Imię i nazwisko:
Adres email:

Między psychologią a pedagogiką

Jarek Żyliński, 20 Sierpień 16

Jeżdżąc na wyjazdy oraz prowadząc warsztaty z dziećmi i młodzieżą, współpracuję z osobami, które mają bardzo różnorodne podejście do prowadzonych grup. Sam się zastanawiam czasami, czy można obiektywnie ocenić, które z nich jest lepsze.
 

Mając na myśli psychologiczne podejście, bardziej mam na myśli podejście psychodynamiczne, bowiem psychologia sama w sobie jest obecna wszędzie i w pedagogicznym podejściu również jest bardzo przydatna.

Przez psychodynamiczne podejście rozumiem koncentrację na zmianach zachodzących w psychice uczestników grupy. Chodzi o koncentrację na ich przeżyciach, emocjach, pragnieniach. W zależności od szkoły psychodynamicznej może to przybrać różne postacie, natomiast generalnie prowadząc zajęcia w ten sposób, ważny jest bardzo swobodny przepływ emocji. Stworzenie nieskrępowanego pola do wyrażania swoich emocji. Przy czym wszystkie emocje są dobre, wyraża się więc w ten sposób zgodę na złość, frustrację i inne nieprzyjemne emocje, które prowadzą do czystszego przeżywania tego co spotyka młodzież.

Z kolei w przypadku zajęć pedagogicznych priorytetem jest komfort psychiczny dziecka-młodzieży, pozwalający na maksymalne skorzystanie z zajęć proponowanym dzieciom. Pewne emocje trzeba wyhamować, ponieważ ich wolny przepływ mógłby rozbić plany, zniechęcić do pewnych rzeczy itp. Oczywiście w żadnym wypadku nie mówię o podejściu, w którym emocje dziecka nie są ważne – one zawsze są szalenie istotne, natomiast nie ma tutaj tak silnej koncentracji na nich, dostrzega się je dopiero wówczas kiedy stają się realnym problemem, lub kiedy nie ma wątpliwości, że takowym mogą się stać.

Co zyskujemy? Na zajęciach opartych na psychodynamice otrzymujemy niezwykle prawdziwy obraz grupy i osób. One same także rozwijają się bardzo pod względem samoświadomości, a grunt pozwalający na swobodne wyrażanie emocji może pomóc przekroczyć pewne granice. Tymczasem w przypadku pedagogicznego podejścia mamy do czynienia ze znacznie większej koncentracji na prowadzonych zajęciach, dzięki omijaniu pewnych emocji.

Jednak tym, co mi w głowie najbardziej siedzi, to fakt, że zajęcia o charakterze psychodynamicznym niesamowicie męczą psychicznie. Człowiek czasem czuje się wyssany z energii. Owszem, została ona spożytkowana bardzo dobrze, może przynieść owoce, ale generalnie wymęczanie budzi we mnie chyba najwięcej kontrowersji, zwłaszcza w przypadku wakacyjnych wyjazdów.




* * *


 
 O autorze:
Jarek Żyliński  

Jarek Żyliński

Psycholog wychowawczy, opowiada rodzicom o rozwoju dzieci i mechanizmach związanych z wychowaniem. Używa do tego konsultacji, warsztatów oraz środków medialnych.


W internecie: Facebook

 Tekst pierwotnie ukazał się na Psychoblogu autora na Facebooku

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej