Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Ustawa odchudzi dzieci?

Redakcja portalu, 06 Luty 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ustawa odchudzi dzieci?

Wygląda na to, że polscy dietetycy, którzy z trwogą przyglądali się szkolnym sklepikom, będą mogli odetchnąć. We wtorek, 4 lutego, rząd poparł projekt ustawy o zakazie sprzedaży niezdrowych przekąsek w przedszkolach i szkołach. Jeżeli projekt przejdzie - ze szkolnych sklepików i automatów znikną produkty zawierające za dużą ilość cukrów, tłuszczów i szkodliwych dla zdrowia barwników.

Polskie dzieci tyją. Przyrost liczby maluchów, których waga przekracza normy zdrowotne, jest dziesięciokrotnie szybszy niż w USA. Okazuje się, że prawie co 3 dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę. Mało kto zwraca uwagę na to, że aż 4 z 5 takich dzieci zostanie w przyszłości otyłymi dorosłymi. Dotychczas problem otyłości dostrzegało niewielu – lekarze, dietetycy i tylko nieliczni rodzice.


Nauczyć szkoły gotowania

Do walki o zdrowsze jedzenie w szkolnych stołówkach i sklepikach, włączyła się Fundacja Banku Ochrony Środowiska ze swoim projektem „Szkolne Smaki” organizując w różnych miastach konferencje dla kierujących szkołami i szkolnymi stołówkami. W ramach projektu zorganizowano także warsztaty gotowania dla dzieci, podczas których pokazywano, jak tanio i zdrowo nakarmić uczniów oraz szkolenia dla kucharzy ze szkolnych stołówek. „Szkolne Smaki” odwiedziły z konferencjami pół Polski, w spotkaniach wzięło udział ponad tysiąc osób. 


"Zdrowy" sklepik szkolny

Ustawa jest ważna i mamy nadzieję, że ostatecznie rozwiąże problem sprzedawania w szkołach niezdrowej żywności. Każdy dyrektor powinien już teraz mieć świadomość, że i bez ustawy może zdziałać wiele. To właśnie on decyduje o najemcy sklepiku szkolnego, to on może stawiać warunki, jeśli chodzi o dobór produktów – przypomina Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ. Tymczasem w wielu szkołach dzieci wciąż mają dostęp do fast-foodów, słonych, słodkich i tłustych przekąsek, cukierków, batoników oraz napojów z dodatkiem cukru i sztucznych barwników, a nawet do napojów energetyzujących, na które chętnie wydają otrzymane od rodziców kieszonkowe. Nie sprzyja to zdrowiu najmłodszych. Tym otyłym zagraża cukrzyca typu II czy nadciśnienie – schorzenia, które kiedyś kojarzyły się ze starszym wiekiem, a obecnie coraz częściej dotykają dzieci i młodzież w wieku szkolnym. 


Reaktywacja w praktyce

To, że szkolne sklepiki mogą wyglądać inaczej, nawet bez regulacji na szczeblu rządowym i że wystarczy do tego dobra wola, pokazuje kolejny projekt Fundacji BOŚ: „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. W dwóch edycjach projektu reaktywowano już 74 sklepiki. Dziś można w nich kupić owoce, jogurty czy świeże kanapki. 

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej