii jej twórcy pragną zwrócić uwagę rodziców na kwestię ich odpowiedzialności za prywatność dzieci.


Mimo wszystko chcesz zamieszczać zdjęcia dziecka w sieci? Przeczytaj poradnik!

Wielu rodziców, choć zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z zamieszczaniem wizerunku dzieci w sieci, wciąż chce publikować zdjęcia pociech, ale w bezpieczny sposób. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zapoznanie się z poradnikiem, zawierającym instrukcje dotyczące tego, jak bezpiecznie publikować zdjęcia swoich dzieci w Internecie oraz w którym rodzic może znaleźć krótkie informacje dotyczące najbardziej popularnych serwisów. Warto, aby rodzice byli świadomi tego, że każdy serwis szanujący swoich użytkowników, udostępnia im narzędzia, które umożliwiają prezentowanie zdjęć rodzinie i znajomym, jednocześnie zabezpieczając ich prywatność przed przypadkowymi obserwatorami.

Poradnik pobrać można z tabeli poniżej.
 
 
pomyśl zanim wrzucisz


 
Skojarzone pliki:
Poradnik "Pomyśl zanim wrzucisz" [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej