Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Znamy już najbardziej innowacyjne szkoły świata

Redakcja portalu, 05 Październik 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Znamy już najbardziej innowacyjne szkoły świata

W Międzynarodowym Dniu Nauczyciela UNESCO firma Microsoft ogłosiła zdobywców certyfikatów Microsoft Innovative Pathfinder School oraz Microsoft Innovative Mentor School 2012–2013 przyznawanych w ramach projektu Innowacyjna Szkoła programu Partners in Learning. 99 nowych placówek z 51 krajów, które uzyskały te tytuły wykazało się innowacyjnym podejściem do zarządzania szkołą oraz nauczania, a także umiejętnością skutecznego wdrażania zmian.

Wyniki nauczania są lepsze, gdy uczniowie mogą wykorzystywać te same narzędzia i technologie w procesie uczenia się, z których korzystają na co dzień w domu. Dlatego, w ramach projektu Innowacyjna Szkoła, Microsoft współpracuje z dyrektorami szkół w opracowywaniu ambitnych planów oraz wdrażaniu najlepszych praktyk sprzyjających innowacyjności.

Projekt Innowacyjna Szkoła to inicjatywa edukacyjna stanowiąca element programu Microsoft Partners in Learning. Od 10 lat stanowi on istotny element strategii wsparcia zmian w edukacji na całym świecie. Do tej pory dofinansowanie działań prowadzonych przez rządy oraz szkoły sięgnęło 500 milionów USD. Jego celem jest wsparcie społeczności nauczycieli i dyrekcji szkół w tworzeniu profesjonalnego środowiska pracy i rozwoju zawodowego na całym świecie. Projekt Innowacyjna Szkoła ma na celu stymulowanie doskonalenia edukacji oraz jej całościowych przekształceń. W związku z tym organizatorzy pomagają kierownictwu szkół w tworzeniu środowiska sprzyjającego innowacyjnym praktykom dydaktycznym i metodom nauczania, oferując skuteczne narzędzia i wsparcie materialne. Uczestniczący w projekcie przedstawiciele szkół dołączają do globalnej społeczności edukacyjnej i zyskują dostęp do specjalistycznej wiedzy, danych oraz kontaktów.
 

innowacyjna_szkoła
źródło: www.microsoft.com


„Szkoły te dowiodły, jak duży wpływ na sukcesy uczniów może mieć kreatywne i odpowiednie zastosowanie technologii w ramach zajęć lekcyjnych” - powiedział Anthony Salcito, wiceprezes ds. edukacji na świecie firmy Microsoft. „Wiemy, że sama technologia nie poprawi wyników uczniów. W tym celu konieczne są nieustanne zmiany, wypracowywanie nowych programów, sposobów oceny oraz podejścia do kierowania szkołą i funkcji nauczyciela, a także tworzenie nowego środowiska nauczania”.

Szkoły noszące tytuł Microsoft Innovative Pathfinder School i Microsoft Innovative Mentor School w najlepszy sposób wykorzystują udostępnione im wsparcie. Wybierane są w ramach rygorystycznego procesu zgłoszeniowego, w którym muszą przedłożyć dokumentację pisemną i wideo. 

Certyfikat Microsoft Innovative Pathfinder School uzyskała w tym roku jedna polska szkoła:

 
Szkoła otrzymała tytuł Innowacyjnej Szkoły dwukrotnie. W ciągu dwóch najbliższych lat działania pedegogów i kadry zarządzającej będą koncetrowały się na przygotowaniu uczniów do twórczego uczestnictwa w społeczeństwie informatycznym, w społeczeństwie opartym na wiedzy. Szczególny nacisk został położony na podniesienie poziomu wykształcenia poprzez kreatywne wykorzystanie technologii w procesie nauczania. 
 
Szkoły noszące tytuł Microsoft Innovative Mentor School przejawiają jeszcze większe zaangażowanie, dzieląc się najlepszymi praktykami ze szkołami Pathfinder i pomagając im 
w wypracowaniu wizji oraz realizacji planu zmian. W tym roku certyfikat ten uzyskały: 
 
Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego od dawna ma opinię szkoły otwartej na nowe technologie, na innowacyjne i nowatorskie formy kształcenia. 15 października 2008r. przyznano jej zaszczytny tytuł INNOWACYJNEJ SZKOŁY. W 2010 roku uzyskała tytuł Pathfinder School. Natomiast w sierpniu 2011 Mentor School, czyli najwyższą pozycję w ogólnoświatowym programie Microsoft Partners in Learnig. Tak szczególne osiągniącia są możliwe dzięki profesjonalnej kadrze nauczycieli, którzy posiadają pasję oraz wysokie kompetencje w zakresie wykorzystania technologii.

Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu.
ZST w Radomiu to szkoła wiodąca prym na rynku edukacyjnym w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych już od kilku lat. Każdego roku wprowadza nowe rozwiązania starając się być zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami rynku IT. Mocno rozwija współpracę z wiodącymi firmami sektora przemysłu nowoczesnych technologii. Stawia na rozwój i doskonalenie umiejętności kadry. Rozwija systematycznie kontakty międzynarodowe, inicjując współpracę ze szkołami europejskimi. Udostępnia swoje doświadczenia i wiedzę zainteresowanym odbiorcom – na przykład instytucjom edukacyjnym. Stawia na solidne przygotowanie młodych ludzi do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym. Ściśle współpracuje z władzami miasta oraz wspiera wdrażanie umowy o współpracy pomiędzy programem Partners in Learning a władzami miasta Radomia. 
 
„Przynależność do grona najbardziej innowacyjnych szkół na świecie to ogromne wyróżnenie. To także szczególna okazja do wymiany doświadczeń z najlepszymi pedagogami z innych krajów. Dzięki nim możemy wzbogacać nasz warsztat pracy o nowe pomysły na wykorzystanie nowoczesnych technologii. To możliwość poznania realiów życia, pracy i nauki na całym świecie, korzystanie z najlepszych przykładów w codziennej pracy” – mówi Artur Rudnicki, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu, wyróżnionego w tym roku prestiżowym certyfikatem Microsoft Innovative Mentor School.

Przedstawiciele najbardziej innowacyjnych szkół ogłoszonych właśnie przez Microsoft wezmą udział w konferencji Partners in Learning Global Forum, która odbędzie się w Pradze w dniach 28 listopada – 1 grudnia.

„Polskę będą reprezentować obie szkoły mentorskie oraz szkoła z Choszczna. Po sukcesie podczas forum europejskiego nauczyciela z Choszczna – pana Krzysztofa Nowaka, który zdobył nagrodę Innowatora w Nauczaniu w Europie, trzymamy kciuki, za to, aby polskie projekty również zostały wyróżnione na globalnym forum – powiedziała Małgorzata Snarska, Szef Programu Partners in Learning w Microsoft - tegoroczne polskie forum potwierdziło tylko, że mamy ogromny potencjał i nauczycieli realizujących wspaniałe projekty z uczniami.”

Światowy Dzień Nauczyciela ustanowiony został przez UNESCO w hołdzie dla pracy nauczycieli i w celu promocji międzynarodowych standardów nauczania. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem: „Zajmij stanowisko w sprawie nauczycieli” (Take a Stand for Teachers). Co roku tego dnia UNESCO apeluje o tworzenie wspierającego i rozwijającego środowiska pracy, odpowiednie szkolenie i ochronę praw nauczycieli. Według szacunków UNESCO w celu objęcia wszystkich dzieci edukacją na poziomie podstawowym do 2015 roku konieczne jest utworzenie 1,7 miliona dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli. 

Inicjatywa Microsoft Innowacyjna Szkoła jest otwarta dla wszystkich szkół podstawowych i średnich z całego świata, które tworzą kulturę innowacyjności, wykorzystując technologie w procesie nauczania, a także umożliwiając uczniom rozwój umiejętności potrzebnych w XXI wieku. Szkoły muszą zarejestrować się na portalu www.pil-network.com, dostępnym również w języku polskim, który daje kierownictwu szkół i nauczycielom dostęp do obszernego zbioru zasobów, materiałów, narzędzi do oceniania, szkoleń, nagrań wideo, lokalnych forów Partners in Learning oraz narzędzia Partners in Learning School Research, za pomocą którego można zmierzyć poziom wykorzystania technologii w szkołach, regionach i kraju. Szkoły, które pragną jeszcze bardziej zaangażować się w ten program, mogą złożyć wniosek o tytuł Microsoft Innovative Pathfinder School i starać się o status Microsoft Innovative Mentor School. 

Więcej informacji o inicjatywie Partners in Learning oraz sposobach dołączenia do tej sieci można uzyskać na stronie http://www.microsoft.com/education/pil/partnersInLearning.aspx
 
 

/informacja prasowa/


O inicjatywie Partners in Learning 
Partners in Learning to dziesięcioletnia inicjatywa o budżecie 500 mln dolarów, w ramach której Microsoft wspomaga systemy edukacyjne na całym świecie. Program rozpoczęty w 2003 roku objął swoim zasięgiem ponad 210 mln nauczycieli i uczniów w 119 krajach. Partners in Learning pomaga nauczycielom i kierownictwu szkół w nawiązaniu kontaktów, współpracy oraz tworzeniu i udostępnianiu rozwiązań, dzięki którym uczniowie mogą jak najlepiej wykorzystywać swój potencjał. Uzupełnieniem programu jest Partners in Learning Network, jedna z największych na świecie profesjonalnych sieci dla pedagogów, która łączy miliony nauczycieli i liderów szkolnych z całego świata w społeczność na rzecz rozwoju zawodowego.
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej