Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkoła nauczy praktycznego myślenia

Redakcja portalu, 30 Kwiecień 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Szkoła nauczy praktycznego myślenia

Obudzą w sobie kreatywność, nauczą się współpracy w zespole, przygotują się do podjęcia pierwszej pracy, dowiedzą się, jak przygotować dokumenty aplikacyjne czy opracować pomysł na własny biznes – psychologowie z SWPS Wrocław stworzyli dla nauczycieli program zajęć, w ramach których młodzież gimnazjalna zdobędzie kompetencje edukacyjne i zawodowe. Innowacyjna metoda dydaktyczna ma pomóc uczniom skutecznie się uczyć i łatwiej wejść na rynek pracy.

Polskie nastolatki szybciej rozwiązują zadanie matematyczne, niż załatwiają sprawę w biletomacie. W badaniu PISA dotyczącym rozwiązywania problemów dnia codziennego polska młodzież wypada poniżej średniej. – Badania PISA oceniające kompetencje gimnazjalistów pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby polskie nastolatki potrafiły twórczo i elastycznie radzić sobie w codziennych sytuacjach wymagających nieszablonowego podejścia. Zdaniem wielu psychologów edukacyjnych współczesne programy nie są wystarczająco dostosowane do wciąż zmieniającego się świata i rynku pracy, ponieważ nadmiernie skupiają się na przekazaniu wiedzy. Tymczasem, aby skutecznie radzić sobie w zmiennych warunkach konieczne jest kształtowanie kreatywności, która ułatwia odnalezienie się w sytuacjach niepewnych i wymagających stworzenia nowych rozwiązań – mówi dr Julita Koszur, psycholog społeczny SWPS Wrocław.

Nowy program zajęć dla młodzieży w wieku 13-18 lat przygotowany przez wrocławskich psychologów właśnie przeszedł ostateczną ocenę 73 uczniów w 6 placówkach, do których jest skierowany. Zespół psychologów w składzie: dr Anna Hełka, dr Julita Koszur, dr Zbigniew Piskorz i dr Tomasz Grzyb, opracował metodę nauki kompetencji przydatnych w życiu młodzieży z trudnościami edukacyjnymi, które są zarówno w ośrodkach wychowawczych, świetlicach socjoterapeutycznych, jak i gimnazjach. 

Efektem pracy zespołu jest gotowy pakiet: podręcznik metodyczny z 30 scenariuszami, 3 modułami zajęć rozwijających kreatywność, kompetencje społeczne i podnoszące samoocenę, który można wdrożyć w trakcie 45-60 minutowych lekcji. Ponadto zespół wrocławskich naukowców uruchomił portal internetowy i forum użytkowników, które pozwala na wymianę opinii i udoskonalanie metody. – Dzięki temu osoby pracujące z młodzieżą dostają wsparcie w codziennej pracy w postaci materiałów do skutecznego nauczania młodych ludzi. Zajęcia mają ich zachęcić do kontynuowania nauki i kształtować postawy przedsiębiorcze – tłumaczy dr Julita Koszur, psycholog SWPS Wrocław, jedna z autorek projektu.

W materiałach dydaktycznych znalazły się scenariusze gier zespołowych, które uczą m.in. zasad współpracy biznesowej, kooperacji w zespole roboczym, osiągania konsensusu oraz kreatywnego myślenia poprzez zabawę, np. "Gwiazda skojarzeń". Uczniowie dowiedzą się, jak efektywnie planować i realizować swoje cele, jak sukcesywnie dbać o swój rozwój osobisty oraz jakie są ich mocne i słabe strony. – Obszarami, nad którymi warto popracować z młodzieżą jest pewność siebie, poczucie własnej skuteczności oraz umiejętność współpracy. Praca w zespole, wspólne rozwiązywanie problemów, wykorzystywanie synergii grupowej pomagają budować satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, są także wysoce pożądane przez pracodawców – komentuje dr Julita Koszur. 

Jak nowe zajęcia ocenili uczniowie? Prawie 79 proc. z nich pozytywnie oceniło nową metodę. – Pytani przez nas uczniowie mówili, że po tych zajęciach mają więcej pomysłów i wzrosła ich pewność siebie, ponieważ wiedzą np. jak zarejestrować firmę i stworzyć plan działania – przytacza dr Koszur. 

Jak wyglądał proces powstawania metody? Czy nowe zajęcia pomagają w pracy nauczyciela? Jak oceniają efekt pracy naukowców? Odpowiedzi na te pytania pojawią się podczas konferencji pt. „Innowacyjna metoda kształtowania aktywnych postaw edukacyjno-zawodowych”, która odbędzie się 16 maja o godz. 10.00 we wrocławskiej siedzibie SWPS przy ul. Ostrowskiego 30b. Spotkanie zorganizowane jest dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką edukacji, nauczycieli, rodziców i psychologów. W ramach wydarzenia przewidziano warsztaty z zakresu przeszkolenie osób pracujących z młodzieżą w prowadzeniu zajęć według opracowanego programu. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. 

Bezpłatne scenariusze zajęć są dostępne na stronie www.postawyeduzaw.pl. Aby pobrać materiały dydaktyczne wystarczy zarejestrować się na stronie. – Metoda jest o tyle atrakcyjna, że daje gotowe narzędzia do pracy, scenariusze z opisem ćwiczeń wraz z pomysłami na rozmowę o pewnych tematach – ocenia jeden z prowadzących zajęcia.  

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji o metodzie na stronie: www.postawyeduzaw.pl.


/informacja prasowa/

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej