Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Podsumowanie Code Week - co 9 minut startował kolejny warsztat!

Redakcja portalu, 24 Październik 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Podsumowanie Code Week - co 9 minut startował kolejny warsztat!

W niedzielę zakończyła się 5. edycja Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia kodowania. Przez dwa tygodnie w całym kraju odbyło się ponad 2220 warsztatów dla dzieci, co daje nam drugie miejsce w Europie.


Słowo programowanie często kojarzone jest z czymś skomplikowanym i niedostępnym dla większości społeczeństwa. Nic bardziej mylnego okazuje się, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą poprzez zabawę uczyć się programować. Ponad 100 warsztatów było zorganizowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Przez minione dwa tygodnie ponad 843 podmioty podjęły się organizacji warsztatów dla dzieci. Wydarzenia odbywały się w przedszkolach, szkołach bibliotekach i setkach innych miejsc. W dużej mierze warsztaty, szczególnie dla najmłodszych, organizowane były w formie zabawy. Roboty jeździły po trasach rysowanych przez roboty, pokonywały labirynty i wykonywały inne polecenia przygotowane przez dzieci. Często, aby zrobić pierwsze kroki w dziedzinie programowania wystarczą podstawowe przybory szkolne, trochę czasu i chęć!

Dla starszych dzieci oferta była już znacznie szersza. Uczestnicy przy pomocy aplikacji na komputer bądź tablet mogły w pełni kontrolować pojazdy oraz roboty programując ich zachowanie i poruszanie poprzez specjalnie do tego stworzone aplikacje.

Coraz więcej działań jest podejmowanych zarówno przez placówki edukacyjne jak i szkoły na rzecz edukacji dzieci w zakresie nauki programowania. Stąd pomysł na stworzenie bazy wiedzy i materiałów dostępnej dla każdego, kto chciałby spędzić czas z dzieckiem na twórczej zabawie. Powstała strona www.koduj.gov.pl, która będzie informować o wszelkich inicjatywach związanych z nauką programowania dla dzieci. Znajdują się tam również przygody, które może odbyć każdy w domu z dzieckiem spotykając przedstawicieli świata cyfrowego jak chociażby pralka, czajnik lub toster. Znajdują się tam również scenariusze zajęć, z których mogą korzystać nauczyciele, którzy chcieliby w ramach zajęć wprowadzić aspekty programowania.

Kwestia kształcenia w zakresie programowania wydaje się coraz bardziej palącym tematem. W branży IT 2016 rok został zamknięty z deficytem niemal 50 tys. programistów. Prognozy wskazują, że problem będzie się pogłębiał i w ciągu najbliższych 3 lat deficyt ten wzrośnie do 1 mln.


źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Twój sukces może zainspirować innych!

Redakcja portalu 20 Czerwiec 2018

Przyszli naukowcy rozpalili "płomień wiedzy"

Redakcja portalu 19 Czerwiec 2018

Funkcja technologii cyfrowych w szkolnej dydaktyce

Witold Kołodziejczyk 19 Czerwiec 2018

Bezpłatne warsztaty z edukacji medialnej i cyfrowej dla młodzieży

Redakcja portalu 15 Czerwiec 2018

Co dalej po "Dobrej zmianie"?

Jarosław Pytlak 14 Czerwiec 2018


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej