Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkoły zawodowe i techniczne za pan brat z biznesem?

Redakcja portalu, 03 Grudzień 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Szkoły zawodowe i techniczne za pan brat z biznesem?

Ponad 1/4 uczniów szkół branżowych i techników uważa, że szkoły te nie dają szansy odbycia praktycznych zajęć w firmach oraz poznania z bliska interesującej ich branży – wynika z raportu Gumtree.pl, pt. „Współpraca szkół zawodowych z biznesem”*, przygotowanego w ramach V edycji programu Start do Kariery.


Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Gumtree.pl wykazało, że uczniowie szkół branżowych i technikum najczęściej, w ramach współpracy szkół z biznesem, deklarują możliwość skorzystania z praktyk i staży (90%), warsztatów (41%) oraz spotkań z przedstawicielami firm czy targów pracy (29%). Zaledwie 1/5 uczniów wymieniała zapoznawcze wyjścia studyjne do firm czy dni otwarte w firmach. Klasy patronackie, jako formę współpracy szkół z firmami, wskazał tylko jeden na dziesięciu uczniów. 

Niepokojący jest fakt, że tylko 3/4 badanych uczniów potwierdza nabycie w szkole takiej kompetencji przydatnej na rynku pracy, jak nauka tworzenia CV w szkole. 2/3 z nich wskazuje na zdobycie umiejętności napisania listu motywacyjnego, a na przygotowanie do procesu rekrutacyjnego i rozmowy kwalifikacyjnej – mniej niż połowa przebadanych. Z prawem pracy zapoznanych było jedynie 60% uczniów, a o możliwościach dotyczących ustalania i negocjacji warunków pracy, w trakcie nauki, dowiedziała się niecała 1/4 ankietowanych. 

Aktualne działania szkół i biznesu częściowo pokrywają się z oczekiwaniami przebadanych uczniów. Ponad 30% z nich przyznaje, że szkoła nie daje im możliwości zdobycia doświadczenia pracy w firmie czy poznania interesującej ich branży. Przede wszystkim uczniowie chcieliby, aby ich szkoły, poza oferowaniem możliwości odbycia praktyk lub stażu (81%), organizowały również praktyczne zajęcia w firmach w ramach obowiązku szkolnego (60%), a także warsztaty (45%) czy dni otwarte w firmach (45%). 


Współpraca z biznesem wciąż do dopracowania

W badaniu przeprowadzono również 20 rozmów z dyrektorami szkół branżowych i techników. Wszyscy potwierdzili współpracę z firmami w ciągu ostatniego roku szkolnego. Dwa główne obszary współpracy tych szkół z biznesem, deklarowane przez przepytanych dyrektorów placówek, to przygotowanie uczniów do podjęcia zawodu i podnoszenie ich kwalifikacji (95%) oraz praktyki i staże dla uczniów (90%). Tylko niecała połowa pytanych wymienia też zakres współpracy z firmami obejmujący podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej, możliwość pracy i wolontariatu uczniów w firmach, dodatkowe zajęcia, również poza szkołą, zakup sprzętu dydaktycznego czy prowadzenie zajęć (30%). Jedynie jeden na czterech respondentów wskazuje współpracę w zakresie programu nauczania. 

Nasze badanie potwierdziło, że dyrektorom oraz uczniom szkół zawodowych i technicznych zależy na dobrej relacji i współpracy, nie tylko w zakresie najbardziej popularnych staży i praktyk – dodaje Katarzyna Merska z Gumtree.pl. – Jednocześnie wciąż pozostaje wiele do udoskonalenia. Różnice kultury organizacyjnej i kodów komunikacji wciąż stanowią dla pracodawców barierę w nawiązywaniu współpracy. Szkoły i firmy powinny być elastyczne na tyle, na ile to jest możliwe, wychodząc poza standardowe działania. Przykładami ciekawych rozwiązań są klasy patronackie czy zapoznawcze wyjścia studyjne do firm, gdzie uczniowie mogą od środka poznać funkcjonowanie przedsiębiorstwa. 

Uczniowie badania najczęściej wskazywali, że szkoły dają im możliwości współpracy z takimi branżami, jak hotelarstwo, turystyka i gastronomia, fryzjerstwo i kosmetologia, jak również firmy IT. Przepytani dyrektorzy, jako partnerów dla edukacji zawodowej i technicznej, wymieniali dodatkowo przedsiębiorstwa z branży budowlano-remontowej, sektora administracji, a także podmioty zajmujące się artykułami spożywczymi, drukiem wielkoformatowym i telekomunikacją.


* Raport „Współpraca szkół zawodowych z biznesem” zrealizowany na podstawie wyników badań ilościowych i jakościowych, przeprowadzonych przez ośrodek badawczy SW Research, na zlecenie serwisu bezpłatnych ogłoszeń Gumtree.pl, w ramach V edycji programu „Start do Kariery”. W ramach październikowego badania przeprowadzono 20 wywiadów telefonicznych z dyrektorami szkół zawodowych, branżowych i technikum oraz 150 ankiet z uczniami klas 2-4 szkół zawodowych, branżowych i technikum./informacja prasowa/
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej