Sejmowe komisje przeciwne zmianom w Karcie Nauczyciela
W dn. 10 lipca 2014 r. podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadzone zostały pierwsze czytania dwóch poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druki nr 1500 i 1500-A oraz 1501). Pierwszy z nich (druki nr 1500 i 1500-A) przewiduje ustawowe określenie wymiaru czasu pracy pedagogów i psychologów szkolnych, a w autopoprawce także logopedów; drugi (druk 1501) wyłączenie obowiązku ponownego odbycia stażu wymaganego przy awansie zawodowym na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w przypadku nieobecności w pracy trwającej dłużej niż rok, jeśli nieobecność byłaby spowodowana macierzyństwem lub opieką nad dzieckiem.
Zgodnie z obecnym stanem prawnym, tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych określa organ prowadzący szkołę lub placówkę naukowo-dydaktyczną (stosownie rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa). W uzasadnieniu - poseł Marzena Dorota Wróbel (niez.) - wskazała, iż w przypadku obliczania pensum ww. grup zawodowych, obowiązuje szeroka dowolność w tej materii. Może zatem zaistnieć taka sytuacja, iż w szkole x prowadzonej przez gminę oraz w szkole y prowadzonej przez powiat, posiadającej taką samą liczbę uczniów, może wystąpić wyraźna dysproporcja w wysokości pensum psychologa szkolnego, z uwagi na fakt, iż samorządy traktują metodę określania pensum jako sposób na osiągnięcie doraźnych i krótkowzrocznych celów finansowych oraz próbę naprawienia budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Po przedstawieniu negatywnej opinii rządu przez podsekretarza stanu w MEN – Przemysława Krzyżanowskiego zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Wniosek został przyjęty (za głosowało 23 posłów,13 - przeciw, przy braku posłów wstrzymujących się od głosu). Komisje przyjęły sprawozdanie, w którym wnoszą o odrzucenie projektu z druków nr 1500 i 1500-A.
Drugi z projektów dotyczy nowelizacji regulującej kwestię przerywania biegu okresu odbywania stażu przez osobę ubiegająca się o stopień zawodowy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.
Z obecnego brzmienia art. 9d ust. 5 ustawy – Karta Nauczyciela wynika, iż:
5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela zawiera propozycję dodania w art. 9d ustawy - Karta Nauczyciela ust. 5a w brzmieniu:
5a. Obowiązek ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze zawarty w ust. 5 nie ma zastosowania do przypadku nieobecności nauczyciela w pracy spowodowanej macierzyństwem lub opieką nad dzieckiem. W takim przypadku czas trwania stażu ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności.
Negatywną opinię rządu przedstawił podsekretarz stanu w MEN – Przemysław Krzyżanowski, zaznaczając jednak, że podobne rozwiązanie znajdzie się w przygotowywanej nowelizacji ustawy. Owo "podobne rozwiązanie" to dodanie w art. 9d ustawy przepisu, który w przypadku nieobecności w pracy nauczyciela z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, wydłuży okres nieobecności niepowodujący konieczności ponownego odbycia stażu do 1 roku i 6 miesięcy.
Zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy, który został przyjęty stosunkiem głosów 25 do 13 (przy braku posłów wstrzymujących się). Komisje przyjęły sprawozdanie, w którym wnoszą o odrzucenie projektu ustawy z druku nr 1501.
źródło: www.sejm.gov.pl
I kto teraz pomoże przyszłym matkom? Jestem w trakcie awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Jestem w ciąży... za sobą mam ponad rok stażu. Zakładając,że przekroczę okres 12 miesięcy zwolnienia (a pewnie tak będzie) - awansuję dopiero po ok.4,5 roku od rozpoczęcia starań o wspomniany awans. Czy nie wydaje się Wam drodzy Państwo,że to lekka przesada?! Gdzie tu mowa o polityce prorodzinnej, ochronie kobiet, dbaniu o rodzinę i rozwój państwa! Jestem zażenowana. Trzeba było poczekać 2 lata z decyzją o dziecku a potem... pewnie zrezygnować ze starań o powiększenie rodziny, bo człowiek już albo za stary albo zbyt wygodny na dzieci. Dziękuję Politykom odpowiedzialnym za wprowadzenie tematu na wokandę.. szkoda,że inni projekt odrzucili. Gratuluję podcięcia skrzydeł kobietom..
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14