Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy

Redakcja portalu, 15 Luty 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Światowe ekspertki IP będą uczyć polskich naukowców zarabiać na wiedzy

Światowej klasy ekspertki w zakresie zarządzania własnością intelektualną (IP) - Lynne Holyer, Kirsten Leute i Susanne Harrison - reprezentujące uniwersytety w Berkeley, Stanford i społeczność Gathering2.com poprowadzą w dniach 8-10 marca w Warszawie warsztaty w zakresie zawierania umów na badania i rozwój oraz licencjonowania IP. Warsztaty mają wspomóc sześć polskich uczelni w konstruowaniu standardów programowych nowatorskiego kierunku studiów magisterskich kształcących brokerów nowoczesnych technologii. Będą wstępem do organizowanego w marcu III Forum IPM.

Prace nad standardami kształcenia w zakresie zarządzania własnością intelektualną prowadzi Politechnika Warszawska (koordynator), Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Certyfikowane warsztaty w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie poprowadzą Lynne Holyer kierująca relacjami z biznesem na UC Berkeley, Kirsten Leute zajmująca się licencjonowaniem wyników prac naukowych na Stanfordzie, Susanne Harrison założycielka społeczności 80 największych przedsiębiorstw stosujących najlepsze praktyki w zakresie własności intelektualnej - Gathering2.com oraz Paul Marca - odpowiedzialny za komercjalizację wiedzy na Stanfordzie.

Organizatorem warsztatów jest towarzystwo Intellectual Property Management Polska (IPM). Towarzystwo, będące odpowiednikiem organizacji zarządzania własnością intelektualną działających w innych krajach, prowadzi projekty umiejscowione w Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej. Są one adresowane z jednej strony do środowiska akademickiego, a z drugiej - do gospodarki.

Co roku IPM organizuje w marcu kilkudniowe forum - platformę debat, dyskusji, prezentacji i spotkań nauki z przemysłem. W rozbudowanym programie tegorocznego kongresu znalazły się m.in. planowane na 11 marca sesje, na których naukowcy zaproponują biznesowi najciekawsze rozwiązania zmierzające do wdrożenia, a praktycy będą mogli przedstawić swoje pomysły i propozycje, które umożliwią komercjalizację lub wskażą kierunki rozwoju prac badawczych zgodne z zapotrzebowaniem gospodarki. Sesje będą dotyczyły nauk o życiu, energii i czystych technologii jako klucza do sukcesu polskiej gospodarki, a także finansowania i wdrażania innowacji.

Tę sesje szczególnej uwadze przedsiębiorców poleca Bogusław Węgliński, prezes IPM. Na co dzień prowadzi on także specjalny projekt skierowany do sektora MŚP - Centrum Kompetencji Zarządzania Własnością Intelektualną IP HUB ( www.ip-hub.pl ).

"Chodzi o to, by przedsiębiorstwa mogły budować swoją przewagę konkurencyjną, rentowność na umiejętności produkowania i świadczenia usług takich, jakich inni nie potrafią robić - czyli na własności intelektualnej" - mówi Węgliński.

Jego zdaniem, z prawną ochroną własności intelektualnej w Polsce jest dość słabo. Kraj porównywalny do Polski pod względem wielkości i rozwoju technicznego - Korea Płd. - ma 12 razy więcej patentów na milion mieszkańców, niż Polska. Porównania do krajów przodujących jak Niemcy czy Japonia, wypadają jeszcze gorzej. Ta sytuacja - według niego - jest spowodowana brakiem świadomości, brakiem środków, ale również brakiem praktycznych rozwiązań zarówno w uczelniach, instytutach, jak i w firmach komercyjnych.

"Trzeba odróżnić własność intelektualną autorską, gdzie prawa autorskie są niezbywalne, od praw majątkowych, będących źródłem odnoszenia korzyści gospodarczych. Te drugie mogą często należeć do pracodawcy czy zleceniodawcy badań naukowych lub prac innowacyjnych" - zaznacza Węgliński.

Podkreśla, że warto promować dobre wzorce w tym zakresie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim już od kilku lat obowiązuje zasada, że połowę praw majątkowych z wynalazku uczonego ma sam uczony, a drugą połowę - uczelnia. Podobne rozwiązanie wprowadziła Politechnika Gdańska.

"Najważniejszy dla przedsiębiorcy jest dostęp do istniejącego rozwiązania. Jednak takie rozwiązania nie zawsze są dostępne natychmiast, czasami trzeba zainwestować w badania. Firma, która chce przetrwać na rynku, musi stawiać na rozwiązania unikalne, wyjątkowe. Inaczej zawsze znajdzie się ktoś, kto ma tańszą siłę roboczą, energię, mniejsze koszty oddziaływania na środowisko i wypchnie nas z rynku. A przecież nie chcemy stać się bezrobotni" - podsumowuje Węgliński.

Zachęca przy tym menedżerów do udziału w dyskusjach III Forum IPM obok reprezentantów środowiska akademickiego i naukowego, przedstawicieli lokalnych środowisk promujących rozwój gospodarki poprzez innowacje oraz polskich, zagranicznych i międzynarodowych organizacji budujących mosty między przemysłem a nauką.

Rejestracja na konferencję odbywa się poprzez stronę www.fabrykawynalazków.pl

 

Źródło: Nauka w Polsce

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej