Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


W Poznaniu o szkolnictwie zawodowym z minister Joanną Kluzik-Rostkowską

Redakcja portalu, 24 Czerwiec 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W Poznaniu o szkolnictwie zawodowym z minister Joanną Kluzik-Rostkowską

17 czerwca w Zespole Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu odbyła się konferencja "Wielkopolski Sejmik Kształcenia Zawodowego", zorganizowana przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą we współpracy z Komitetem Oświaty i Szkolnictwa Zawodowego Krajowej Izby Gospodarczej oraz Wielkopolskiej Izby Budownictwa.

Celem spotkania było omówienie sytuacji szkolnictwa zawodowego, w tym funkcjonowania systemu egzaminów oraz współpraca samorządu terytorialnego i gospodarczego w zakresie dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, szkolnictwa ponadgimnazjalnego, organizacje pracodawców i samorządu gospodarczego, w tym samorządu gospodarczego rzemiosła, z mocy ustawy realizującego zadania z zakresu praktycznej nauki zawodu, instytucje rynku pracy oraz organizacji pozarządowych. 

Konferencja składała się z dwóch paneli dyskusyjnych: Egzaminy zawodowe do poprawki. Jakich zmian potrzebują szkoły zawodowe? oraz Nauka zawodu u pracodawcy. Kształcenie dualne jako obszar współpracy samorządu terytorialnego i gospodarczego, którego uczestnikiem był m.in. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego – Jerzy Bartnik.
 

Konferencja Poznań


Pracodawcy nie są zadowoleni z tego, co proponują szkoły zawodowe. W części mogą być za to odpowiedzialne podstawy programowe. Dlatego niebawem na stronie internetowej MEN powiesimy ankiety dotyczące każdego zawodu – mówiła minister edukacji. – Sprawdźcie je i weźcie udział w naszych konsultacjach. Bardzo nam na nich zależy. Im więcej pracodawców wyrazi swoją opinię, tym więcej będziemy wiedzieć – apelowała Joanna Kluzik-Rostkowska podczas dyskusji.

Szefowa MEN przypomniała o pieniądzach w nowej perspektywie finansowej UE, przeznaczonych na rozwój szkolnictwa zawodowego. To ponad 900 mln euro. – To od nas zależy jak je wydamy. Albo dobrze, albo za pięć lat będziemy w tym samym miejscu – mówiła minister. – Zdefiniowaliśmy na co te pieniądze przeznaczyć. Mamy tam środki dla pracodawców – 5 tysięcy na praktykanta na rok, pieniądze dla opiekuna praktyk i na same praktyki. Marzy mi się sytuacja, w której w Polsce nauka w systemie dualnym będzie powszechna. Wysyłamy do konsultacji rozporządzenie o tego rodzaju kształceniu. Czekamy na Państwa opinie – dodała.

Mówiono także o zawodzie mechanika motocyklowego, który blisko rok temu trafił na listę zawodów rzemieślniczych. Z propozycja poszerzenia listy o ten zawód wystąpiła Wielkopolska Izba Rzemieślnicza. Pomysł spodobał się w Ministerstwie Edukacji Narodowej i został zaakceptowany. – Poznań sprawił, że mamy nowy zawód. Jeżeli ktoś z państwa ma wyobrażenie, że w Polsce jest potrzebny jakiś nowy zawód, proszę do mnie napisać – powiedziała podczas spotkania minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

We wrześniu w Zespole Szkół Budowlanych w Poznaniu uczniowie zaczną naukę na tym kierunku.


źródło: Związek Rzemiosła Polskiego


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej