Nasza realna władza
Stan Twojego życia jest niczym innym, jak odbiciem stanu Twojego umysłu.
/W. Dyer/
Często myślimy o tym, kto lub co spowodowało, że nie udało się nam to, na czym nam szczególnie zależało. Tymczasem specjalista od zarządzania własnymi sukcesami Krzysztof Trybulski napisał swego czasu na blogu, że wszystko co dla nas ważne, w co wierzymy, jest urzeczywistniane za sprawą naszych przekonań.
Podobną myśl podsuwa nam trzydziesty drugi prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Franklin Roosevelta:
Ludzie nie są więźniami losu, a jedynie więźniami swoich własnych umysłów.
To samo powiedział inny Amerykanin, jeden z twórców amerykańskiej motoryzacji Henry Ford:
Jeśli uważasz, że coś możesz albo jeśli uważasz, że czegoś nie możesz - w obu przypadkach masz rację.
Charles Swindoll - amerykański pastor i teolog ewangelikalny, pisarz, pedagog oraz kaznodzieja radiowy powiedział z kolei:
Im dłużej żyję, tym lepiej rozumiem, jak ważne jest nastawienie do życia. Nastawienie jest dla mnie istotniejsze niż fakty. Jest ważniejsze niż przeszłość, wykształcenie, otoczenie, pieniądze, kariera, niż wszystko, co mówią i robią inni. Jest ważniejsze niż wygląd, uzdolnienia i umiejętności(…) Jestem przekonany, że moje życie składa się w 10% z tego, co dzieje się ze mną i w 90% z tego, jak na to reaguję. Z twoim życiem jest tak samo… nastawienie można kontrolować.
Pracy nad zmianą motywacji do życia poświęcił się inny Amerykanin - profesor psychologii E.P. Seligman, który w swojej kultowej książce „Optymizmu można się nauczyć” napisał:
U podłoża zjawiska pesymizmu leży bezradność. Bezradność jest stanem, w którym nic z tego, co robisz, nie ma wpływu na to, co ci się przydarza (…) Na wiele rzeczy nie mamy wpływu- na kolor naszych oczu, rasę, suszę w kraju. Jest jednak rozległe terytorium niczyje, obszar działań, nad którym możemy zdobyć kontrolę… lub zostawić ją innym czy losowi. Działania te składają się na styl naszego życia, stosunki z innymi, sposób zarabiania na życie - słowem, wszystkie te aspekty naszej egzystencji, w których normalnie możemy - w mniejszym lub większym stopniu - dokonywać wyboru.
Z kolei Mark Twain posłużył się swego czasu zabawną frazą:
Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu.
Przypomnijmy sobie, jak często myślimy - „Gdybyśmy wtedy wiedzieli to, co wiemy dzisiaj. Nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej”. Albo: „Gdybyśmy dziś mieli tyle sił i jeszcze tyle czasu przed sobą”. Świat nie jest sprawiedliwy! A teraz pomyślmy ile od tego czasu minęło dni? A może tygodni. Kto wie może nawet i lat. Na ile skorzystaliśmy z tej wiedzy, że gdybyśmy kiedyś zrobili to, co możemy zrobić dziś, to nasze życie zmieniłoby się radykalnie? Najczęściej w ogóle z tego typu przemyśleń nie korzystamy.
A przecież, jak mówi poeta: „To dziś jest dzień, ostatni dzień, a zarazem pierwszy dzień reszty życia twojego”. I wreszcie pytanie: Czy gdybyśmy zdecydowali się poświęcić choćby kilka chwil na weryfikację swoich celów życiowych, to czy udałoby się nam znaleźć dla siebie to, co wbrew codzienności pozwoliłoby się nad po prostu zmienić?
* * *
O autorze: | ||
Jarosław Kordziński |
||
Tekst zamieszczony na blogu autora http://trenerzypower.pl/blog/ |
Podziel się
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14