Imię i nazwisko:
Adres email:

Dzięki aktywności protestujących polska szkoła zmieniła się na lepsze

Katarzyna Hall, 09 Marzec 15

Polska szkoła zmienia się na lepsze. Zawdzięczamy to również temu, że w 2009 roku zaczęły się zmiany ustawowe związane z sześciolatkiem w szkole, które obudziły wiele protestów i obaw. Dopiero sześć lat później, w 2015 roku, po raz pierwszy ten obowiązek dotknie wszystkie sześcioletnie dzieci. Kilkakrotne zmiany ustawowe oraz inne działania, dokonane pomiędzy tymi latami, uczyniły tę zmianę dużo lepiej przygotowaną i przyjazną. Były one wprowadzane także między innymi dzięki aktywności i pomysłom wielu środowisk protestujących przeciwko nim.
 

Co tak naprawdę pomiędzy tymi latami nastąpiło?


Dostępne miejsca w przedszkolu

Każdy pięciolatek zostaje zdiagnozowany na etapie przygotowania przedszkolnego, czy da sobie radę w szkole. W przedszkolu dziecku należy się bezpłatnie 5 godzin dziennie edukacji, a pozostałe godziny zajęć dodatkowych czy opieki nie mogą kosztować więcej niż złotówkę za godzinę. Od roku 2015 prawo do przedszkola zyskuje każdy czterolatek, a od 2017 roku także każdy trzylatek. Samorząd musi miejsca w przedszkolu zapewnić każdemu dziecku, którego rodzice są tym zainteresowani.


Korekty podstawy programowej

Wymagania programowe mogą być elastycznie dostosowywane do zróżnicowanych potrzeb dzieci. Nauka języka obcego obowiązkowo i bezpłatnie zaczyna się już od przedszkola.


Obowiązek indywidualnego podchodzenia do potrzeb uczniów

Wprowadzony pakiet rozporządzeń o pomocy psychologiczno-pedagogicznej nakazuje nie tylko każdemu uczniowi z orzeczeniem o niepełnosprawności, w każdym typie szkoły, zapewnić indywidualny program, ale także planować dodatkowe oddziaływania, aby zadbać o ucznia o różnych innych szczególnych potrzebach, np. wybitnie uzdolnionych, mających jakieś dysfunkcje itp.


Wybór późniejszego posłania dziecka do szkoły

Rodzicom został dany wybór co do późniejszego wysłania dziecka do szkoły, po zasięgnięciu opinii specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Do poradni na pewno należy się zwrócić, gdy coś zaniepokoi rodzica w przedstawionej mu diagnozie przedszkolnej.


Edukacja domowa

Uelastycznione zostały przepisy dotyczące możliwości edukacji domowej. Rodzice, którzy chcą sami zorganizować edukację swoim dzieciom, bez posyłania ich do tradycyjnie zorganizowanej szkoły, mogą łatwiej z tej możliwości skorzystać, również podejmując taką decyzję w trakcie roku szkolnego.


Ograniczona liczebność klas i grup świetlicowych

Pod opieką jednego nauczyciela nie może przebywać więcej niż 25 uczniów. Ewentualne odstępstwa, z powodu dojścia ucznia w trakcie roku szkolnego, muszą być uzgadniane z rodzicami, a nauczyciel ma mieć wtedy asystenta do pomocy.


Miejsca i place zabaw w szkołach

Prawie każda szkoła została wyposażona w szkolne miejsce zabaw z programu "Radosna szkoła", a bardzo wiele także w zewnętrzne place zabaw.


Bezpłatne podręczniki 

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zostają wyposażeni w bezpłatne dla nich, szkolne podręczniki i inne materiały pomocnicze. Kolejne roczniki zostaną tym objęte stopniowo, do 2017 roku.


Ciepła woda

Obowiązkowo w szkołach musi być dostęp do ciepłej bieżącej wody.


Zdrowe żywienie

Jedzenie, zarówno w stołówkach, jak i w sklepikach szkolnych, musi spełniać odpowiednie wymogi zdrowotne. Dyrektor szkoły musi w tej sprawie brać także pod uwagę opinie rodziców.


Badania edukacyjne

Z badań WSNS PEDAGOGIUM wynika, że sześciolatki sprawdzają się w szkołach. Badacze z Instytutu Badań Edukacyjnych także monitorują wprowadzane zmiany. Pytają rodziców o opinie, starają się pomagać rodzicom i nauczycielom dobrze pełnić swoje role. Warto polecić serie poradników IBE: Rozwój w okresie dzieciństwa i dorastania oraz Opieka i wychowanie w okresie dzieciństwa i dorastania.


System szybkiego reagowania

Aby móc sprawdzić, czy szkoły spełniają wymagania prawnie ich dotyczące, a także dbają o dobre samopoczucie uczniów i rodziców, jaka jest opinia rodziców i nadzoru pedagogicznego o konkretnej szkole, została sporządzona mapa http://www.6latki.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol, zbierająca opinie rad rodziców oraz nadzoru pedagogicznego o każdej szkole publicznej. 

Każdą obawę lub nieprawidłowość można zgłaszać zarówno telefonicznie, jak i przez specjalny formularz http://www.6latki.men.gov.pl/index.php/formularz-zgloszeniowy. Jeśli znacie jakiś zły przykład z życia konkretnej szkoły lub niepokoi Was coś w jej działaniu, zgłaszajcie. Trzeba to na bieżąco, jak najszybciej naprawiać. Dla naszych dzieci.

 

 


* * *


 
 O autorce:
Katarzyna Hall  

Katarzyna Hall

Posłanka na Sejm RP, minister edukacji narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska (2007-2011). Zanim trafiła do rządu i potem do parlamentu, pracowała w szkole podstawowej, średniej, na uniwersytecie, w organizacji pozarządowej i w samorządzie terytorialnym, jako zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki społecznej, dyrektorka szkoły, nauczycielka matematyki. Pisała artykuły między innymi w “Rzeczpospolitej” i w “Gazecie Wyborczej” oraz redagowała kwartalnik edukacyjny “Klocki Autonomiczne w szkole”. Prywatnie mama trzech dorosłych synów i babcia trzech wnuczek, żona Aleksandra Halla, mieszkanka Sopotu.

W internecie: www.hall.pl | Twitter | Facebook

Tekst ukazał się pierwotnie na profilu autorki w serwisie NaTemat.pl: http://katarzynahall.natemat.pl/

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej