Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


ZNP upomina się o raport z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli

Redakcja portalu, 05 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

ZNP upomina się o raport z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli

Odwlekanie w czasie publikacji, wyczekiwanego przez sporą część społeczeństwa (tak pedagogów, jak i – a może przede wszystkim – samorządowców), raportu z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli, musiało się w końcu spotkać ze stanowczą reakcją. I faktycznie tak się stało. Wczoraj (tj. 04.06.2013 r.) o wyjaśnienie przyczyn zwłoki, w liście otwartym do MEN, zwrócił się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Związkowców trudno posądzać o niecierpliwość, gdyż według zaproponowanego przez IBE harmonogramu badań ich wyniki miały zostać przedstawione do końca I kwartału 2013 roku...

W odpowiedzi na pismo ZNP (pełna treść w tabeli poniżej), jeszcze tego samego dnia, na stronie internetowej resortu pojawił się lakoniczny komunikat:  

 

7 czerwca br. (piątek) Instytut Badań Edukacyjnych zaprezentuje wyniki badania dotyczącego czasu i warunków pracy nauczycieli. Uczestnikom konferencji zostanie przekazany raport z badania.

Sam Instytut Badań Edukacyjnych zareagował dopiero na dzisiejszy Komunikat ZNP w sprawie zwłoki w ogłoszeniu raportu z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli (pełna treść komunikatu poniżej), w którym Związkowcy m.in. snują domysły co do winowajcy powstałego opóźnienia:
 
  • Czy jest to firma SMG/KRC, która za przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych wzięła ponad milion złotych?
  • Czy jest to Instytut Badań Edukacyjnych, który potrzebował zbyt wiele czasu na opracowanie merytoryczne wyników badań?
  • Czy jest to MEN, które do tej pory szuka odpowiedniej formuły, jak przedstawić wyniki, aby nie narazić się samorządom oczekującym niezmiennie zwiększenia liczby godzin pracy nauczycieli.
  • Czy też odpowiedzialność spada na wszystkie powyższe instytucje, które być może potrzebowały więcej czasu, aby – mówiąc kolokwialnie – "popracować" nad wynikami.


Naukowcy winą za zaistniały stan rzeczy obarczyli wykonującą badanie w terenie firmę SMG/KRC Poland Media, z którą – jak wynika z odpowiedzi na Komunikat ZNP... (pełna treść poniżej) – ostateczne rozliczenie z ustalonych produktów nastąpiło dopiero w końcu maja. 

Koniec końców treść raportu upubliczniona zostanie w najbliższy piątek. Podczas specjalnie w tym celu zwołanej konferencji dyrektor IBE dr hab. Michał Federowicz oraz Zespół Badań Nauczycieli odpowiedzą m.in. na następujące pytania: 
 

  • Ile pracują nauczyciele? 
  • Co sądzą o swoim pensum? 
  • Jakie czynności wykonują codziennie, a jakie rzadko? 
  • Gdzie wolą przygotowywać się do lekcji?
  • Ile czasu poświęcają na pracę z uczniami zdolnymi, a ile na kontakty z rodzicami? 
  • Ile potrzebują codziennie na to, by przygotować lekcje?


Czy jednak – o ile potwierdzą się prasowe spekulacje dotyczące wniosków z badania, mówiące o tym, że wbrew powszechnej opinii, czas pracy nauczyciela znacznie przekracza 40 godzin w tygodniu – zdołają kogokolwiek przekonać? Wydaje się, że nie, skoro nawet były minister edukacji, a dziś senator PO – Edmund Wittbrodt, kwestionuje ich rzetelność – zarzucając badaczom na łamach Dziennika Gazety Prawnej, przyjęcie niewłaściwej metodologii...


/RZ/
 

Skojarzone pliki:
List otwarty ZNP do Pani Krystyny Szumilas, Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nieuzasadnionej zwłoki w ogłoszeniu wyników ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli [pdf]
 

***

 

Komunikat ZNP w sprawie zwłoki w ogłoszeniu raportu z ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli [z 05.06.2013 r.]

W opinii Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawia się coraz więcej niejasności w związku z przedłużającym się terminem ogłoszenia wyników ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy nauczycieli.

Z informacji zasięgniętych telefonicznie przez ZNP w przeprowadzającej badania firmie SMG/KRC Poland Media wynika, że firma zakończyła przeprowadzanie głównych badań ilościowych nauczycieli w dniu 31 grudnia 2012 roku, czyli zgodnie z ustalonym terminem. Według harmonogramu badań Instytut Badań Edukacyjnych miał ogłosić raport z badań do końca I kwartału 2013 roku.

Dziwi zarówno fakt nieuzasadnionej zwłoki w przygotowaniu i ogłoszeniu raportu, jak i brak wyjaśnień na stronach Instytutu Badań Edukacyjnych oraz MEN.

Wczoraj ZNP skierował do minister Szumilas list otwarty z wnioskiem o wyjaśnienie powodów zwłoki. W efekcie na stronie MEN pojawiła się lakoniczna informacja mówiąca, że w piątek, tj. 7 czerwca, zostaną ogłoszone wyniki badań. Na stronie internetowej IBE nadal brak jakichkolwiek informacji w tej sprawie.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego należy zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność za zwłokę:
 

  • Czy jest to firma SMG/KRC, która za przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych wzięła ponad milion złotych?
  • Czy jest to Instytut Badań Edukacyjnych, który potrzebował zbyt wiele czasu na opracowanie merytoryczne wyników badań?
  • Czy jest to MEN, które do tej pory szuka odpowiedniej formuły, jak przedstawić wyniki, aby nie narazić się samorządom oczekującym niezmiennie zwiększenia liczby godzin pracy nauczycieli.
  • Czy też odpowiedzialność spada na wszystkie powyższe instytucje, które być może potrzebowały więcej czasu, aby – mówiąc kolokwialnie – "popracować" nad wynikami.

 

Dzisiaj, 5 czerwca 2013 roku, ze zdumieniem wysłuchaliśmy minister Szumilas stwierdzającej w studiu telewizji Polsat News, że nie otrzymała jeszcze raportu i nie zapoznała się z nim. Te słowa brzmią mało wiarygodnie w sytuacji, gdy badania zakończyły się pięć miesięcy temu, a za dwa dni MEN i IBE planują ogłoszenie wyników badań.

Nie mamy wątpliwości, że gdyby wyniki ogólnopolskich badań warunków i czasu pracy były niekorzystne dla nauczycieli to byłoby już o nich głośno. Stanowiłyby codzienną pożywkę dla mediów, samorządowców i polityków. Ponieważ od pięciu miesięcy jest o nich cicho to znaczy, że wyniki nie wpisały się w czarny PR o czasie pracy polskiego nauczyciela.

Symptomatyczne jest również to, że jeszcze przed ogłoszeniem raportu były minister edukacji Edmund Wittbrodt podważył zawarte w nim wyniki spekulując, że metodologia badań była niewłaściwa.

 

/-/ Sławomir Broniarz
Prezes ZNP

 

źródło: www.znp.edu.pl



***

 

Odpowiedź IBE na komunikat ZNP [z 05.06.2013 r.]

W związku z komunikatem ZNP w sprawie raportu z „Badania czasu i warunków pracy nauczycieli” Instytut Badań Edukacyjnych informuje:

Wykonująca badanie w terenie firma SMG/KRC Poland Media zakończyła przeprowadzanie głównych badań ilościowych nauczycieli w grudniu 2012 roku. Ustalone produkty przekazała IBE w dniu 28.02.2013. W wyniku ich sprawdzania okazało się jednak, że bazy danych wymagały poprawienia. Ostateczne rozliczenie z SMG/KRC nastąpiło w końcu maja. 

Przy tak dużym badaniu praca nad raportem trwa minimum trzy miesiące. W tym wypadku jest to raport badań ilościowych przeprowadzonych dwiema odmiennymi technikami. Raport z projektu badawczego obejmuje więc aż dwa badania. 

Instytut Badań Edukacyjnych przedstawi raport 7 czerwca 2013 r., tego samego dnia raport będzie na stronie IBE i każdy będzie się mógł z nim zapoznać. Instytut zachowa pełną przejrzystość prezentowania badania. 

 

źródło: www.ibe.edu.pl

 

***

 

Minister Krystyna Szumilas o badaniu warunków i czasu pracy nauczycieli w Polscacie News [05.06.2013 r.]


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej