Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Uzależnienie od elektroniki w podstawówkach - badania NASK wśród uczniów województwa śląskiego

Redakcja portalu, 17 Październik 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Uzależnienie od elektroniki w podstawówkach - badania NASK wśród uczniów województwa śląskiego

83,3 proc. nastolatków zdarzyło się wydłużyć czas korzystania z internetu ponad plan, co trzeciemu zaniedbać z tego powodu obowiązki szkolne, a co piątemu zrezygnować ze snu (21,4 proc.) lub okłamać rodziców (19,4 proc.) - wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez NASK Państwowy Instytut Badawczy wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wkrótce specjaliści z instytutu sprawdzą, czy podobne zachowania przejawiają młodsze dzieci.


Badania e-uzależnień wśród uczniów podstawówek zostaną przeprowadzone w szkołach na terenie województwa śląskiego. NASK podpisał w tej sprawie porozumienie z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Dynamiczny rozwój mediów elektronicznych powoduje, że dostęp do nich dzieci i młodzieży staje się coraz łatwiejszy. Młodzi ludzie poświęcają wiele czasu sprawom sieci, komunikowania się za pomocą portali społecznościowych czy na korzystanie z różnego typu gier online – stąd nasze zaniepokojenie nadmierną liczbą godzin spędzaną w świecie wirtualnym przez uczniów – mówi Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer. – Jest to problem coraz bardziej powszechny, dostrzegany również przez nauczycieli i pedagogów oraz pracowników nadzoru pedagogicznego. Chcemy zdiagnozować uczniów naszego województwa, aby świadomie podjąć kroki zmierzające do ewentualnego wskazania szkołom potrzeby podjęcia działań profilaktycznych w tym zakresie oraz udzielić wsparcia rodzicom i wspomagać ich w przeciwdziałaniu e-uzależnieniom dzieci i młodzieży. Ze względu na istotę problemu i wiek osób, które będą podlegać badaniom, niezwykle ważne jest, aby przygotowali je specjaliści zajmujący się problematyką e-uzależnień – dodaje Urszula Bauer.

Obserwacje pedagogów, psychologów i lekarzy wskazują, że młodzież, która od wczesnego dzieciństwa korzysta z cyfrowej rozrywki, jest bardziej niż starsze pokolenia narażona na e-uzależnienie. Badania, które przeprowadzimy, mają na celu lepsze poznanie tego zjawiska – mówi kierownik Akademii NASK dr Agnieszka Wrońska, która z ramienia instytutu koordynuje badania w śląskich podstawówkach. Jak podkreśla, im więcej wiadomo na temat danego zagrożenia, tym większe są szanse na wypracowanie środków zaradczych oraz skutecznej profilaktyki.

Uzależnienie od internetu, gier komputerowych i innych cyfrowych rozrywek może być tak samo wyniszczające jak każdy inny nałóg – zaznacza dr Agnieszka Wrońska. Osoby młode, które nałogowo korzystają z elektroniki, tracą kontakt z bliskimi, zaniedbują szkołę, obowiązki domowe, a nawet rezygnują z wypoczynku lub jedzenia. Mają też problemy z nawiązaniem  prawidłowych relacji rówieśniczych.

Badania w szkołach podstawowych mają m.in. na celu zidentyfikowanie wczesnych sygnałów uzależnienia, co w przyszłości pomoże diagnozować osoby szczególnie narażone na popadnięcie w nałóg w przyszłości.

NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez  Ministerstwo Cyfryzacji. Prowadzi badania w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Akademia NASK jest działem NASK, który odpowiada za tworzenie oraz prowadzenie działalności szkoleniowej, badawczej, edukacyjnej i popularyzatorskiej oraz za przeciwdziałanie zagrożeniom sieciowym.


źródło: NASK - Państwowy Instytut Badawczy


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej