Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Umiejętności cyfrowe to umiejętności dla przyszłości

Redakcja portalu, 03 Lipiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Umiejętności cyfrowe to umiejętności dla przyszłości

Umiejętności cyfrowe to umiejętności dla przyszłości – uważają sygnatariusze Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, które zostało dziś podpisane w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Prezydent Bronisław Komorowski objął Porozumienie honorowym patronatem. Swój podpis pod Porozumieniem złożył również Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Inicjatywa, której członkami są przedstawiciele różnych sektorów (w tym administracji rządowej i samorządowej, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów), zapoczątkowana została przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego oraz Lidera Cyfryzacji w Polsce Włodzimierza Marcińskiego. Jej celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych w Polsce i uznanie ich kluczowego znaczenia dla rozwoju kraju.
 

 

Cyfryzacja
Minister Michał Boni i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Fot. MAC



– Nowe technologie to najszybciej rozwijający się sektor gospodarki przodujących państw świata i ma coraz większy udział w ich PKB. Powszechność i zaawansowanie umiejętności cyfrowych mieszkańców danego kraju staje się wyznacznikiem dynamiki rozwoju społeczeństwa  mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. 

Według opinii naukowców, ponad 60% uczniów rozpoczynających dziś edukację będzie pracowało w zawodach jeszcze nieistniejących, a już w 2015 roku 90% miejsc pracy będzie wymagało podstawowych umiejętności cyfrowych. Tymczasem, jak wynika z tegorocznych badań Diagnozy społecznej, z komputerów i Internetu nie korzysta 36% dorosłych Polaków, choć blisko 40% z nich ma dostęp do sieci w domu. 

– Innowacje technologiczne stają się najważniejszym czynnikiem rozwoju społecznego i gospodarczego. Trudno sobie wyobrazić współczesną edukację, biznes czy życie prywatne bez informatyki. Microsoft od lat wspiera rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez szereg inicjatyw we wszystkich tych obszarach kierując swoje projekty do wszystkich grup społecznych. Bardzo się cieszę, że będziemy kontynuować te działania współpracując i dzieląc się najlepszymi praktykami z innymi firmami, instytucjami i organizacjami w ramach Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wierzę, że prestiż tej szeroko zakrojonej inicjatywy, przełoży się na wzrost e-umiejętności w Polsce, a przez to konkurencyjność kraju oraz wysoką jakość życia mieszkańców – powiedział Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Sygnatariusze Porozumienia podejmą konkretne działania, by budować umiejętności cyfrowe niezbędne na rynku pracy, zwiększać dostęp do edukacji cyfrowej, a tym samym poprawić jakość życia Polaków.
 

 

Cyfryzacja
Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński. Fot. MAC



– Będziemy poszukiwać synergii pomiędzy realizowanymi przez siebie inicjatywami, gromadzić informacje o dobrych praktykach i propagować je nawet w środowiskach z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji. Porozumienie ma otwartą formułę i zakłada możliwość przystępowania kolejnych członków, którzy zadeklarują poparcie dla tej idei oraz działania wpisujące się w misję Porozumienia – wyjaśnia Włodzimierz Marciński, Lider Cyfryzacji. 

Microsoft w ramach Porozumienia podejmie działania w obszarze edukacji, podnoszenia e-kwalifikacji, włączenia cyfrowego i bezpieczeństwa w sieci. Firma podzieli się swoimi najlepszymi praktykami, wśród których są:
 

  • YouthSpark –  inicjatywa mająca na celu zwiększanie szans edukacyjnych, zawodowych i stymulowanie przedsiębiorczości młodzieży. Inicjatywa zasięgiem obejmuje programy społeczne, edukacyjne oraz projekty realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi; 
  • Partners in Learning – program stwarzający szkołom możliwość uzyskania legalnego oprogramowania oraz promujący innowacyjną edukację poprzez wykorzystanie technologii do efektywnego nauczania, pobudzania inicjatywy i rozwoju uczniów oraz nauczycieli; 
  • Link do przyszłości – spotkania dla młodych ludzi z małych miejscowości dotyczące planowania przyszłości edukacyjnej i zawodowej z uwzględnieniem znaczenia nowoczesnych technologii; 
  • Program  e-Centra – rozwijanie potencjału istniejących w Polsce publicznych punktów dostępu do internetu poprzez wsparcie programu działającego jako Otwarty System Kształcenia Ustawicznego na odległość w oparciu o portal e-learningowy  www.e-centra.pl
  • „3…2…1… internet” – pakiet materiałów edukacyjnych nt. bezpieczeństwa w Internecie, skierowany do uczniów klas szkół podstawowych, ich nauczycieli, rodziców i opiekunów.

 

 
Cyfryzacja
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes. Fot. MAC

 
Jak podkreśliła obecna na dzisiejszej inauguracji Neelie Kroes, Komisarz Komisji Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej, zawarte Porozumienie nawiązuje do najlepszych inicjatyw europejskich, które odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających zaawansowane kompetencje cyfrowe, w szczególności do Wielkiej Koalicji na rzecz cyfrowych miejsc pracy i Manifestu w sprawie e-Umiejętności.
 
Porozumienie powstało przy wsparciu organizacji, które identyfikują się z jego celami oraz aktywnie włączają się w ich realizację, działając na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych, zwiększenia dostępu do wiedzy, informacji, kultury oraz partycypacji cyfrowej w życiu publicznym, skupionych m.in. wokół Koalicji „Dojrz@łość w sieci”.
 
 
***
 

Informacja o Szerokim Porozumieniu na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce

Pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego z inicjatywy Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Lidera Cyfryzacji zostało powołane Szerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych, którego celem jest inspirowanie oraz wspieranie działań prowadzących do powszechnej edukacji cyfrowej, efektywnego wykorzystywania technologii cyfrowej oraz akceptacji przemian powodowanych jej stałym rozwojem.

Porozumienie jest nieformalnym zrzeszeniem dobrej woli instytucji, organizacji oraz firm, które identyfikują się z jego celami i zamierzają działać na rzecz ich realizacji. Poszukiwać ono będzie synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, inspirować nowe przedsięwzięcia, skupiać informacje o dobrych praktykach, propagować je w różnych środowiskach - nawet odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach, działać będzie na rzecz dostępu do wiedzy i informacji, upowszechnienia partycypacji cyfrowej oraz zdobywania umiejętności niezbędnych we wszystkich okresach życia i obszarach aktywności społecznej oraz zawodowej.
 
Sygnatariusze Porozumienia:

 
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Centrum Cyfrowe Projekt: Polska
  • Cisco – Dyrektor Generalny
  • Fundacja Legalna Kultura
  • Fundacja Nowoczesna Polska
  • Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
  • Fundacja Widzialni
  • Fundacja Wspomagania Wsi
  • Gmina Mrozy
  • Google Polska – Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu
  • Huawei Polska
  • Instytut Spraw Publicznych
  • Konfederacja Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych
  • Konfederacja Rektorów Akademickich Szkół Polskich
  • Microsoft Polska
  • Orange Polska
  • Poczta Polska S.A.
  • Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
  • Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
  • Polskie Towarzystwo Informatyczne
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe
  • Stowarzyszenie Miasta w Internecie
  • Telewizja Polska S.A.
  • UPC Polska

 


/informacja prasowa/
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej