Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


"Szkoła milczenia" - czyli problematyka LGBTQ w podręcznikach szkolnych

Redakcja portalu, 13 Luty 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"Szkoła milczenia" - czyli problematyka LGBTQ w podręcznikach szkolnych

Już niebawem ukaże się drukiem, dostępne od kilku tygodni w sieci opracowanie "Szkoła milczenia". Jest ono wynikiem projektu zrealizowanego przez Pracownię Różnorodności w 2012 roku dzięki grantowi przyznanemu przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu dotacyjnego "Demokracja w Działaniu".

Projekt pod nazwą "Przegląd treści szkolnych podręczników do biologii, WOS i WDŻR pod kątem przedstawienia w nich problematyki LGBTQ i treści homofobicznych", polegał na przeanalizowaniu treści  51 podręczników do gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, których używa się do nauki tych przedmiotów w szkołach w Toruniu i Grudziądzu. W jego trakcie czterech ekspertów analizowało, czy i w jaki sposób przedstawiono w nich problematykę LGBTQ (czyli dotyczącą lesbijek,  gejów,  osób biseksualnych, osób trans płciowych oraz osób queer), oraz czy zawierają one treści homofoniczne.

Seksuolog dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz analizował podręczniki do biologii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie z punktu widzenia seksuologii,  socjolog dr hab. Jacek Kochanowski z punktu widzenia gender studies, pedagog dr Krzysztof Wąż z punktu widzenia edukacji seksualnej, a  psycholog dr Robert Kowalczyk – z punktu widzenia psychologii klinicznej. Efektem tych analiz jest właśnie „Szkoła milczenia” – pierwsze tego typu opracowanie w Polsce, poświęcone w całości problematyce LGBTQ w podręcznikach szkolnych. Jest to nie tylko diagnoza postawiona przez tych czterech niekwestionowanych ekspertów, ale także recepta, co i jak należy zmienić.

Publikacja ma trafić do osób recenzujących podręczniki przed ich dopuszczeniem do użytku szkolnego, do wydawnictw, które wydają nowe podręczniki, osób które decydują o kształcie i treści podstawy programowej, a przede wszystkim do nauczycielek i nauczycieli, którym ma pomóc w przekazywaniu rzetelnej wiedzy na temat osób LGBTQ i ich problemów.

Nie siląc się na próbę oceny opracowania, proponujemy zapoznać się z jego treścią.


/bozal/
 

 

Skojarzone pliki:
Raport "Szkoła milczenia" [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
foto

Marika , 22 Marzec 13 13:05

Zgadzam się że nie powinno być tematu tabu, powinno się mówić o szacunku wobec każdej osoby nawet tej, która ma nietypowe upodobania, ale jednak promocja zdrowej rodziny powinna być większa niż ciągłe promowanie homoseksualizmu! Temat stał się głośny szczególnie w mediach, a jest moim zdaniem dosyć niesmaczny i jak uważam nakłaniający młodzież do eksperymentów seksualnych niekoniecznie dla nich dobrze się kończących. Bo już jak byłam w liceum (zresztą bardzo dobrym) i temat się zaczął robić głośny, to niektórzy głośno się chwalili swoimi doświadczeniami z obu płciami...Niech każdy pierze własne brudy w swoim domu.

foto

Anna Goworek, 14 Luty 13 19:43

Bardzo ciekawa akcja. Moim zdaniem w szkołach nie powinno być tematów tabu. Często wiedza młodzież na te trudne - bo przemilczane - tematy jest niedokładna i niezgodna z prawdą. Cieszę się, że ktoś zainteresował się tą sprawą. Jestem ciekawa, co na ten temat sądzą pozostali czytelnicy EID?

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej