Imię i nazwisko:
Adres email:

Otwarte zasoby edukacyjne w Polsce - raport UNESCO

Kamil Śliwowski, 13 Listopad 13

W ramach serii raportów Instytutu Technologii Informacyjnych w Edukacji UNESCO o otwartych zasobach edukacyjnych na świecie ukazała się właśnie publikacja o Polsce. Open Educational Resources in Poland: Challenges and Opportunities (PDF) to przegląd projektów i polityk instytucji publicznych. Publikacja opisuje historię epodręczników  w programie Cyfrowa Szkoła oraz informacje o oddolnych inicjatywach na rzecz otwartości jak Koalicja Otwartej Edukacji i projekty realizowane przez organizacje pozarządowe. Autorami raportu są Karolina Grodecka (Centrum e-learningu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, KOED) i Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe, KOED).

UNESCO zasoby

 

Raport, który zleciało UNESCO powstał na fali zainteresowania Polską jako krajem, który ma długą historię oddolnych działań na rzecz otwartości zasobów, a od dwóch lat jest również jednymy w którym rząd realizuje projekt wdrożenia kompletu otwartych epodręczników szkolnych do wszystkich poziomów nauczania. Pomysł na publikację powstał podczas zeszłorocznego kongresu UNESCO w Paryżu kiedy program Cyfrowa Szkoła był jeszcze w powijakach. Dziś jego rozwój (premiera pierwszych części do matematyki i prezentacja platofrmy) wymaga już aktualizacji i oceny nie tylko jego zapisów, ale również realizacji technicznej i merytorycznej.

Polska, nie tylko z racji na Cyfrową Szkołę jest krajem o bardzo dużych doświadczeniach w realizacji projektów otwartych zasobów edukacyjnych m.in. silna polska edycja Wikipedii, ogromny sukces serwisu wolnelektury.pl czy sporo prywatnych i publicznych programów grantowych promujących otwartość zasobów. Jednak jak wielu innym krajom brakuje nam nadal systemowego podejścia do ich tworzenia i wspierania ze strony administracji publicznej jak i projektów, które promowały by ich wdrażanie na poziomie codziennej pracy nauczycieli i uczniów. Raport zawiera również diagnozę głównych problemów w ich wdrażaniu (naciski wydawców tradycyjnych podręczników, rozproszenie zasobów utrudniające ich promocję i użycie przez nauczycieli, trudności dotychczasowych projektów systemowych).

Raport w polskiej wersji językowej, w wersji uwzględniającej postępy programu Cyfrowa Szkoła pojawi się w ciągu najbliższych miesięcy, teraz polecamy wersję angielską (PDF) oraz nowe informacje o otwartych zasobach edukacyjnych w krajach UE na stronie projektu European Open Policy Project.



***
 
 
 O autorze:
Kamil Śliwowski   

Kamil Śliwowski

Animator i trener edukacji medialnej. W
Centrum Cyfrowym Projekt: Polska koordynuje projekt Creative Commons Polska i prowadzi działania dotyczące otwartej edukacji. Współpracuje z Koalicją Otwartej Edukacji (w której jest członkiem Prezydium Koalicji), Fundacją Nowoczesna Polska i Fundacją Panoptykon. Netoholik. Prowadzi bloga o nowych technologiach w służbie organizacji pozarządowych Problematyka.org.

Tekst dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska, pierwotnie ukazał się na stronie Centrum Cyfrowe Projekt:Polska 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej