Imię i nazwisko:
Adres email:

Kiedy, jak i dlaczego zmienić szkołę - 3 czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę zanim zdecydujesz się na ten krok

Aleksandra Podsiadły, 14 Maj 12

Początki bywają trudne – nowe otoczenie, koledzy i koleżanki, wychowawczyni, no i ta nagła zmiana trybu życia. Pierwsze dni w szkole mogą być stresujące i trudne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Co jednak zrobić, kiedy uporczywa niechęć trwa dłużej?

Być może czas pomyśleć o radykalnym rozwiązaniu. Kiedy minie miesiąc, dostosowanie się do nowych warunków dalej może stanowić problem dla dziecka. Pierwsze trzy lata edukacji w szkole są bardzo ważne – nie tylko dlatego, że w tym czasie nasze pociechy uczą się najbardziej podstawowych rzeczy, które stanowią później oparcie wszystkim nauczanym przedmiotom, ale też dlatego, że to wrażenie decydująco wpływa na relacje z otoczeniem oraz chęć edukacji i podejście do szkoły w przyszłości. 

Żeby mieć pewność, że problemem jest szkoła i nieadekwatne dla dziecka środowisko, a nie fochy i zwyczajne lenistwo, trzeba bardzo dobrze rozeznać teren. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uzyskasz jasną i klarowną odpowiedź:

 
  1. Rówieśnicy i wychowawca – to osoby, z którymi dziecko będzie spędzać sporą część dnia. Jeżeli otrzymujemy sygnały, że coś jest nie w porządku, trzeba natychmiast zainterweniować i porozmawiać z wychowawcą oraz innymi rodzicami. Zmuszenie dziecka do funkcjonowania w grupie osób, w której jest traktowane jako kozioł ofiarny, w przyszłości przyniesie katastrofalne skutki. Nie każdy rodzic ma czas na stałe konsultacje z pedagogiem. Dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie przyjęcia dla kolegów naszej pociechy i poznanie w ten sposób zarówno ich, jak i innych rodziców.
     
  2. Lęki i fobie – zmiana szkoły nie może mieć charakteru ucieczki. Granice, między którymi lawirujemy, są bardzo niewyraźne i cienkie. Jest to jednak istotne, ponieważ kiedy dziecko zobaczy, że zatroskani rodzice zmieniają szkołę na każdy jego grymas, będzie wykorzystywać sytuację i swoje prawo, odwracając uwagę od innych problemów. 

  3. Nowy stres – w obliczu ciężkiej sytuacji w szkole zmiana jej może wydawać się świetlanym rozwiązaniem. Należy odsunąć emocje na bok: przenoszenie dziecka również wiąże się z licznymi problemami. Rodzice muszą przypilnować, aby dziecko nie trafiło z deszczu pod rynnę. Grupy przyjaciół w pierwszych klasach tworzą się bardzo szybko, dlatego „nowym” o wiele trudniej pozyskać sobie akceptację i miejsce w klasie. 


Zmiana szkoły zawsze zostanie dla dziecka dużym stresem, ale przy rozsądnym działaniu rodziców i nauczycieli można go zredukować od minimum. Jeżeli postanowiliśmy, że nie ma innego wyjścia i dziecko trzeba przenieść, nie odkładajmy tej decyzji na nowy rok czy semestr. Im dłużej pociecha będzie musiała męczyć się w toksycznej atmosferze, tym gorzej i dla niej, i dla nas. Na pewno warto zadbać, by wychowawczyni nowej klasy zadbała o przygotowanie jej na nowego kolegę czy koleżankę: dziecku będzie milej, jeżeli zostanie przywitane serdecznie i z radością, z przygotowanym miejscem w ławce, niż mierząc się przed klasą obcych i ciekawskich spojrzeń zupełnie niezainteresowanych nowym towarzyszem do nauki i zabawy. 

Pamiętajmy, że decyzja należy do dorosłych – to my decydujemy o dobru dziecka, więc nie może być świadkiem rozterek, kłótni, wątpliwości, a przede wszystkim wahania i paniki. Decyzja o zmianie szkoły jest bardzo trudna. Życie często stawia przed nami różne wyzwania, dlatego trzeba pamiętać, że trudne wybory często prowadzą do najlepszych efektów. 

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej