Imię i nazwisko:
Adres email:

„Doskonalenie Kadry KNO”

Roman Lorens, 05 Marzec 13

Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej prowadzi  szkolenia „Doskonalenie Kadry KNO” w ramach projektu Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie.
O projekcie oraz o możliwościach kształcenia na odległość w szkołach zawodowych rozmawiam z Wojciechem Myka, koordynatorem  merytorycznym projektu „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie”

R.L. Panie Wojciechu proszę o przedstawienie w kilku słowach projektu, który ma Pan przyjemność prowadzić.

Wojciech Myka: Zastanawiam się czy prowadzenie systemowych projektów można obecnie nazwać przyjemnością (śmiech). Zupełnie już poważnie, celem projektu jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania kno (kształcenia na odległość) w kształceniu zawodowym i ustawicznym. Odbiorcami projektu są szkoły zawodowe i placówki kształcenia ustawicznego. Jesteśmy chyba obecnie jedynym projektem systemowym z zakresu kształcenia na odległość, skierowanym do placówek kształcenia zawodowego i ustawicznego. Nasze działania dadzą właściwie zalążek dla funkcjonowania e-learningu w szkolnictwie zawodowym. Główne zadania projektu to przede wszystkim opracowanie kursów e-learningowych, przygotowanie kadry szkół do prowadzenia kształcenia na odległość w ich szkołach, a także przygotowanie publikacji i materiałów szkoleniowych dla zainteresowanych rozpoczęciem przygody z e-learningiem. Bardzo ważnym elementem będzie również przygotowanie w projekcie regionalnych promotorów kształcenia na odległość, którzy będą udzielać wsparcia szkołom i placówkom zainteresowanych wdrażaniem kno. Projekt realizowany jest w KOWEZiU od końca 2009 roku i będzie trwał do połowy 2014 r.

R.L. Na jakim etapie obecnie jest projekt?

Wojciech Myka: Obecnie znajdujemy się w punkcie kulminacyjnym projektu. Szkolimy przedstawicieli szkół i placówek, projektujemy opracowanie ponad 150 kursów e-learningowych dla słuchaczy szkół zawodowych. Przygotowujemy się do szkolenia promotorów, jednym słowem mamy pełne ręce roboty.

R.L. Proszę powiedzieć coś więcej o szkoleniach dla przedstawicieli szkół zawodowych? Na czym polega szkolenie, kto może do niego przystąpić?

Wojciech Myka: Do szkoleń zapraszamy 3 osoby z danej szkoły/placówki: dyrektorów, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz szkolnych administratorów sieci/nauczycieli. Dla każdej z tych osób przygotowana jest osobna ścieżka szkoleniowa. Dyrektorów przygotowujemy pod kątem prawnym i organizacyjnym wdrażania kształcenia na odległość w szkole, nauczyciele realizują ścieżkę skoncentrowaną na dydaktycznych aspektach, a admini na technicznych. Szkolenie przygotowane jest w formule blended-learningowej, z uczestnikami spotykamy się podczas dwóch zjazdów stacjonarnych oraz pracujemy na platformie. Pełen cykl szkoleniowy trwa 8 tygodni.
Lada moment uruchomimy nabór na kolejną grupę szkoleniową, szczegóły ogłoszone zostaną na stronie internetowej projektu www.kno-koweziu.pl . W 2012 roku udało nam się przeszkolić 300 osób, obecnie w trakcie szkolenia jest ok. 150 osób.

R.L. Dlaczego szkolicie akurat zespoły trzyosobowe?

Wojciech Myka: Doświadczenie innych projektów pokazuje, że nie wystarczy przeszkolić dydaktyków aby w szkole coś się zadziało. Zapraszamy do udziału w szkoleniu również dyrektorów i adminów, ponieważ trójka może zrobić zdecydowanie więcej w szkole niż sam nauczyciel. Jeśli natomiast uda się nam „zarazić” e-learningiem dyrektora szkoły to sukces już niemal gwarantowany.

R.L. Wracając do tematu zajęć na odległość, czy obecnie jest możliwość prowadzenia zajęć na odległość?

Wojciech Myka: Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość jest obecnie możliwe w kształceniu ustawicznym w formach pozaszkolnych. Zielone światło placówkom kształcenia ustawicznego i szkołom zawodowym w tym obszarze daje Rozporządzenie o kształceniu ustawicznym w formach pozaszkolnych, do którego zostały wprowadzone zmiany 16 października ubiegłego roku. Rozporządzenie to pozwala nam na prowadzenie m.in. Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, Kursów Umiejętności Zawodowych oraz Kursów Kompetencji Ogólnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oczywiście z wyłączeniem zajęć laboratoryjnych i praktycznych.

R.L. Czy szkoły zawodowe kształcące młodzież będą mogły korzystać z opracowanych przez Państwa kursów?

Wojciech Myka: Oczywiście. Co prawda w formach szkolnych nie mamy możliwości zastępowania zajęć „tradycyjnych” zajęciami online niemniej przygotowane kursy będą opracowane dla efektów kształcenia z obowiązującej podstawy programowej. Moim zdaniem, będzie to bardzo dobry materiał do wspierania zajęć w klasach. Na kursy dla słuchaczy musimy jednak poczekać do końca roku, niestety czas postępowania przetargowego to niemal połowa całego procesu produkcji kursu w projekcie.

R.L. Co obecnie możecie Państwo zaproponować odbiorcom projektu?

Wojciech Myka: Przede wszystkim gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu Doskonalnie kadry kno, rekrutacja rozpocznie się lada moment z pewnością przed 10 marca. Zachęcam również do korzystania z materiałów metodycznych przygotowanych w projekcie artykułów i publikacji znajdujących się na stronie projektu www.kno-koweziu.pl . Można nas również śledzić na Facebooku.

R.L. Panie Wojciechu, projekt jest niezwykle ciekawy i myślę, że można nad nim rozprawiać bardzo długo nie mniej pragnę Panu podziękować za wywiad i życzę wielu sukcesów i powodzenia w projekcie.

Wojciech Myka: Serdecznie Panu dziękuję, mam nadzieję że za rok będziemy mogli podsumować działania projektu i promować jego rezultaty.
 
 
 O rozmówcy:
   

 

Wojciech Myka

Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynator merytoryczny projektu „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie” realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej