Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Rusza Tydzień z Internetem 2018

Redakcja portalu, 19 Marzec 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rusza Tydzień z Internetem 2018

Jak narysować mapę świata z perspektywy Australii? Czy globalne ocieplenie to mit? Czy Kolumb naprawdę odkrył Amerykę? Z takimi między innymi zagadnieniami zmierzą się uczestnicy kampanii Tydzień z Internetem. Akcja rozpoczyna się 19 marca w całej Europie. W Polsce jej tegorocznym motywem przewodnim jest krytyczne myślenie.


Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, w którą co roku włącza się kilkadziesiąt krajów. W polskiej edycji uczestniczy 200 bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych, pracowni komputerowych czy domów kultury, które od 19 do 25 marca zorganizują spotkania dla mieszkańców opierające się na tegorocznym scenariuszu. Tym razem jest to warsztat, podczas którego uczestnicy wcielają się w rolę reporterek lub reporterów z redakcji „Wiadomości ze świata”. Czekają ich cztery zadania, dzięki którym lepiej przygotują jutrzejsze wydanie. W rezultacie każda osoba, która weźmie udział w warsztacie, będzie miała okazję przekonać się, że to, jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy. Będzie mogła spojrzeć na to samo wydarzenie z innej niż na co dzień perspektywy. Zobaczy również, że przekazy medialne niekoniecznie opierają się na rzetelnych źródłach oraz dowie się, w jaki sposób można ocenić ich wiarygodność.

Scenariusz został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (koordynatora polskiej edycji akcji) oraz Polską Akcję Humanitarną, partnera akcji.

Wioleta Hutniczak, specjalistka ds. edukacji PAH: W internecie jesteśmy odbiorcami niezliczonej liczby wiadomości i obrazów, będących wycinkami rzeczywistości. Wiadomości te często nie są neutralne, przekazują jakiś obraz świata, wąską perspektywę. Mogą utrwalać i powielać stereotypy lub wręcz przeciwnie - podważać je i kwestionować. Gdy mówimy o innych jesteśmy świadomi jak ważny jest szacunek, równość i godność każdego człowieka, dlatego podczas Tygodnia z Internetem wspólnie z FRSI zachęcamy do krytycznej refleksji o tym, jak odbieramy i wykorzystujemy przekazy medialne, tak aby służyły one nam wszystkim.

Tegoroczna kampania jest wspierana także przez następujących partnerów: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację Aktywizacja, Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, Fundację Innowacji Edukacyjnych Mała Szkoła, Fundację Orange, Fundację Szkoła z Klasą, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Wśród nich znajduje się również firma Microsoft, która wspiera realizację „Linku do przyszłości” - innego, wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Cecylia Szymańska, Dyrektor Edukacji w polskim oddziale Microsoft: Technologia wpisała się już na stałe w nasze codzienne życie. Bardzo ważne, aby była wykorzystywana twórczo, żeby służyła ludziom i organizacjom do zwiększania ich potencjału. Tydzień z Internetem jest również doskonałą okazją do podejmowania takich tematów, a dzięki działalności i zaangażowaniu FRSI wiedza dociera do setek mniejszych miejscowości w Polsce. Cieszę się, że Microsoft również przyczynia się do sukcesu projektów prowadzonych na rzecz wyeliminowania wykluczenia cyfrowego w Polsce.

W dotychczasowych, polskich edycjach Tygodnia z Internetem uczestniczyło ponad 2.000 bibliotek, szkół, pracowni komputerowych, organizacji pozarządowych czy innych lokalnych instytucji, które zorganizowały spotkania dla blisko 75.000 ludzi.

Więcej informacji: tydzienzinternetem.pl

Mapa i lista instytucji i organizacji uczestniczących w akcji: https://rejestracja.frsi.org.pl/pr/TzI-2018


/informacja prasowa/



 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej