Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkolnictwo zawodowe ma przyszłość

Redakcja portalu, 26 Lipiec 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Szkolnictwo zawodowe ma przyszłość

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie informuje, że wśród 13 państw Unii Europejskiej szkolnictwo zawodowe staje się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. W czterech z nich odsetek uczniów kształcących się zawodowo wzrósł w ostatnim badanym okresie o ponad 30%. Średnia unijna uczniów w szkołach o profilu zawodowym wynosi 49,6%, w Polsce odsetek jest niewiele niższy - 47,2%*

Unijnymi rekordzistami w tym zakresie są: Region Flamandzki w Belgii (78,9%), Austria (77,3%), Czechy (73,3%), Chorwacja (72,5%) oraz Słowacja (71,6%). Niewiele mniejszy odsetek uczniów szkół o profilu zawodowym występuje w Finlandii (68,8%), Holandii (67,1%), w Regionie Walońskim w Belgii (62,3%) czy Luksemburgu (61,3%).

Te wskaźniki ukazują europejski trend ukierunkowany na osoby posiadające konkretne umiejętności i zawód – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. – Zawód plus znajomość języka obcego otwiera przed takimi osobami drzwi do europejskiego rynku pracy. Zwiększa również szanse powodzenia zawodowego w Polsce – dodaje dyrektor WUP w Rzeszowie. 

Potwierdza to również raport OECD "Education at a Glance 2013: OECD Indicators", w którym można przeczytać, że w krajach o stosunkowo dużej liczbie absolwentów szkół zawodowych skutecznie zmniejszyło się ryzyko bezrobocia w grupie młodych osób w wieku 25-34 lat z wykształceniem ponadgimnazjalnym.

Kraje mające wyższy niż średnia odsetek absolwentów szkół zawodowych, np. Austria, Czechy, Niemcy czy Luksemburg były w stanie utrzymać stopę bezrobocia w tej grupie wiekowej poniżej 8%. I odwrotnie, kraje takie jak Grecja, Irlandia i Hiszpania, gdzie ilość młodych w wieku 25-34 lata z wykształceniem zawodowym jest niższa od średniej, zanotowały wzrost bezrobocia o 12 punktów procentowych.

Między innymi tego typu analizy i perspektywy rozwoju rynku pracy leżały u podstaw uruchomienia w naszym regionie projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma on na celu podniesienie jakości kształcenie zawodowego w regionie. Uznaliśmy, że szkołom o profilu zawodowym potrzebne będzie systemowe wsparcie, by mogły bardziej efektywnie realizować swoje zadania – twierdzi Tomasz Czop.

Projekt rozpoczął się w 2012 roku i będzie trwał do czerwca 2015. Oprócz działań realizowanych bezpośrednio w szkołach – obecnie w jego ramach realizowany jest regionalny konkurs dla przedsiębiorców Biznes Klasa. Promuje on firmy angażujące się w proces przygotowania zawodowego uczniów i uczennic. Formularze konkursowe można składać do końca sierpnia 2014 roku. Firmy mogą zgłaszać się samodzielnie lub mogą to robić szkoły zawodowe współpracujące z partnerami biznesowymi. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.przejdznazawodowstwo.pl/biznes-klasa.


* Dane procentowe pierwszych dwóch akapitów pochodzą ze wspólnego raportu Eurydice i Eurostat pod nazwą "Key Data on Education in Europe 2012"


/informacja prasowa/Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej