Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


"STO lat!" - urodziny oświaty niepublicznej

Redakcja portalu, 29 Listopad 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"STO lat!" - urodziny oświaty niepublicznej

31 świeczek zapłonie w piątek, 30 listopada, na torcie Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO). Stowarzyszenie powstało w 1987 roku jako pierwsza organizacja oświaty niepublicznej w Polsce, a obecnie jest największą instytucją tego typu w kraju. Powołanie do życia STO oznaczało koniec monopolu państwa w edukacji.


„30 listopada skończył się w Polsce monopol publicznej oświaty” – takie słowa mogłyby paść 31 lat temu, w dniu powstania Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Niecałe dwa lata później, w 1989 roku, zaczęły funkcjonować pierwsze szkoły prowadzone przez stowarzyszenie. Ich założenie umożliwił wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 lutego 1989 r., w którym NSA orzekł, że wynikająca z Konstytucji bezpłatność szkoły publicznej jest prawem, a nie obowiązkiem obywateli. 

Powstanie STO w 1987 roku było zapowiedzią nowej jakości w polskiej edukacji. Nasze stowarzyszenie uchyliło drzwi kolejnym inicjatywom, z których zrodziły się bardzo dobre szkoły niepubliczne. Wspólnie ze szkołami STO należą one obecnie do najlepszych w swoich miastach, a nawet w kraju – opowiada Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Wraz z innymi placówkami niepublicznymi zakładanymi w tamtym czasie, szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego stanowiły pierwszą realną alternatywę dla szkół publicznych. Szkoły STO od początku powstawały dzięki dużemu zaangażowaniu lokalnych społeczności. Do dzisiaj są to placówki kształtowane nie tylko przez dyrekcję i nauczycieli, ale także uczniów, ich rodziców oraz rodziców absolwentów. 


Szkoły STO obecnie

Obecnie STO prowadzi już ponad 150 szkół i placówek oświatowych w całej Polsce. Uczęszcza do nich 15 tysięcy uczniów, którzy rozwijają swoje talenty dzięki pracy 2,5 tysięcy nauczycieli. Szkoły działają na zasadzie non-profit – większość z nich pobiera czesne, ale jest ono w całości przeznaczane na funkcjonowanie placówek. 

O jakości pracy szkół STO świadczą nie tylko czołowe lokaty w rankingach, ale także sukcesy uczniów w olimpiadach i późniejszej karierze zawodowej.

Szkoły STO są znane z tego, że zapewniają wartościową edukację i wychowanie. Przekazując wiedzę, pamiętają o tym, jaki wpływ ma kształtowanie charakteru w młodym wieku na późniejsze życie. Dlatego nauczyciele pracują nad uspołecznieniem swoich wychowanków, uczą ich odpowiedzialności i aktywnej postawy, dzięki której mogą odważnie stawiać czoła wszelkim wyzwaniom – mówi Zygmunt Puchalski.


STO społecznie

Uspołecznienie to jedna z kluczowych wartości przekazywanych uczniom w szkołach STO. Celem stowarzyszenia jest wychowanie świadomych obywateli, działających na rzecz dobra wspólnego. Ważnym projektem społecznym realizowanym przez STO jest „Profesor Wnuczek”. 

W ramach przeciwdziałania cyfrowemu wykluczeniu, uczniowie i nauczyciele szkół STO uczą seniorów, w jaki sposób korzystać z nowych technologii. W zajęciach wzięło dotąd udział blisko 500 osób powyżej 60. roku życia.


/informacja prasowa/

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Syzyfowa praca ministra czyli 8 roczników...

Katarzyna Hall 09 Styczeń 2019

RPD do MEN w sprawie dyskryminacji uczniów klas ósmych

Redakcja portalu 23 Grudzień 2018

Szkoła 2030: Kto nauczy dzieci tabliczki mnożenia i praw fizyki?

Redakcja portalu 23 Grudzień 2018

Bo z tylu różnych dróg przez życie? Czyli o marzeniach współczesnej młodzieży

Ryszard Bieńkowski 19 Grudzień 2018

Wielki finał Pomorskiej Akademii Kompetencji Obywatelskich

Redakcja portalu 17 Grudzień 2018


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej