Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Święto miłośników nowych technologii. CoderDojo na Codeweek Polska

Redakcja portalu, 20 Październik 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Święto miłośników nowych technologii. CoderDojo na Codeweek Polska

Jubileuszowa edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania dobiega końca. Na mapie znalazło się blisko 2000 wydarzeń z całej Polski. Jednym z największych eventów tegorocznej edycji będzie zorganizowane przez Fundację CoderDojo Polska Superdojo 2017. Zaprezentują się na nim kluby z całej Polski i najciekawsi finaliści konkursu Fajne Granty T-Mobile.


Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa powołana 5 lat temu przez grono Young Advisors działających przy Komisji Europejskiej. Jej celem jest pokazanie, że każdy może programować i tworzyć przy pomocy nowych technologii niesamowite rzeczy realizując swoje pasje. Ważnym założeniem inicjatywy jest zaangażowanie w działania różnych środowisk: nauczycieli, inżynierów, świata biznesu, organizacji pozarządowych, szkół itp. W pierwszym roku działalności udział w wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Kodowania wzięło 10  tysięcy osób, aby po 4 latach osiągnąć zawrotny wynik miliona uczestników. Cały ruch oparty jest o działania wolontariuszy realizujących wydarzenia i ambasadorów, którzy koordynują działania w swoich krajach. W Polsce są nimi Blanka Fijołek, twórczyni Mistrzów Kodowania oraz Anna Karczewska z Fundacji CoderDojo Polska. 

Na liście tegorocznych wydarzeń jest już niemal 2000 różnych inicjatyw promujących programowanie i nowe technologie w całym kraju. Nie mogło wśród nich zabraknąć tych organizowanych przez CoderDojo i tych, które dostały dofinansowanie w ramach programu grantowego Fajne Granty T-Mobile Polska. 7 października w Cieszynie otwarta została interaktywna wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, która powstała dzięki grantowi przyznanemu w konkursie. Na wystawie można poznać historię Cieszyna, kulturę i gwarę tego regionu, a to wszystko dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Najważniejsze jest jednak to, że autorzy ekspozycji mają tylko od 7 do 13 lat. To tylko jedna z wyjątkowych inicjatyw, które miały szansę wydarzyć się dzięki grantom. 

W weekend inaugurujący obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania w 20 klubach CoderDojo w całej Polsce odbyły się otwarte, darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. 10 października zaś wolontariusze fundacji gościli w specjalnej strefie kodowania utworzonej na czas CodeWeek Kopernik przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Centrum Nauki Kopernik. Cały dzień do dyspozycji najmłodszych odwiedzających były roboty Dash and Dot, a dla starszych wydrukowane na drukarce 3D Skriware elementy do konstruowania. Mentorzy z warszawskiego dojo odpowiadali na pytania dorosłych i zachęcali do wspólnej zabawy z dziećmi.  

Na półmetku CodeWeek warsztaty CoderDojo odbyły się również w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wolontariusze zorganizowali je dla dzieci pracowników MEN, aby pokazać im, jak fajne może być programowanie. CoderDojo działało też poza granicami kraju. Mentorzy z Fundacji odwiedzili DojoKon, czyli doroczne spotkanie mentorów CoderDojo z całego świata, a mali ninja zwiedzili Parlament Europejski w Brukseli, gdzie w ramach wydarzenia organizowanego przez macierzystą fundację z Irlandii, mieli okazję uczyć programowania europosłów. 

Zwieńczeniem obchodów jubileuszowej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania będzie Superdojo 2017, które odbędzie się w sobotę 21 października w Warszawie. W ogólnopolskim zjeździe weźmie udział ponad 350 osób. To jedna z największych imprez w trakcie tegorocznego CodeWeek. Przez cały dzień będą odbywały się warsztaty, prezentacje najciekawszych projektów, nad którymi pracują młodzi hakerzy. Będą zajęcia z szyfrowania i deszyfrowania, projektowania i druku 3D, programowania, tworzenia stron www, rozmontowywania komputerów i wiele, wiele innych. Odbędą się też prezentacje najciekawszych projektów zrealizowanych w ramach konkursu Fajne Granty T-Mobile. W tym roku ideą imprezy jest #inspiracja.  

Jeszcze przez trzy dni w całym kraju można brać udział w wydarzeniach organizowanych w ramach Code Week 2017. Informacje o wydarzeniach w Twojej okolicy znajdziesz na mapie na http://events.codeweek.eu.

SuperDojo 2017
/informacja prasowa/ 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej