Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkolnictwo zawodowe na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

Redakcja portalu, 22 Luty 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Szkolnictwo zawodowe na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

Tematem przewodnim ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego była kampania promocyjna szkolnictwa zawodowego – „Biznes dla szkół, szkoły dla biznesu”. Obradom przewodniczyła minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister edukacji Marzena Machałek oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.


Marzena Machałek przedstawiła prezentację nt. kampanii promocyjnej szkolnictwa zawodowego – „Biznes dla szkół, szkoły dla biznesu”. Zaznaczyła, że polska gospodarka potrzebuje nowoczesnych, dobrze przygotowanych kadr. Dlatego konieczna jest zmiana myślenia o kształceniu zawodowym, które należy dostosować do potrzeb rynku pracy. Zwróciła uwagę, że kształcenie zawodowe powinno być tworzone  i realizowane we współpracy z pracodawcami oraz być atrakcyjne pod względem programowym. Dlatego Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców, w którym zwrócili się o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego. Podkreśliła, że warunkiem sukcesu wdrażanych zmian jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron m.in. elastyczne reagowanie szkół na potrzeby lokalnego rynku pracy, otwartość samorządu terytorialnego oraz współpraca MEN i resortów odpowiedzialnych za poszczególne zawody.

Wiceminister S. Szwed zabierając głos w dyskusji wyraził nadzieję, że szkoła będzie elastycznie reagować na sytuacje na rynku pracy. Poinformował o badaniach jakie zostały przeprowadzone na zlecenie MRPiPS poprzez powiatowe urzędy pracy dotyczące barometru zawodów. Barometr zawodów dotyczy deficytowych, nadwyżkowych oraz zrównoważonych zawodów. Zaznaczył, że wyniki badania wskazują, że nadal będą występować problemy ze znalezieniem pracowników. Według prognoz wzrośnie udział zawodów deficytowych, tj. takich, w których będzie występować niedobór pracowników, zmniejszy się natomiast liczba zawodów nadwyżkowych, szczególnie w dużych miastach. Na zakończenie wiceminister S. Szwed odniósł się do kwestii refundacji wynagrodzeń. Poinformował, że ponad 500 mln. zł przeznaczonych jest dla pracodawców na kształcenie i dofinansowanie kształcenia młodocianych (250 mln zł. dofinansowane kształcenie młodocianych poprzez OHP oraz 287 mln zł. trafiaj do pracodawców poprzez wojewodów).


źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej


 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Organizacje pozarządowe apelują do Senatorów RP

Redakcja portalu 04 Grudzień 2018

Szkoły zawodowe i techniczne za pan brat z biznesem?

Redakcja portalu 03 Grudzień 2018

Czy autorzy podręczników są moralnymi karłami? Czyli o rzekomym manipulowaniu historią

Tomasz Małkowski 03 Grudzień 2018

RPD: Konieczna analiza podstaw programowych

Redakcja portalu 03 Grudzień 2018

"STO lat!" - urodziny oświaty niepublicznej

Redakcja portalu 29 Listopad 2018


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej