Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


SWE PIK: Zakończenie największej operacji logistycznej w polskiej edukacji

Redakcja portalu, 11 Październik 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

SWE PIK: Zakończenie największej operacji logistycznej w polskiej edukacji

Wydawnictwa edukacyjne informują o zakończeniu hurtowych dostaw podręczników do szkół. Do tej pory dostarczono ponad 98% zamówionych podręczników, reszta jest już przygotowana do wysyłki. Tegoroczne dostawy dotacyjnych publikacji śmiało można określić największą w historii polskiej edukacji operacją logistyczną – wydawcy dostarczyli 34 mln publikacji do ponad 20 tys. szkół, dzięki czemu darmowe podręczniki i ćwiczenia otrzymali w tym roku uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.


Reforma edukacji oraz spowodowane nią zmiany w podstawach programowych oznaczały konieczność przygotowania nowych podręczników dla klas: I, IV i VII szkoły podstawowej. Mimo napiętych terminów wydawcom udało się przygotować i złożyć podręczniki w Ministerstwie Edukacji Narodowej przed wakacjami w celu dopuszczenia ich do użytku szkolnego. W trakcie wakacji książki zostały wydrukowane i przygotowane do dystrybucji.

Wydawnictwa wydrukowały i dostarczyły o 45 proc. więcej podręczników niż w roku ubiegłym. Można przyjąć, że tegoroczna akcja podręcznikowa jest jedną z największych operacji logistycznych w naszym kraju. Jeszcze nigdy w ciągu dwóch miesięcy nikt nie dostarczył do szkół 34 milionów publikacji.

Możemy powiedzieć, że podręczniki są już w szkołach. Oczywiście docierają jeszcze ostatnie transporty, nadal spływają korekty albo zamówienia na dodatkowe publikacje, ale są to już małe partie książek, realizowane na bieżąco. To co wielkie, już za nami. Za ogromne zaangażowanie, pomoc i cierpliwość chciałbym podziękować dyrektorom szkół oraz bibliotekarzom. Od nich ta sytuacja wymagała znacznie więcej pracy niż w latach ubiegłych – mówi Jarosław Matuszewski, przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki.

Ten sezon był naprawdę wyjątkowy. 33% całkowitej liczby zamówień zostało złożonych dopiero po 15 sierpnia, czyli na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego, co dało wydawnictwom niewiele czasu na ich realizację. Spodziewaliśmy się dużego szczytu sierpniowego, ale jego skala jednak nas przytłoczyła, dlatego przepraszamy wszystkich, którzy na książki musieli poczekać dłużej niż obiecywaliśmy. Z pomocą MEN możemy takich opóźnień uniknąć w przyszłych latach. Dlatego zwracam się bezpośrednio do Pani Minister Edukacji Narodowej, aby przywróciła dobrą praktykę – zaniechaną w poprzedniej kadencji – ustalenia jednej obowiązującej daty składania zamówień. Proponujemy, by był to 30 czerwca – złożenie zamówień do tego dnia pozwoli bezpiecznie zaczynać pracę z książkami zawsze 1 września – obiecuje Jarosław Matuszewski.


Sekcja Wydawców Edukacyjnych (SWE) Polskiej Izby Książki powstała 20 maja 1993 roku i zrzesza wydawców podręczników. Do najważniejszych zadań Sekcji należy reprezentowanie interesów wydawców  edukacyjnych wobec władz państwowych, w szczególności administracji oświatowej, działania służące regulacji rynku podręczników, wspieranie misji rozwoju edukacji i podnoszenia jej poziomu poprzez propagowanie podręczników i obudowy metodycznej przygotowywanych przez profesjonalnych wydawców edukacyjnych. SWE jest również autorem Kodeksu Dobrych Praktyk i bierze czynny udział w nadzorowaniu przestrzegania jego przepisów.


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Fajne Granty 2018 - trwa nabór wniosków!

Redakcja portalu 18 Wrzesień 2018

12. Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" - już jutro!

Redakcja portalu 17 Wrzesień 2018

Ego w szkolnej ławce

Witold Kołodziejczyk 14 Wrzesień 2018

Raport Fundacji Rzecznik Praw Rodzica - "Obszary edukacji wymagające zmian"

Redakcja portalu 12 Wrzesień 2018

List Jarosława Pytlaka do dyrektorów z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Jarosław Pytlak 11 Wrzesień 2018


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej