Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Samorządy mają głos

Redakcja portalu, 19 Wrzesień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Samorządy mają głos

Demokratyczne wybory do władz samorządów uczniowskich odbędą się 30 września 2016 r. w kilkuset szkołach w całej Polsce. Ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos organizuje już po raz szósty Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Szkoły, które chcą zorganizować u siebie wybory, mogą się zgłaszać do końca września, rejestrując się na platformie www.wybory.ceo.org.pl.


Młodzi nie głosują

Jak wynika z badania „Młodzież 2013”, 61% uczniów i uczennic kończących szkoły ponadgimnazjalne nigdy nie brało udziału w wyborach. Nic więc dziwnego, że młodzi nie chodzą do urn w czasie „dorosłych wyborów”, a od dawna to właśnie wśród osób w wieku 18-21 lat utrzymuje się najniższa frekwencja wyborcza. – To szalenie ważne, by młodym ludziom pokazywać, że ich głos ma znaczenie i zachęcać ich w ten sposób do wyrażania własnego zdania. Aktywny udział w pięcioprzymiotnikowych wyborach do samorządu uczniowskiego to świetna lekcja demokracji – mówi Michał Tragarz, koordynator akcji.
 
Samorządy Mają Głos
  / fot. materiały prasowe

CEO wspiera demokratyzację szkół 

Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty w każdej szkole istnieje samorząd uczniowski. Jednak w wielu miejscach jest to fasadowa instytucja, a jej potencjał edukacyjny nie jest wykorzystywany. Pierwszym krokiem do zmiany jest organizacja demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Realne działania i wpływ na to, co dzieje się w szkole, wymaga kompetentnych kandydatów i świadomych wyborców. – Nasze doświadczenie pokazuje, że młodzi ludzie potrafią być aktywnymi i świadomymi obywatelami – trzeba im tylko stworzyć do tego odpowiednie warunki – twierdzi Michał Tragarz. Udowadnia to akcja Samorządy Mają Głos, w ramach której tylko w 2015 roku wybory zorganizowało 459 szkół, a średnia frekwencja wyborcza wyniosła 80%. We wszystkich latach udział w niej wzięło 1693 placówek. 


Święto szkolnej demokracji

W tym roku akcja odbędzie się po raz szósty i mogą do niej przystąpić wszystkie szkoły w Polsce. – W tej chwili mamy już zgłoszonych 237 placówek, ale ciągle czekamy jeszcze na chętnych, którzy chcą wspólnie z nami zorganizować święto szkolnej demokracji – mówi Michał Tragarz. Zadaniem szkoły jest przygotowanie demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Jakość wyborów jest najważniejsza, ponieważ od tego, w jaki sposób będą zorganizowane, zależy jaki stosunek wobec nich młodzi przyjmą w dorosłym życiu. Szkoły, które przystąpią do akcji, otrzymają zestaw materiałów o przygotowaniu wyborów krok po kroku, włączaniu uczniów w aktywność wyborczą, scenariusze lekcji o wyborach. – Wspólnie zmotywujemy uczniów do kandydowania, opracowania rzetelnych programów wyborczych – i przede wszystkim – świadomego głosowania – zachęca Michał Tragarz. Akcja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.


/informacja prasowa/


 
 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej