Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2015 r.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dziś Wstępne informacje o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w maju 2015 r. Z przedstawionych danych wynika, iż blisko 3/4 absolwentów (74%) poradziło sobie z egzaminem (80% zdających wg nowej formuły, 64% wg starej), kolejne 19% uzyskało prawo do przystąpienia do egzaminu w sierpniu br., natomiast 7% nie uporało się z więcej niż 1 przedmiotem. Najwyższy odsetek sukcesów zanotowano w woj. małopolskim, gdzie wyniósł on 77%; najniższy w zachodniopomorskim - 70%.
– Tegoroczne wyniki to sukces uczniów. Wszyscy spodziewali się, że nie będzie dobrze. Tymczasem okazało się, że maturzyści poradzili sobie lepiej niż w ubiegłym roku – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie konferencji prasowej w Katowicach. – Dziękuję nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie uczniów do tego egzaminu – dodała minister edukacji.
Joanna Kluzik-Rostkowska, Marcin Smolik | fot. http://men.gov.pl/ |
Ogólna zdawalność matury w 2015 r. to 74%, czyli o trzy procent więcej niż rok temu. Uczniowie doskonale poradzili sobie z językiem polskim. Średnia zdawalność z tego przedmiotu to 97% (w 2014 r. – 94%).
– Rok temu mówiłam: łatwiej nie będzie. Uczcie się. Cieszę się, że maturzyści wzięli sobie te słowa do serca – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. – Bardzo Wam dziękuję i gratuluję wyników. Jestem z nich zadowolona – dodała.
Minister podkreśliła, że tegoroczny wynik cieszy tym bardziej, że uczniowie liceów zdawali nową maturę. – Mieli więcej zadań sprawdzających złożone umiejętności – tłumaczyła szefowa MEN.
Uczniowie techników, którzy zdawali "starą" maturę poradzili sobie z nią lepiej niż ich koledzy rok temu (wynik lepszy o 10%).
Do wszystkich egzaminów obowiązkowych w maju 2015 roku przystąpiło 275 568 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Maturzyści przystępowali do trzech obowiązkowych egzaminów w części pisemnej i dwóch – w części ustnej. Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej przystępowali obowiązkowo również do egzaminu z języka tej mniejszości (w obu częściach).
Absolwenci liceum ogólnokształcącego – zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu maturalnego w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. – obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.
Do egzaminu maturalnego w maju 2015 r. przystąpili również absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, którzy dotychczas nie uzyskali świadectwa dojrzałości, oraz tacy, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, a w maju 2015 r. przystąpili ponownie do egzaminu maturalnego w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego albo uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., zostaną udostępnione 11 września 2015 r.
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14