Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Sejm: Sześciolatki do szkół

Redakcja portalu, 05 Marzec 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Sejm: Sześciolatki do szkół

Sejm głosami koalicji PO-PSL zdecydował dziś o odrzuceniu, w pierwszym czytaniu, obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez środowisko rodziców skupionych wokół Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, projekt zakładał m.in. powrót do rozpoczęcia spełniania obowiązku edukacji szkolnej przez dziecko w wieku 7 lat, a obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko w wieku lat 6. Za odrzuceniem projektu głosowało 233 posłów, 192 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu (szczegółowe wyniki głosowania: http://sejm.gov.pl/).

 

Karolina Elbanowska w Sejmie

  / fot. Krzysztof Białoskórski


Zgodnie z projektem, wiek rozpoczęcia edukacji szkolnej to 7 lat, ale rodzice po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub konsultacji ze specjalistą mogliby posłać dzieci do szkoły wcześniej lub później. Na wniosek rodziców możliwy byłby też powrót do przedszkola dziecka, które poszło do szkoły jako sześciolatek.

Projekt zakłada również, że rodzice będą mieli wpływ na program nauczania. W szkołach i przedszkolach byłby on kontrolowany przez rady rodziców. Zaproponowano też utworzenie takich rad w placówkach niepublicznych i innych formach edukacji przedszkolnej. 

Projekt przewiduje także, że wybór podręczników ma pozostać przywilejem nauczyciela, który w tym zakresie będzie musiał porozumieć się z radą rodziców. Ponadto, wnioskodawcy postulują wprowadzenie dotacji z budżetu państwa na dowolnie wybrany podręcznik.

W projekcie zapisano także postulat, aby organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolach była uzależniona od decyzji rodziców.

Wśród proponowanych rozwiązań jest też obowiązkowe opiniowanie przez rady rodziców  decyzji o likwidacji szkół, przedszkoli i przenoszeniu oddziałów.

Projekt zakłada również, że decyzję o edukacji domowej podejmowaliby rodzice po konsultacji ze specjalistą – nie byłaby ona uzależniona od dyrekcji szkoły. 

Proponowane zmiany uzasadniła, w dniu wczorajszym (5 marca 2015 r.) przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Karolina Elbanowska. Dziś przed głosowaniem Elbanowska apelowała do obecnej na Sali Prezes Rady Ministrów: – Pani premier, proszę panią dzisiaj, jako pierwszą premier kobietę od wielu lat, można powiedzieć w przed dzień Dnia Kobiet, proszę uszanować nas matki. Chcemy tylko i wyłącznie spokojnie pracować i być spokojne o nasze dzieci, że po szkole będziemy mogły spokojnie przebywać z naszymi dziećmi, odpoczywać z nimi, a nie nadrabiać zaległości w stosunku do siedmiolatków. Przecież pani wie, że różnica między dzieckiem w wieku pięciu lat i ośmiu miesięcy, a dzieckiem siedmioletnim, to jest epoka. Proszę panią jak kobieta kobietę, proszę dajcie nam wolny wybór w sprawie edukacji naszych dzieci.

Apel nie zdał się na wiele. Większość parlamentarna przychyliła się do złożonego podczas wczorajszej dyskusji, wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Tym samym trzecia obywatelska inicjatywa ustawodawcza zaproponowana w ramach akcji "Ratuj Maluchy" przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, podzieliła losy swoich poprzedniczek.


źródło: http://sejm.gov.pl/


 

Skojarzone pliki:
Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej