Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Bóbr - czyli jak przeprowadzić nowoczesny konkurs edukacyjny

Redakcja portalu, 12 Listopad 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Bóbr - czyli jak przeprowadzić nowoczesny konkurs edukacyjny

Przy okazji zbliżającego się Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądają organizowane w szkołach konkursy i zadać sobie pytanie, dlaczego od tak wielu lat ich organizacja wygląda wciąż tak samo.

Na pytanie, jak wygląda konkurs edukacyjny organizowany w szkole, większość osób odpowiada podobnie. Pierwsze ich skojarzenie to zazwyczaj obraz sali gimnastycznej wypełnionej biurkami, przy których siedzą elegancko ubrani, choć wyraźnie zestresowani uczniowie, przed którymi stoi, nakryty długim obrusem w kolorze zgniłej zieleni, stół przy którym zasiada oficjalna komisja.

Jeśli spytamy natomiast o to, jak przeprowadzany jest taki konkurs to najczęściej słyszymy, że uczniowie przychodzą, piszą test, komisja zbiera arkusze z rozwiązanymi zadaniami i… tyle! Z tym, że wcale praca związana z organizacją tego przedsięwzięcia na tym się nie kończy. Ktoś jeszcze musi zebrać prace tysięcy uczniów ze wszystkich szkół, następnie każdy test sprawdzić z osobna, ogłosić wyniki, rozpatrzyć reklamacje, a następnie powtórzyć ten schemat na nowo przy każdym etapie konkursu. Nie mówiąc już o całej pracy i wyzwaniach logistycznych i organizacyjnych, które mają miejsce jeszcze na długo przed tym, kiedy uczniowie przystąpią do rozwiązywania zadań. Mowa jest tutaj przecież o konkursach, w których udział bierze nawet 400 tys. uczestników!

Okazuje się, że istnieje dużo lepszy, szybszy, łatwiejszy, a do tego wymagający zdecydowanie mniej nakładów pracy i środków system, przy pomocy którego możliwe jest zorganizowanie takiego konkursu. Co więcej, rozwiązanie to wcale nie jest prototypowym pomysłem, lecz już dziś możliwe jest łatwe i skuteczne wprowadzenie go w realia każdej szkoły lub innej placówki edukacyjnej.

Udowadnia to Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr skierowany dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który organizowany jest w Polsce cyklicznie od 2006 roku, a jego tegoroczna edycja odbędzie się już niedługo – w listopadzie. Konkurs Bóbr, na przekór przedstawionej wcześniej wizji konkursów, realizowany jest od 2015 roku w sposób prawdziwie nowoczesny. Podstawą tego wydarzenia jest platforma e-learnignowa, znana też jako LMS (ang. Learning Management System). Jest to system, który zdobywa coraz większe uznanie na świecie, ponieważ niskim kosztem i przy wykorzystaniu multimedialnych ćwiczeń, bardzo skutecznie wspomaga naukę i odpowiada na potrzeby współczesnego ucznia. Organizatorzy Konkursu Bóbr wpadli na odważny pomysł, który polegał na przeniesieniu ciężaru organizacji konkursu na platformę edukacyjną dzwonek.pl (wcześniejsza nazwa: mCourser), która idealnie nadaje się do tego celu.

Organizacja konkursów przy pomocy systemów informatycznych nie jest sama w sobie przełomowa, gdyż organizatorzy często wspomagają się takimi rozwiązaniami przy sprawdzaniu testów, liczeniu punktów itp. Są to jednak zazwyczaj bardzo zaawansowane systemy, z którymi nauczyciele i uczniowie nie mają na co dzień styczności. Inaczej jest jednak z platformami e-learningowymi, których najważniejszą funkcją jest dostarczanie różnych multimedialnych rozwiązań, które z powodzeniem można stosować w każdej szkole.

Na tym polegał właśnie cały geniusz pomysłu oparcia konkursu na platformie LMS. W przypadku platformy dzwonek.pl, jest to system, który wielu uczniów i nauczycieli zna i czuje się swobodnie, korzystając z niego. System ten jest przy tym przystępny i łatwy w obsłudze oraz – co najważniejsze – spełnia wszystkie wymogi organizatorów konkursu.

Jak więc wygląda przebieg nowoczesnego konkursu edukacyjnego opartego na platformie e-learningowej? Odpowiedź najłatwiej oprzeć na przykładzie Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr. Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez system edukacyjny dzwonek.pl. Przed rozpoczęciem konkursu, nauczyciele muszą jedynie zarejestrować swoją szkołę i uczniów i tym samym wyrazić chęć udziału w tym wydarzeniu. Kiedy przychodzi czas na rozwiązywanie zadań konkursowych, uczniowie, będąc pod nadzorem nauczyciela, muszą jedynie wpisać odpowiedni adres w przeglądarkę internetową, zalogować się na utworzone wcześniej konta, a następnie – bezpośrednio przez platformę – rozwiązać zadania. Warto tutaj dodać, że do obsługi tej platformy internetowej nie jest potrzebne instalowanie żadnego oprogramowania, ani pobieranie plików. System działa zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach przenośnych. Dzięki temu szkoła nie jest ograniczona do liczby posiadanych stanowisk komputerowych, a zgodnie z ideą BYOD (Bring Your Own Device), uczniowie mogą rozwiązywać zadania na własnych laptopach albo tabletach. Bóbr trwa jedną godzinę i po upłynięciu tego czasu, system zamyka konkurs i przejmuje na siebie wszystkie zadania związane ze sprawdzaniem testów, liczeniem punktacji uczestników i tworzenia najróżniejszych statystyk.

Organizowany w ten sposób konkurs edukacyjny odbiega znacznie od tradycyjnej wizji, lecz wiąże się z tym szereg korzyści. Przede wszystkim jest to bardzo atrakcyjna forma, która przełamuje schematy i zachęca współczesnego ucznia do udziału w konkursach edukacyjnych i wydarzeniach pozalekcyjnych. Z punktu widzenia organizatora i szkół najistotniejsze są jednak oszczędności czasu i pieniędzy związane z wykorzystaniem platformy e-learningowej. 

Organizacja konkursu w ten sposób redukuje związany z tym czas i trud do minimum oraz nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów. Dzięki temu, konkurs nie jest kolejnym obowiązkiem i obciążeniem dla nauczyciela. Platforma LMS rozwiązuje również większość problemów logistycznych. Do wzięcia udziału w konkursie wystarczy jedynie pracownia komputerowa, a w przypadku etapów wojewódzkich i powiatowych znika potrzeba transportu uczestników i opiekunów. Sprawdzanie arkuszy konkursowych, liczenie punktów i wprowadzanie wyników to dodatkowa praca, która także wymaga czasu i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Platforma e-learningowa całkowicie automatyzuje te zadania, dzięki czemu wyniki i inne statystki są dostępne niemal natychmiast po zakończeniu konkursu. Oszczędności płynące z organizacji konkursu w ten sposób są tak duże, iż organizatorzy postanowili, że ich wydarzenie – w przeciwieństwie do wielu innych popularnych konkursów edukacyjnych – jest całkowicie darmowe.

Najważniejsze jest jednak to, że system ten naprawdę działa. Organizatorzy konkursu Bóbr już po raz czwarty przeprowadzają to wydarzenie przy pomocy systemu LMS. Platforma ta nie tylko spełnia swoje zadanie, ale – patrząc również na wykres popularności tego konkursu – znacząco zwiększyła także liczbę uczestników. Taki sposób organizowania konkursów edukacyjnych spodobał się organizatorom, a dzięki wielu oszczędnościom czasu, wysiłku i pieniędzy przekonują się do niego również nauczyciele i uczniowie. Sukces Bobra i ścieżka, jaką wyznaczył ten konkurs, może spowodować, że już niedługo coraz więcej tego typu wydarzeń związanych z sektorem edukacji przeniesie się właśnie na rozwiązania oferowane przez systemy LMS.

Za szybko rosnącą popularnością Bobra odpowiada prawdopodobnie również to, jakie korzyści gwarantuje uczniom ten konkurs. Zauważyły to liczne instytucje i środowiska, które objęły konkurs patronatami medialnymi i honorowymi. Bóbr uzyskał wsparcie między innymi Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji. 

Organizatorzy chwalą się, że Bóbr nie jest kolejnym nudnym konkursem edukacyjnym, lecz prawdziwą szansą na rozwój uczniów, nauczycieli i szkół. Patrząc na wyniki uzyskiwane przez uczniów, pytania konkursowe i nowoczesne podejście organizatorów do edukacji, ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.

Nad tą kwestią nie musimy jednak długo gdybać, ponieważ już niedługo każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, na czym polega fenomen Bobra oraz jak wygląda konkurs organizowany na nowoczesnej platformie e-learningowej. Przed nami konkurs próbny, natomiast rejestracja do konkursu głównego będzie miała miejsce pod koniec października. Sprawdźcie, czy w Waszych szkołach organizowany jest Bóbr i koniecznie poinformujcie nauczycieli o takiej możliwości.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.bobr.edu.pl


 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej