Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Rozpoczyna się Bałtycki Festiwal Nauki

Magda , 28 Maj 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rozpoczyna się Bałtycki Festiwal Nauki

Impreza, organizowana po raz siódmy przez pomorskie uczelnie i instytucje naukowe, potrwa do niedzieli (31 maja). W ramach Festiwalu w piątek odbędzie się Piknik Naukowy Polskiej Akademii Nauk. W weekend wiele atrakcji - np. zwiedzanie statku badawczego "Oceania" - czeka na pasjonatów nauki w Gdańsku i Gdyni.

Udział w tegorocznym BFN zadeklarowało ponad 30 instytucji. Przygotowane przez nie imprezy będą się odbywać na terenie dwóch województw - pomorskiego i warmińsko-mazurskiego - w Trójmieście, Słupsku, Elblągu, Malborku, Będominie, Borucinie, Peplinie i Wąglikowicach.
Pomysłodawcą BFN jest Rada Rektorów Województwa Pomorskiego. "Niezbędna jest powszechna świadomość roli badań naukowych w poprawie komfortu codziennego życia. Trudno to osiągnąć, gdy większość obywateli boi się nauki, gdyż jej nie rozumie. Ignorancja w tej dziedzinie bywa niewyobrażalnie wielka! Takie przedsięwzięcia jak festiwal nauki mogą to skutecznie zmienić" - podkreśla przewodniczący Rady i rektor Akademii Morskiej w Gdyni, prof. Romuald Cwilewicz.

Największą liczbę imprez przygotował w tym roku Uniwersytet Gdański. Wydział Biologii zaplanował prezentacje dotyczące m.in. problemów ochrony zwierząt, komputerowego atlasu mózgu człowieka, dawnych form życia zapisanych w skałach, świata wirusów, bakterii i komórek ludzkich i inteligencji roślin oraz konkursy wiedzy biochemicznej dla najmłodszych.

Wydział Biotechnologii zaprasza na spotkania na temat wykorzystania biologii molekularnej w procesie diagnozowania i leczenia chorób oraz bioremediacji - czyli dobroczynnych bakterii ratujących zdegradowane środowisko. O sile nabywczej walut, polityce społecznej państwa i zakładaniu własnego biznesu będzie się można dowiedzieć odwiedzając Wydział Ekonomiczny. Widowiskowe pokazy w laboratorium zaplanował zaś Wydział Chemii.

Na degustację dań z owoców Morza Bałtyckiego lub akustyczne poszukiwania zatopionych wraków zaprasza Wydział Oceanografii i Geografii, a Filologiczny i Historyczny - na rozmowy o bajkach i mitologicznych zwierzętach.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki przedstawi m.in. trójwymiarowy świat, barometr wodny, zaprezentuje też tajniki holografii, luminescencji oraz gry matematyczne i logiczne. Konkursy dla statystyków i informatyków oraz warsztaty przedsiębiorczości przygotował natomiast Wydział Zarządzania.

W piątek (29 maja) podczas Sopockiego Dnia Nauki, w siedzibie Instytutu Oceanologii PAN (IO PAN) będą debatować uczeni. Cykl imprez popularyzujących wiedzę otworzy tu prezes PAN prof. Michał Kleiber i marszałek województwa Jan Kozłowski.

Zdaniem dyrektora IO PAN prof. dr. hab. Stanisława Massela "zabawa" w popularyzację nauki to w istocie bardzo poważna część pracy naukowej.

Od rana aż do późnego piątkowego wieczora eksperci będą zatem "bawili" gości pikniku, tłumacząc m.in., czym różni się nauka "zła" od "dobrej", co robią Polacy na Spitsbergenie, czy grozi nam tsunami, dlaczego nie chcemy korzystać z energii wodnej i co właściwie słychać pod wodą.

Placówki PAN przygotowały wiele stoisk demonstracyjnych. Zakład Fizyki Morza IO PAN pokaże, co zastępuje naukowcom pod wodą oczy i uszy. Bioróżnorodność mikrobiologiczną plaży sopockiej i sekrety "alkowy" ryb będzie można poznać dzięki Zakładowi Genetyki i Fizjologii Pracowni Biologii Molekularnej IO PAN. Z Zakład Chemii i Biochemii IO PAN przedstawi wpływ zanieczyszczeń na organizmy bałtyckie w związku ze zmianami klimatu. Przed sprawcą groźnych katastrof - drganiami ziemi - będzie przestrzegał Instytut Budownictwa Wodnego PAN, który pokaże również, jak woda rzeźbi krajobraz oraz w jakim celu i w jaki sposób mierzy się fale, prądy oraz ruch piasku.

O roli ptaków w parkach i ogrodach opowiedzą uczestnikom pikniku ornitolodzy ze Stacji Ornitologicznej Muzeum Instytutu Zoologii PAN. Miłośnicy nauk ścisłych także znajdą coś dla siebie: systemy przetwarzania i wizualizacji danych - grid obliczeniowy TAGO oraz mikroturbiny prezentowane przez Instytut Maszyn Przepływowych PAN.

Podobnie jak w ubiegłym roku kontynuowane będą zawody w identyfikacji gatunków Bio-Blitz, prowadzone przez Zakład Ekologii IO PAN. Ostatnim punktem imprezy będzie Wieczór Nauki zorganizowany przez Sopockie Towarzystwo Naukowe.

Festiwal podsumuje X Piknik Naukowy w Gdyni. Atrakcji nie zabraknie w okolicach Wydziału Nawigacyjnego i basenu Akademii Morskiej w Gdyni oraz Akwarium Gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego, a także na orłowskiej plaży w rejonie klifu na północ od molo. Współorganizatorem pikniku jest Centrum Kultury w Gdyni.

Źródło : Sewis Nauka w Polsce

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej