Imię i nazwisko:
Adres email:

NoBook - koniec i początek podręcznika

Szymon Konkol, 03 Listopad 15

Gdy siedzisz wieczorami przy komputerze i myślisz, czasami bezradnie, jak przygotować kolejną lekcję, by była nie tylko wartościowa merytorycznie, ale także atrakcyjna dydaktycznie, a Twoi Uczniowie czekają na kolejny Twój ruch, w którym okażesz wielkość i kreatywność innowacyjnego Nauczyciela, możesz w takiej chwili zmienić punkt odniesienia i zacząć nową przygodę. Możesz wejść w NoBook - narzędzie do tworzenia nowych podręczników. Potrzebujesz 7 do 15 minut by stworzyć nową, zupełnie odmienną lekcję. Taką, która wciągnie uczniów.
 

Zmiany technologiczne we współczesnej edukacji otworzyły zupełnie nowe możliwości pisania autorskich podręczników Nauczycielom całego Świata. Każdy posiadający w swoich zasobach komputerowych materiały lekcyjne może wykorzystać je do tworzenia treści uzupełniających lub często wyprzedzających tradycyjne podręczniki. Coraz więcej systemów edukacyjnych zastępuje je e-podręcznikiem. Dlaczego więc nie wykorzystać ogromnego potencjału tysięcy i nie dać im narzędzia do tworzenia własnych, autorskich podręczników?

Budowane przez nas narzędzie NoBook to odpowiedź na potrzeby świadomych swego potencjału Nauczycieli, którzy chcieliby pozostawić po sobie trwały ślad w postaci treści wykorzystywanych lokalnie lub na całym Świecie. Jeżeli jesteś tym, kto tworzy i gromadzi różne pliki, a potem wykorzystuje je w pracy dydaktycznej, to już wkrótce będziesz mógł zredagować własny podręcznik. Narzędzie NoBook pomoże Ci poukładać i scalić wybrane zasoby w jednostkę lekcyjną na użytek własny lub dla podzielenia się z innymi. Nie ma znaczenia, czy używasz tekstów, dźwięków, obrazów czy filmów. Twój nowy podręcznik może zawierać różnorodne elementy sprawiając, że Uczeń nie zechce korzystać z innego.

Każdy autor, który chciałby przygotowane przez siebie lekcje upublicznić, może przekazać je do zbiorczego repozytorium i udostępnić innym Nauczycielom. Jakość merytoryczna i dydaktyczna proponowanych materiałów będzie poddana weryfikacji specjalisty. Dzięki temu miliony użytkowników otrzymają kolejną dobrą propozycję solidnej wiedzy podanej w przystępny sposób. Udostępnienia lekcji to swoiste win-win, gdzie każda zaangażowana strona wygrywa. System premiowania aktywności i podnoszenia poziomu merytorycznego publikowanych treści gwarantuje ich wysoką jakość i satysfakcję wszystkich zaangażowanych.

NoBook oznacza koniec podręcznika. Przynajmniej takiego, jaki znamy dotychczas. Oznacza także początek nowego, innego - budowanego w myśl idei „niekończącej się historii” (neverending story). Nowy, redagowany przez tysiące nauczycieli będzie się zmieniał tak, jak wymaga tego burzliwa rzeczywistość, szybko i elastycznie odpowiadał na potrzeby każdego systemu edukacji, docierał błyskawicznie tam, gdzie dotychczas znano tylko rodzime, lokalne publikacje. NoBook przyprowadzi do Twojej klasy tysiące lub miliony Uczniów, a Ty, z satysfakcją podzielisz się z nimi nową publikacją.

NoBook to zdefiniowanie na nowo pojęcia Nauczyciel. Kto może nim być. Każdy, kto umie i chce wykorzystać swój potencjał opisywania innym rzeczywistości. Także Twój Uczeń - świadomy swej wiedzy i siły przekazu. Jeśli otworzysz mu drzwi do skarbnicy NoBook, może tworzyć materiały znakomicie trafiające do rówieśników. Dlaczego nie wykorzystać gigantycznego potencjału milionów młodych umysłów? Dlaczego nie pomóc słabszym rękami silniejszych? Dlaczego nie podzielić się wiedzą i zdolnościami z rówieśnikami z końca Świata?

Czy jesteś gotowy na nowe doświadczenie i nowe możliwosci jakie daje NoBook? Jeżeli tak, oczekuj nadchodzących zmian. Jeżeli jeszcze nie jesteś gotów wkroczyć w nowy wymiar edukacji, zachęcam do przemyślenia stawianych tutaj tez.



* * *
 

 
 O autorze:
Szymon Konkol  

Szymon Konkol 

Nauczyciel dyplomowany,  magister pedagogiki, mistrz cukierniczy, wielokrotny laureat wyróżnień branżowych i edukacyjnych, inicjator oraz koordynator projektów edukacji zawodowej, w tym Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego (www.mamz.pl), autor subiektywnego bloga o edukacji EDUfabryka (www.edufabryka.blogspot.com) , współzałozyciel portalu społecznościowego Republika Edukacji (www.republikaedukacji.pl) oraz członek redakcji serwisu wolnej publicystyki edukacyjnej Nowy Model Szkoły (www.nowymodelszkoly.edu.pl). Pracuje jako nauczyciel zawodu w szkołach w województwie śląskim.

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej