Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Ogólnopolski Dzień Tornistra

Redakcja portalu, 01 Październik 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ogólnopolski Dzień Tornistra

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wraz z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie. Wydarzenie, które miało miejsce w dniu 1 października br. zainaugurowało „Miesiąc ważenia tornistrów”. Celem przedsięwzięcia było poinformowanie o rozpoczęciu nowych, wspólnych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.


Minister Anna Zalewska oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przybyli na lekcję z własnymi tornistrami, których zawartość została zweryfikowana przez uczniów klasy trzeciej. Oprócz rzeczy niezbędnych, takich jak cienkie zeszyty, podręczniki zgodne z planem zajęć czy drugie śniadanie, ministrowie w plecakach przynieśli wiele niepotrzebnych rzeczy, takich jak podręcznik do języka angielskiego, którego akurat dziś nie było w planie zajęć, zabawkę kucyka pony czy całe pudełko kredek pastelowych.
 

Ogólnopolski Dzień Tornistra

  / fot. Główny Inspektorat Sanitarny


Następnie Minister Anna Zalewska, Minister Jarosław Pinkas wspólnie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Aurelią Michałowską, Wiceburmistrzem Bemowa Błażejem Pobożym oraz wszystkimi uczniami przy użyciu tablicy multimedialnej przenieśli do tornistra tylko potrzebne przedmioty, za pomocą QR kodów rozwiązali zadanie matematyczne – ile ważył tornister ministra, oraz zaprogramowali drogę ozobotom – roboty musiały przejechać drogę tak, aby najechać tylko na niezbędne w plecaku elementy.

Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej zwróciła uwagę na istotę dostępu wszystkich szkół do szerokopasmowego Internetu oraz możliwości korzystania z kilkudziesięciu tysięcy e-zasobów, czyli podręczników i pomocy dydaktycznych, dostępnych na stronach ORE i MEN.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przykłada ogromną wagę do edukacji i promocji zdrowia, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych. Z punktu widzenia profilaktyki, Ogólnopolski Dzień Tornistra jest wartościową inicjatywą, która może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, a w rezultacie do ograniczenia występowania wad postawy i chorób układu ruchu.

Tornistry nie mogą być cięższe, niż 10% masy ciała ucznia. Należy to sprawdzać każdego dnia, należy je wziąć do ręki i zobaczyć, że rzeczywiście ogromna ilość rzeczy to przedmioty w szkole do niczego nie potrzebne. Najważniejsze jest także to, by w tornistrze znalazł się odpowiedni zestaw śniadaniowy i tutaj mam gorącą prośbę – niech tam znajdzie się polskie, wspaniałe jabłko. Będziemy także jako Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdzać czy rzeczywiście dyrekcja, nauczyciele stosują się do naszych zaleceń – a te zalecenia to nic innego jak zdrowie dzieci – mówił podczas konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Wady postawy dzieci w wieku rozwojowym – występujące u ok. 50–60% populacji i najczęściej spowodowane są złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała – mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu.

Bardzo ważne jest to, abyśmy nauczyli dzieci nosić plecaki, nosić tornistry… Mamy w tej chwili nieprawdopodobną dostępność na rynku do plecaków, które spełniają wszystkie wymagane kryteria. Są po pierwsze lekkie, po drugie łatwe w użytku, po trzecie musimy także nauczyć dzieci jak nosić tornistry – nie ma możliwości by nosić je tylko za pomocą jednej ręki. Chcemy rzeczywiście by tornister był dopasowany. Taką akcję podejmujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W sieci dostępna jest masa różnych porad nt. kupowania odpowiedniego tornistra i sposobu jego noszenia – I tu mam wielką prośbę, aby rodzice jednak zwracali na to uwagę – podkreślał Jarosław Pinkas w dniu dzisiejszym.

W 2016 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w szkołach podstawowych oraz gimnazjach ogólnopolskie badanie obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Największy problem widoczny był w grupie najmłodszych: 62% uczniów klas pierwszych oraz 64% uczniów klas czwartych miało za ciężki tornister. Rekordzistą był uczeń 2. klasy szkoły podstawowej, który dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50% masy jego ciała. Tym samym występuje potrzeba podejmowania skutecznych działań zmierzających w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu u najmłodszych.

Ogólnopolski Dzień Tornistra będzie wydarzeniem cyklicznym, wpisanym na stałe w kalendarz roku szkolnego, a Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie aktywnie włączała się w działania zmierzające do rozwiązania problemu zbyt dużego obciążenia tornistrów.

Potrzebny jest dialog ze środowiskiem szkolnym, mający na celu zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki wad postawy.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił również, że kolejnym działaniem prozdrowotnym, którym zajmie się Inspekcja, będzie edukacja w zakresie prawidłowo skomponowanego drugiego śniadania, które uczniowie zabierają do szkół.


źródło: Główny Inspektorat Sanitarny


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej