Imię i nazwisko:
Adres email:

Niesamowite wakacje, czyli rozważania o wypoczynku

Ewelina Adamczyk, 23 Lipiec 10

Po fali powodziowej, żar leje się z nieba i upragniony sezon wakacyjny mamy w pełni. Korzystając ze wspaniałej pogody, a wręcz równikowego klimatu w Polsce tego lata, warto przeanalizować ofertę wakacyjną dla naszych najmłodszych.

Po fali powodziowej, żar leje się z nieba i upragniony sezon wakacyjny mamy w pełni. Korzystając ze wspaniałej pogody, a wręcz równikowego klimatu w Polsce tego lata, warto przeanalizować ofertę wakacyjną dla naszych najmłodszych. Jak co roku, biura podróży prześcigają się w pomysłach na organizację coraz bardziej atrakcyjnego wypoczynku naszym pociechom. Od mnogości propozycji można dostać zawrotu głowy. Na który wyjazd się zdecydować, wybierając spośród tak przebogatej i różnorodnej oferty wyjazdów: speleologicznych, windsurfingowych, strzeleckich, tanecznych, tenisowych, jeździeckich, żeglarskich, językowych, fotograficznych, artystycznych i można by tej listy jeszcze bardzo długo nie zamykać.

Ciekawą i popularną propozycją dla młodzieży w wieku 13-18 lat są tzw. survivale czyli szkoły przetrwania. Moda na nie przywędrowała do nas oczywiście zza oceanu, pomysł się spodobał i coraz więcej osób, zarówno dzieci jak i dorosłych chce spędzać urlop aktywnie. Uczestnicy takich obozów wędrują po górach, rozbijają obozowiska w lesie, tropią zwierzęta i samodzielne przyrządzają ogniskowe przysmaki. Uczą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach by nie stracić zimnej krwi i działać rozsądnie w razie wypadków, mają m.in. przeszkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

Nasze dzieci mogą również przenieść się na kilka tygodni do niezwykłego świata czarów i magii, stać się rycerzami bądź czarodziejami na jakimś mrocznym zamczysku. Bogata oferta biur podróży daję dzieciakom okazję pożyć w świecie Harrego Pottera, dostać się do krainy Wikingów czy Indian. Uczą się tam kaligrafii, wykonują talizmany, tańczą przy ognisku, lepią z gliny naczynia, poznają magiczne zioła, posługują się mapą i kompasem czy budują szałasy. Uzupełnieniem codziennych atrakcji są wieczorne dyskoteki i ogniska z pieczeniem kiełbasek.

Na pewnoinaczej spędzają dziś wakacje nasze dzieci niż my, o dziadkach nie wspominając. Coraz mniej jest dziś obozów harcerskich, i nie jest o nich już tak głośno, jak było niegdyś, do lamusa odchodzą obozy wędrowne. Mundurki, co prawda jeszcze wiemy jak wyglądają, jednak spotykamy je nieporównywalnie rzadziej niż dawniej i to zazwyczaj w chwilach większych uroczystości kościelnych bądź państwowych.

Młody człowiek obecnie na obozie w przeciągu kilkunastu dni zdobywa mnóstwo ważnych umiejętności. W zależności od tematyki obozu, jego uczestnik może podszkolić pływanie czy język, nauczyć się lepszej orientacji w terenie, szanować przyrodę, każde dziecko będzie bardziej pewne siebie i śmiałe spędzając więcej czasu z rówieśnikami. W harcerstwie umiejętności nabywa się najkrócej w ciągu roku, zazwyczaj jest to kilkuletnia formacja, jednak ważnym jest aspektem jest poczucie więzi z rówieśnikami, która na krótkich obozach wraz z ich zakończeniem też niestety wygasa.

Pamiętajmy, że wakacyjna oferta, którą wybieramy dla naszych dzieci ma decydujący wpływ na ich rozwój, dlatego dokładnie przemyślmy, na co i gdzie chcemy wysłać nasze pociechy. To, czego dzieci doznają obecnie, bardzo rzutuje na ich przyszłe wybory i zachowania. Krótki wakacyjny obóz może stać się zaczątkiem do kontynuacji przez dziecko jego wakacyjnych doświadczeń i umiejętności, do znalezienia grupy osób, z którymi będzie rozwijać swoje zainteresowania i budować więzi, jak również może być powodem jego zamknięcia się w sobie czy frustracji.

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej