Imię i nazwisko:
Adres email:

Czy dawniej uczono lepiej?

Marcin Karpiński, 24 Listopad 14

Podobno poziom edukacji bardzo się obniżył. Dawniej uczono świetnie, a teraz uczy się fatalnie, i z roku na rok jest coraz gorzej. Tak mówią. Kto? No, ludzie.
 

Studenci są coraz gorsi – powiada profesor wyższej uczelni.
Jak ja chodziłam do szkoły, to uczono z Elementarza Falskiego i wszyscy doskonale umieli czytać, a teraz dzieci nawet w czwartej klasie mają z tym kłopoty – to wypowiedź publiczna pewnej matki.


No dobrze, ale skąd to właściwie wiadomo? Skąd ten profesor i ta matka to wiedzą? Rozumiem, że wypowiadają się o osobach, które znają, czyli profesor – o swoich studentach, a matka – o dzieciach, własnych i znajomych. Z tego jednak nie wynika, że dawniej lepiej uczono. Profesor nie bierze pod uwagę, że dawniej na studia szło 8% absolwentów, a teraz idzie 80%. Nic dziwnego, że większość jego studentów jest gorsza od tych sprzed lat. Ale może wśród nich jest sporo znakomitych? Może nawet więcej, niż to bywało dawniej? Jak sprawdzić, czy naprawdę dawny system nauczania był lepszy? Czy ktoś to zbadał?

Owszem, zbadał. Zrobiła to OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Badanie nie było aż tak ogólne, żeby można było ocenić cały system edukacji; pozwoliło jednak zweryfikować przytoczony wyżej pogląd w odniesieniu do dwóch najważniejszych umiejętności: czytania i matematyki. Mowa o Międzynarodowym badaniu kompetencji osób dorosłych (PIAAC – The Programme for the International Assessment of Adult Competencies). Wzięły w nim udział osoby w wieku 16–65 lat z kilkudziesięciu krajów, w tym z Polski.

Jeśli więc na przykład chcemy wiedzieć, czy w Polsce dawniej nauczano czytania lepiej, niż robi się to obecnie, to wystarczy zobaczyć, jak z rozumieniem tekstu radzą sobie w tym badaniu Polacy starsi, a jak – młodsi. Odpowiedź znajdziemy na poniższym wykresie. Polacy (czerwona linia) w wieku 16–19 lat są wyraźnie lepsi niż starsze pokolenia, ale to jeszcze nie jest dowód, że byli lepiej uczeni. Być może test użyty w badaniu preferował osoby, które niedawno skończyły szkołę. Rzeczywiście, wyniki dla innych krajów, czy nawet średni wynik dla krajów OECD (żółta przerywana linia) potwierdzają, że taka tendencja jest typowa. Starsi wypadają gorzej. Kluczowe jest porównanie kompetencji Polaków w różnym wieku z kompetencjami ich rówieśników z innych krajów.

Wyniki Polaków w wieku 16–19 lat są lepsze od średniej OECD (czerwona linia jest powyżej żółtej). Starsze pokolenia radzą sobie natomiast z czytaniem znacznie gorzej niż ich rówieśnicy z innych krajów. Podobnie wyglądają wyniki dotyczące umiejętności matematycznych.

Z tych danych można wysnuć wniosek, że dawny system szkolny (bez gimnazjów, z jednym obowiązkowym podręcznikiem, bez egzaminów centralnych) skutkował w Polsce edukacją gorszą niż była w innych krajach, a teraz kształci się lepiej. Mimo naukowego potwierdzenia nie tylko w badaniu PIAAC ta prawda z trudem dociera do powszechnej opinii. Jakoś głupio mówić, że mamy niezły system edukacyjny; już się przyzwyczailiśmy do narzekania. Poza tym, kto by w Polsce chciał słuchać, że jest lepiej niż dawniej.
 
PIAAC
źródło: Umiejętności Polaków – wyniki Międzynarodowego Badania Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC),
Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2013
 
 
 
* * *
 
 
 O autorze:
Marcin Karpiński
fot. Jakub Swerpel
 

Marcin Karpiński

Jest współautorem podręczników do matematyki dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Jest redaktorem naczelnym czasopisma "Matematyka w Szkole". Uczestniczy w badaniach prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Jest członkiem zespołów zajmujących się diagnozowaniem osiągnięć uczniów w międzynarodowych badaniach PISA oraz TIMSS. W wolnym czasie ... dopisze, gdy już będzie miał wolny czas.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: http://blog.gwo.pl/czy-dawniej-bylo-lepiej/

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej