Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


RPO w sprawie kształcenia Polaków za granicą

Redakcja portalu, 15 Maj 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

RPO w sprawie kształcenia Polaków za granicą

Skargi obywateli polskich czasowo mieszkających za granicą, a także wnioski zgłaszane przez dyrektorów szkół publicznych kuratorom oświaty zwróciły uwagę RPO na kwestię problemów w dostępie do placówek oświatowych poza granicami Polski prowadzących zajęcia w języku polskim. Niepokój Rzecznika wzbudziło m.in. podniesienie minimalnej liczby uczniów kształcących się w szkolnych punktach konsultacyjnych z 30 do 50. Zmiana §7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą [Dz. U. Nr 170, poz. 1143 z późn. zm.], z dużą dozą prawdopodobieństwa, doprowadzi w niedalekiej przyszłości do likwidacji wielu tego typu placówek.

W wystąpieniu skierowanym do Minister Edukacji Narodowej, czytamy m.in.: „Należy podkreślić, że funkcję utrzymywania autentycznej więzi z Polską najlepiej spełniają ośrodki prowadzące regularne zajęcia edukacyjne realizujące podstawę programową kształcenia ogólnego. […] Dla uczniów, którzy wychowują się za granicą duże znaczenie ma także fakt, że placówka pełni funkcje centrum kultury i miejsca spotkań z rówieśnikami.”

Alternatywę dla działających najczęściej przy ambasadach lub konsulatach punktów (wg szacunków MSZ kształci się w nich ok. 10% dzieci mieszkających za granicą) stanowić mają placówki uspołecznione (propozycja zawarta w wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych „Planie współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2013 r.") oraz prowadzone przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, kształcenie na odległość. 

Tymczasem, jak w przywoływanym wystąpieniu przekonuje Stanisław Trociuk (zastępca RPO): „Nie ulega wątpliwości, że nauka na odległość nie jest w stanie zastąpić rzeczywistego kontaktu z nauczycielami. System zadań i okresowych prac pisemnych nie sprzyja rozwijaniu umiejętności posługiwania się językiem polskim w zwykłych sytuacjach życia codziennego. […] zastąpienie nauki w szkolnym punkcie konsultacyjnym innymi, mniej kosztownymi, formami nauki nie będzie w stanie zapewnić porównywalnego poziomu edukacji.”

W związku z przytoczonymi wątpliwościami, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w dn. 26.04.2013 r., do minister Krystyny Szumilas, z prośbą o rozważenie zmiany przepisów regulujących zasady zakładania placówek oświatowych prowadzących naukę w języku polskim dla Polaków czasowo przebywających za granicą.


/rz/
 

Skojarzone pliki:
Wystąpienie RPO do MEN w sprawie w sprawie dostępu do placówek oświatowych prowadzących naukę w języku polskim dla Polaków czasowo przebywających za granicą [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej