Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Ruszył pilotaż nauczania on-line uczniów mieszkających za granicą

Redakcja portalu, 22 Luty 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ruszył pilotaż nauczania on-line uczniów mieszkających za granicą

Od początku stycznia 24 polskich uczniów mieszkających w 16 krajach świata uczestniczy w pilotażowym programie nauki on-line "Polska Szkoła". Program ma pomóc w nauce osobom, które uczą się polskiego, historii i geografii Polski korespondencyjnie.

18 lutego w siedzibie Zespołu Szkół dla Dzieci Polskich Czasowo Przebywających za Granicą w Warszawie oficjalnie zainaugurowano program.

Zespołowi temu podlega 9 zespołów szkolnych, 44 szkolne punkty konsultacyjne, 18 filii i cztery sekcje polskie działające przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych, rozsiane w 34 krajach na czterech kontynentach. Prawie wszystkie placówki prowadzą nauczanie uzupełniające: języka polskiego, historii i geografii Polski, wiedzy o społeczeństwie oraz dodatkowo matematyki; zajęcia najczęściej odbywają się w weekendy. W tygodniu uczniowie uczęszczają do szkół miejscowych. Wyjątek stanowi szkoła polska w Atenach, gdzie młodzi ludzie uczą się wszystkich przedmiotów przez pięć dni w tygodniu.

Zespołowi podlega w sumie ponad 14 tys. uczniów, w tym ponad 1800 korespondencyjnych. Są nimi osoby, które nie mogą dojeżdżać do najbliższej polskiej szkoły lub punktu konsultacyjnego, gdyż np. nie ma takiego w kraju, który zamieszkują. Część uczących się korespondencyjnie korzysta z oferty nie tylko "polskich przedmiotów", lecz wszystkich wymaganych w polskiej szkole.

"Kształcenie na odległość, korespondencyjne nie jest łatwe. Polega przede wszystkim na samokształceniu. Uczniowie sami przerabiają materiał, po czym piszą prace kontrolne sprawdzane przez naszych nauczycieli oraz przystępują do egzaminów klasyfikacyjnych. Wywiązanie się ze wszystkich tych zadań pozwala promować ucznia do następnej klasy" - mówiła dyrektor Zespołu przy ul. Rolnej Magdalena Bogusławska.

Jak zaznaczyła, to głównie z myślą o tych właśnie uczniach uruchomiono program. "To narzędzie daje możliwość nie tylko nauki, ale również dzięki kontaktowi z nauczycielem w czasie rzeczywistym stwarza też możliwości wychowawcze" - zauważył wiceminister edukacji Zbigniew Włodkowski.

Uczniowie, którzy biorą udział w pilotażu mieszkają m.in. w Chinach, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, Serbii i Czarnogórze. Utworzono osiem grup klasowych: od I klasy szkoły podstawowej do III klasy liceum ogólnokształcącego. Każdy z uczniów w pierwszym etapie pilotażu uczestniczy w zajęciach z tylko jednego przedmiotu. W kolejnych miesiącach będzie rosła liczba uczniów, godzin zajęć i nauczanych w każdej klasie przedmiotów.

Na razie zajęcia prowadzi siedmiu nauczycieli: edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii, geografii, fizyki, chemii, języka angielskiego. Niedługo ma do nich dołączyć matematyk.

"Pierwsza lekcja jest kluczowa, pierwsze wrażenie, jakie wywrą na sobie uczeń i nauczyciel ma wpływ na dalsze relacje, na to jak nauka będzie się układała. Dlatego na początku opowiadałem uczniom o sobie, a oni o sobie - jak długo mieszkają za granicą, jak się tam znaleźli, czym się interesują, co lubią. Przekonałem ich, że jestem otwarty na ich potrzeby, że nie jestem nauczycielem tylko od godziny do godziny" - tak o swoich pierwszych kontaktach z internetowymi uczniami opowiadał Grzegorz Nowak, który prowadzi lekcje historii na poziomie I klasy liceum z trzema uczniami: z Rosji, z Litwy i z Wielkiej Brytanii.

Lekcje na początku odbywały się dwa razy w tygodniu po 60 minut, teraz jest jedna 120-minutowa. Rozpoczyna się od wspólnego powtórzenia materiału z ostatnich zajęć, potem omawiany jest nowy temat, na końcu nauczyciel zadaje pracę domową i podaje bibliografię. Podczas lekcji na ekranie uczniowie cały czas widzą siebie i nauczyciela oraz przygotowaną przez niego prezentację.

Jak zaznacza Nowak, z końcem lekcji kontakt się nie kończy: uczniowie piszą do niego e-maile, on do nich, a gdy jest potrzeba bezpośredniej rozmowy, korzystają z komunikatorów internetowych.

Na konieczność bliskiego kontaktu z uczniami, mimo odległości, zwraca uwagę też Agnieszka Koterla, która uczy troje uczniów klasy I szkoły podstawowej mieszkających w Indonezji, Egipcie i w Kaliningradzie. "Cały czas wzajemnie się kontrolujemy, dzieci mówią: wiem, rozumiem, nie wiem. Przyglądam się im: patrzę na ich buzie, gesty, wiem kiedy chcą mi coś powiedzieć, kiedy je zapytać. Ja widzę dzieci, one widzą mnie, widzą się też wzajemnie" - opowiadała Koterla.

W lekcjach najmłodszych uczestniczą też rodzice, którzy pomagają dzieciom systematycznie poznawać materiał.

Program "Polska Szkoła" jest współfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zespół przy Rolnej jest beneficjentem projektu systemowego o wartości 17 mln zł, zakładającego rozwój nauczania on-line skierowanego do dzieci i młodzieży polskiej za granicą. Ma się to dziać m.in. poprzez usprawnianie nauczania on-line, opracowanie i prowadzenie on-line kursów przygotowujących do polskiej matury, organizacja kół zainteresowań dla uczniów przebywających za granicą.
 

 

Źródło: Nauka w Polsce

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej